Monika Beňová v europarlamente rieši dopad elektronických cigariet, chce chrániť spotrebiteľov

Monika Beňová
Europoslankyňa Monika Beňová. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 8. septembra (WebNoviny.sk) – O elektronických cigaretách a nových tabakových výrobkoch hovorili tento týždeň na pôde Európskeho parlamentu účastníci seminára, ktorý zorganizovala europoslankyňa Monika Beňová.

Na seminári vystúpilo viacero expertov, ako napríklad zástupca Európskej komisie z generálneho riaditeľstva pre zdravie a bezpečnosť potravín Matúš Ferech, odborník z neziskového sektora Clive Bates či Stanimir Hasurdijev z Európskeho fóra pacientov. Seminár bol venovaný téme ako zintenzívniť ochranu a zlepšiť informovanie spotrebiteľa v prípade elektronických cigariet a tzv. nových tabakových výrobkov.

Nepoznáme dopad na spotrebiteľa

Viacero druhov elektronických cigariet je zo strany tabakového priemyslu prezentovaných smerom k verejnosti ako akási menej škodlivá alternatíva voči klasickým cigaretám a fajčeniu. Problémom je, že dopad inovácií a súvisiaceho užívania týchto tzv. nových tabakových výrobkov na spotrebiteľa a jeho zdravie prakticky nepoznáme,“ uviedla v tlačovej správe Beňová.

Mýty o tzv. menej škodlivom fajčení môžu byť pritom podľa nej v mnohom zavádzajúce. „Stále ide v prvom rade o biznis výrazne ovplyvňujúci ľudské zdravie. Chýba jeho prepracovaná regulácia a dohľad, či už na európskej alebo na národnej úrovni,“ uviedla ďalej europoslankyňa.

Nezávislé vedecké výstupy

Regulácia nových tabakových výrobkov musí byť postavená na nezávislých vedeckých výstupoch. V súčasnosti však máme k dispozícii väčšinou len analýzy tabakových spoločností, ktorých závery nemôžeme automaticky považovať za objektívne,“ priblížila poslankyňa EP. Podľa Beňovej potrebujeme vedieť špecifické vlastnosti nimi produkovaných výrobkov a mať vytvorenú dôslednú nezávislú metodiku ich hodnotenia pre porovnávanie s klasickými cigaretami.

Rovnako napríklad poznať potenciál nových tabakových výrobkov z hľadiska zlepšovania kvality života dlhodobých fajčiarov pri ich využívaní,“ uzavrela Monika Beňová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Monika Beňová