Modul Philae sa po mesiacoch ozval, z kométy poslal dáta

Modul Philae
Modul Philae, ktorý v stredu vypustila sonda Rosetta, pristál na povrchu kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko pravdepodobne až trikrát. Foto: SITA/AP

Paríž/Berlín 14. júna (WEBNOVINY) – Po takmer sedemmesačnej odmlke sa opäť ozval pristávací robotický modul Philae, ktorý bol súčasťou vesmírnej sondy Rosetta a vlani v novembri pristál na kométe 67P/Čuriumov-Gerasimenko. Oznámila to v nedeľu na svojom blogu Európska vesmírna agentúra (ESA).

Podľa nej zariadenie poslalo prvé dáta v sobotu o 22.28 h SELČ. „Philae sa má dobre: má prevádzkovú teplotu mínus 35 stupňov Celzia a dostatok energie,“ uviedol projektový manažér Stephan Ulamec z Nemeckého centra pre letectvo a kozmonautiku (DLR) v Darmstadte. Momentálne má k dispozícii 24 wattov, na fungovanie potrebuje aspoň 5,5 wattu. Mala by tak byť pripravená na prevádzku.

Obrazom: Sonda Rosetta vypustila modul Philae, ktorý pristál na kométe

Philae komunikovala 85 sekúnd

Podľa DLR Philae komunikovala s pozemnou kontrolou 85 sekúnd. Odborníci DLR už vyhodnotili viac ako 300 nových dátových súborov. Analýza ukázala, že modul sa „prebudil“ už skôr, no vedci zatiaľ nevedia, prečo sa mu nepodarilo nadviazať kontakt so Zemou.

V pamäti pristávacieho modulu sa nachádza ďalších 8000 dátových súborov s údajmi, čo sa s ním dialo v uplynulých mesiacoch na kométe. Ich prenos je však možný len v prípade ďalšieho kontaktu.

Philae pristál na kométe 12. novembra 2014. Od 12. marca sa odborníci z DLR pokúšali zachytiť signály modulu, pričom na tento účel opakovane zapli komunikačné jednotky materskej sondy Rosetta. Oba pokusy však boli neúspešné.

https://www.youtube.com/watch?v=dR5YQAebq4g

Kométa mieri smerom k Slnku

„Postavenie Philae a Rosetty možno nebolo priaznivé a pristávací modul je možno inak orientovaný, než ako si to predstavujeme,“ povedal Ulamec. Pred druhým pokusom o spojenie sa na kométe zvíril prach, takže Rosetta sa od nej musela dočasne vzdialiť a to mohlo sťažiť kontakt.

Po pristátí na kométe došla modulu po takmer 50 hodinách energia. Philae sa predtým niekoľkokrát odrazila od povrchu kométy a skončila na mieste, kde bol nedostatok slnečného žiarenia potrebného pre nabíjanie batérií. V súčasnej dobe mieri kométa 67P/Čuriumov-Gerasimenko smerom k Slnku, takže Philae zrejme získa dostatok energie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom