Moskovský súd odmietol prepustiť ukrajinskú vojačku

Nadežda Savčenková
Ukrajinská pilotka Savčenková odmieta, že by pred zatknutím dobrovoľne prekročila hranice s Ruskom. Foto: SITA/AP

MOSKVA 25. februára (WEBNOVINY) – Moskovský mestský súd v stredu zamietol žiadosť advokátov ukrajinskej vojačky Nade Savčenkovej o jej prepustenie z miestneho väzenia, kde ju zadržiavajú od minulého leta pre údajný podiel na usmrtení dvoch ruských novinárov na nepokojnom východe Ukrajiny.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Podľa rozhodnutia sudcu by mala zostať za mrežami vzhľadom na pokračujúce vyšetrovanie udalosti, pri ktorej údajne poskytla súradnice pre mínometný útok. Tridsaťtriročná vojenská pilotka obvinenie popiera a ešte 13. decembra začala protestnú hladovku, na čo vyzvali na jej prepustenie aj EÚ a USA.

Savčenkovej právnik Nikolaj Polozov zamietnutie žiadosti komentoval slovami, že „sa blíži chvíľa, keď bude zostávať už iba niekoľko dní, kým už nebude ďalej schopná stáť na vlastných nohách a nebude už ďalej schopná žiť“.

Obrazom: Povstalci stále porušujú prímerie

„Ak nebude prijaté politické rozhodnutie o prepustení Nadeždy Savčenkovej… ruská vláda bude niesť všetku zodpovednosť za jej zdravie a život,“ povedal Polozov. Príslušnú petíciu adresovanú ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi už podpísalo vyše 11-tisíc ľudí vrátane viacerých významných osobností z oblasti kultúry.

Podľa ukrajinského vedenia Savčenkovú v júni zadržali separatisti na východe Ukrajiny, ktorí ju následne vydali do Ruska. Moskva však tvrdí, že hranicu prešla dobrovoľne, bez dokladov a v prestrojení za utečenkyňu. Savčekovú v októbri zvolili za poslankyňu ukrajinského parlamentu, ktorý by mala zastupovať aj ako delegátka v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom