Moskovský protest pripomenie tvrdý zásah proti demonštrantom

Protesty v Moskve
V sobotu 11. decembra 2010 protestovalo v Moskve približne 7000 mladých ľudí, ktorí si týmto spôsobom uctili úmrtie fanúšika prvoligového klubu Spartak Moskva Jegora Svidorova. Priaznivci Spartaka sú presvedčení, že 28-ročného Svidorova zabil jeden z členov kaukazskej komunity žijúcej v ruskom hlavnom meste. Foto: SITA/AP

MOSKVA 6. mája (WEBNOVINY) – V Moskve sa v pondelok bude konať opozičné protestné zhromaždenie pri príležitosti prvého výročia tvrdého zásahu proti demonštrantom v predvečer inaugurácie Vladimira Putina.

Na minuloročnej demonštrácii sa zúčastnili desaťtisíce ľudí. Polícia vtedy zadržala vyše 400 demonštrantov vrátane opozičných lídrov.

Mnohým hrozia tresty väzenia za rušenie poriadku, niektorých už odsúdili. Po zásahu špeciálnych jednotiek ministerstva vnútra skončili desiatky protestujúcich ale aj policajtov v nemocnici.

„Žiadame zmeny v ústave, ktoré znemožnia jednej osobe slúžiť viac než dve funkčné obdobia v prezidentskom úrade,“ povedal v nedeľu pred demonštráciou opozičný líder a bývalý vicepremiér Boris Nemcov. Protivládna demonštrácia za účasti asi tisíc ľudí sa v Moskve konala aj v nedeľu. Na protestujúcich dozeralo asi 4000 policajtov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris Nemcov