Moreplavbu môže narušiť ľadovec veľký ako Manhattan

Ladovec antarktida
Foto: SITA/AP

BREST 15. novembra (WEBNOVINY) – Britskí vedci vo štvrtok varovali pred obrovským kusom ľadu, ktorý sa pohybuje pri západnom pobreží Antarktídy a mohol by vydržať vcelku dostatočne dlho na to, aby ho prúdy odniesli do blízkosti medzinárodných plavebných trás.

Útvar prirovnávaný čo do veľkosti k newyorskému Manhattanu skupina pod vedením Britov sleduje už od júla, keď sa oddelil od ľadovca Pine Island Glacier, aby mohla predvídať jeho ďalší pohyb a vplyvy na životné prostredie.

Video: Od Antarktídy sa oddelil ľadovec veľkosti Singapuru či Manhattanu

Podľa vyjadrenia oceánografa Roberta Marsha zo Southamptonskej univerzity môže takýto ľadovec „prežiť rok alebo dlhšie“, pričom by sa mohol dostať „ďaleko na sever a skončiť v blízkosti svetových námorných trás v Južnom oceáne“.

Ľadovce porovnateľnej veľkosti sa podľa vedcov oddeľujú v priemere každé dva roky, predpokladá sa však, že v dôsledku globálneho otepľovania sa bude frekvencia zvyšovať. Ostrov Manhattan má rozlohu 87,5 štvorcového kilometra. Veľké plávajúce ľadovce nepredstavujú hrozbu len pre moreplavbu, ale aj pre životné prostredie, keďže menia zloženie morskej vody a môžu tiež ovplyvniť oceánske prúdy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom