Moskva chce zakázať dovoz mliečnych výrobkov z Holandska

Mliečne výrobky, mlieko, syr, jogurt
Foto: Shutterstock

MOSKVA 9. októbra (WEBNOVINY) – Rusko v stredu naznačilo, že zakáže dovoz mliečnych výrobkov z Holandska, pretože hlavný veterinár v Rusku uviedol, že audit holandských mliečnych výrobkov bol „neuspokojivý“.

Moskva to oznámila v čase diplomatického sporu medzi krajinami vyvolaného uväznením aktivistov Greenpeace, ktorí na holandskej lodi protestovali pri jednej z vrtných plošín v Arktíde. Sergej Dankvert obvinil svojich holandských kolegov z potvrdenia kvality mliečnych výrobkov „bez toho, aby ich skontrolovali“.

Mokva údajne musela „dať pod špeciálnu kontrolu“ 15 výrobkov z Holandska. Rusko má vraj problémy aj s holandskými tulipánmi a ďalšími druhmi kvetov, ktoré Holandsko exportuje do celého sveta už niekoľko desaťročí.

Rusko často používa obchod ako diplomatickú zbraň. Dovoz mliečnych výrobkov už zakázalo z Litvy, do konca roka predsedníckej krajiny EÚ za to, že podporuje zblíženie bývalých sovietskych krajín ako Ukrajina s úniou.

Napätie medzi dvoma krajinami sa priostrilo minulý týždeň, keď Holandsko zažalovalo Rusko za zatknutie posádky holandskej lode s členmi Greenpeace zloženej z aktivistov z 18 krajín. Rusko ich obvinilo z pirátstva a hrozí im až 15-ročné väzenie.

Vzťahy sa ešte zhoršili po zatknutí ruského diplomata holandskými úradmi pre domáce násilie. Ruský prezident to nazval hrubým porušením Viedenskej konvencie a žiadal formálne ospravedlnenie holandskej strany. Holanďania odpovedali, že celý prípad preveria a ospravedlnia sa až vtedy, ak sa zistia, že skutočne bola porušená Viedenská konvencia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom