Moskva je za konanie summitu Putin-Trump aj napriek vyhosťovaniu ruských diplomatov

Donald Trump, Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Foto: archívne, SITA/AP.

MOSKVA 28. marca (WebNoviny.sk) – Rusko je naďalej otvorené tomu, aby sa uskutočnil rusko-americký summit, o ktorom nedávno telefonicky hovorili prezidenti oboch krajín Vladimir Putin a Donald Trump.

Na postoji Moskvy nič nezmenil ani posledný vývoj v kauze okolo bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa. Toho otrávili vo Veľkej Británii nervovoparalytickou látkou, pričom Londýn, Washington, Berlín aj Paríž tvrdia, že za otravou stálo Rusko. Ako v stredu v Moskve vyhlásil Putinov hovorca Dmitrij Peskov, Rusko je „v každom prípade otvorené“ tomu, aby sa summit konal, a záleží to teda skôr od toho, „či ho stále chcú aj Spojené štáty“.

Desiatky západných a prozápadne orientovaných krajín a tiež viaceré organizácie tento a minulý týždeň rozhodli v súvislosti s otrávením Skripaľa a jeho dcéry o vyhostení už viac ako 150 ruských občanov, ktorí pracovali v zahraničí ako diplomati. Viacerí z nich podľa informácií z jednotlivých krajín využívali diplomatické krytie aj ako agenti ruských tajných služieb.

Samotné Spojené štáty rozhodli o vyhostení 60 ruských diplomatov. Rusko sľubuje odvetu za tieto kroky, zatiaľ však neoznámilo, akú bude mať konkrétnu podobu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij PeskovDonald TrumpVladimir Putin