Moody's zhoršila rating Grécka, predpovedá bankrot krajiny

Gréci protestovali v Aténach, zapálili vlajku Únie
Desaťtisíce Grékov sa zišli v pondelok večer v Aténach, aby podporili vládu premiéra Alexisa Tsiprasa v jej odmietavom stanovisku k návrhu medzinárodných veriteľov na riešenie dlhovej krízy v krajine. O osude návrhu rozhodnú voliči v nedeľňajšom referende. Foto: SITA/AP

LONDÝN 2. júla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s Investors Service zhoršila rating záväzkov gréckej vlády zo stupňa Caa2 na Caa3. Zároveň je tento rating v revízii s možnosťou ďalšieho zníženia. Krátkodobý rating krajiny agentúra nezmenila a potvrdila ho na stupni Not Prime. Rating vládnych záväzkov sa týka iba súkromných veriteľov.

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

Agentúra Moody’s vyjadrila presvedčenie, že od apríla poklesla pravdepodobnosť pokračovania podpory pre krajinu v strednodobom horizonte. Práve v apríli agentúra udelila Grécku rating Caa2. Pravdepodobnosť pokračovania pomoci sa pritom podľa Moody’s znížila bez ohľadu na výsledky nedeľného referenda. Agentúra predpokladá, že bez pokračujúcej pomoci Grécko zbankrotuje.

Na predĺženie záchranného programu pre Grécko je však príliš neskoro, vyhlásil Jeroen Dijsselbloem, predseda Euroskupiny (neformálneho združenia ministrov financií eurozóny) po skončení mimoriadnej telekonferencie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jeroen Dijsselbloem
Firmy a inštitúcie Moody's