Moody's znížila ratingy siedmich maďarských bánk

Moody´s
Foto: piazzaffari.info

BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s Investors service znížila ratingy siedmich maďarských bánk. Tento krok nasledoval po tom, ako agentúra v pondelok znížila rating záväzkov maďarskej vlády v zahraničnej a domácej mene o dva stupne na Baa3 z úrovne Baa1. Prehodnotila totiž schopnosť krajiny podporovať svoj bankový sektor. Moody’s však poznamenala, že utorkové zníženie ratingov maďarských bánk nespôsobila zmena hodnotenia ich vlastnej finančnej sily a ich ratingy bankovej finančnej sily (BFSR) ostali na rovnakej úrovni. Maďarské banky sú podľa agentúry zraniteľné hlavne preto, že poskytli veľa úverov v zahraničných menách. Až 70 % všetkých úverov nie je vo forintoch. Na druhej strane sú maďarské banky podľa Moody’s relatívne dobre kapitalizované, čiže majú rezervy na absorpciu prípadných strát. Agentúra pri hodnotení bankového sektora pozitívne vníma aj to, že až 80 % odvetvia má zahraničných vlastníkov.

Banke OTP Bank agentúra v utorok znížila depozitný rating v domácej mene na stupeň Baa2 a depozitný rating v zahraničnej mene na stupeň Baa3. V prípade OTP Mortgage Bank tieto ratingy znížila tiež na stupne Baa2 a Baa3. Banke K&H Bank znížila ratingy záväzkov v domácej a zahraničnej mene na stupeň Baa1 a na stupeň Baa3. Bankám MKB Bank a Erste Bank Hungary oba tieto ratingy znížila na stupeň Baa3. Banke MFB Development Bank Moody’s znížila depozitný rating v zahraničnej mene a rating záväzkov v zahraničnej mene na stupeň Baa3 a banke Budapest Bank zredukovala depozitný rating v zahraničnej mene na stupeň Baa3. Agentúra však potvrdila depozitné ratingy FHB Mortgage Bank na stupňoch Baa3/Prime-3 s negatívnym výhľadom.

Na slovenskom trhu pôsobí OTP Banka Slovensko od februára 1992, vtedy ešte pod názvom Investičná a rozvojová banka. Maďarská OTP Bank sa stala majoritným vlastníkom OTP Banky Slovensko v apríli 2002.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Moody's