Moskva a Oslo ukončili po rokoch hraničný spor

Medvedev
Foto: SITA, AP

MURMANSK 16. septembra (WEBNOVINY) – Rusko a Nórsko uzavreli dohodu, ktorá končí 40 ročný hraničný spor o rozdelenie územia v Arktíde. Novú dohodu o námornej hranici podpísali v stredu ruský prezident Dmitrij Medvedev a nórsky premiér Jens Stoltenberg v severoruskom prístavnom meste Murmansk, ktoré leží za polárnym kruhom na pobreží Barentsovho mora severne od nórskej hranice. Zmluva rozdeľuje sporné územie s rozlohou približne 175 000 kilometrov štvorcových nachádzajúce sa v Barentsovom mori a Severnom ľadovom oceáne priamo medzi náleziskami nerastných surovín. Dokument tak umožní obom krajinám ťažbu ropy a plynu z morského dna.

Pre nejasné hranice sa často zatýkali civilné rybárske lode

Zmluva otvára podľa Medvedeva novú kapitolu v bilaterálnych vzťahoch a posilňuje spoluprácu v oblasti energetiky a rybolovu. „Uzavrieť túto zmluvu nám trvalo 40 rokov,“ vyhlásil ruský líder. Na základe dokumentu budú o otázkach každej ťažby, ktorá zasahuje hranicu, rozhodovať oba štáty spoločne. Väčšinou neúspešné rokovania prebiehali od roku 1970. Pre neurčené námorné hranice dochádzalo v regióne k častému zatýkaniu civilných rybárskych lodí a člnov.

O oblasť Arktídy vedie spor viacero krajín. Štáty ako Kanada, Rusko, Nórsko, Spojené štáty a Dánsko si nárokujú na bohaté náleziská nerastných surovín, ktoré sú vďaka topiacim sa ľadovcom čoraz dostupnejšie.

SITA/Reuters

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij MedvedevJens Stoltenberg