Moskva nepodporí žiadnu rezolúciu OSN proti Sýrii

Protesty v Sýrii pokračujú
Pri zásahoch bezpečnostných síl proti demonštráciám, ktoré trvajú už od 15. marca, zahynulo doteraz podľa údajov sýrskej opozície už takmer 900 ľudí. Ďalších niekoľko tisíc ľudí bolo zatknutých. Al-Asad však napriek stupňujúcemu sa tlaku odmieta odstúpiť zo svojej funkcie. Foto: SITA/AP

MOSKVA 9. júna (WEBNOVINY) – Rusko je proti tomu, aby Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov prijala akúkoľvek rezolúciu týkajúcu sa protivládnych nepokojov v Sýrii, keďže sa obáva, že takýto krok by mohol viesť k zhoršeniu situácie v krajine.

Pred novinármi v Moskve to vo štvrtok vyhlásil hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Alexander Lukaševič, ktorého citovali štátne médiá.

Moskva podľa neho tento postoj deklarovala už viackrát „na prezidentskej úrovni“, pričom zastáva názor, že situácia v Sýrii „nepredstavuje hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť“. Potvrdil tak predpoklad, že v prípade hlasovania o rezolúcii namierenej proti režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada sa Rusko nepridá na stranu Británie a Francúzska, ktoré predložili najnovší návrh. Ten vyzýva na ukončenie násilných zásahov proti opozícii a obliehania nepokojných miest a predpokladá tiež uvalenie zbrojného embarga.

„Diskusia o protisýrskej rezolúcii v Bezpečnostnej rade môže viesť k ešte väčšiemu vystupňovaniu násilia,“ povedal Lukaševič. Terajšiu situáciu v krajine podľa neho dokážu najlepšie vyriešiť samotní Sýrčania, na uskutočnenie potrebných krokov im však treba „dať čas“.

Sýrske ľudskoprávne organizácie uvádzajú, že pokračujúce protivládne nepokoje si od polovice marca vyžiadali vyše 1100 mŕtvych. Britský premiér David Cameron v stredu dôrazne varoval Rusko a Čínu, aby sa nepokúšali rezolúciu vetovať. Moskva však medzitým avizovala, že Západ nemôže očakávať podobnú ústretovosť ako v prípade marcovej rezolúcie týkajúcej sa intervencie v Líbyi, keď umožnila jej prijatie tým, že sa zdržala hlasovania.

Protesty v Sýrii
Foto: SITA/AP
Protesty v Sýrii
Foto: SITA/AP
Protesty v Sýrii
Foto: SITA/AP
Protesty v Sýrii
Foto: SITA/AP
Protesty v Sýrii
Foto: SITA/AP

.

https://www.youtube.com/watch?v=2NjUui4FTDw

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe David Cameron