Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bela bugar
Predseda politickej strany Most-Híd Béla Bugár. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
10. 01. 2016 10:43 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Most-Híd a FIDESZ majú nulové vzťahy, vyhlásil Bugár

BRATISLAVA 10. januára (WebNoviny.sk) – Most-Híd má podľa predsedu Bélu Bugára nulové vzťahy s maďarskou vládnou stranou FIDESZ. Ako povedal Bugár dnes pre agentúru SITA, FIDESZ sa rozhodol tak, že na Slovensku akceptuje len jednu stranu, teda necelých 100 000 voličov (SMK – poznámka SITA). Ďalších 150 000 voličov maďarskej národnosti podľa Bugára odmieta. S Most-Híd teda FIDESZ nemá žiadne kontakty.

„Na druhej strane, my sme občania Slovenskej republiky. Tu sa musíme dohodnúť, a nie v zahraničí. Buď sa vieme dohodnúť tu s predstaviteľmi väčšinového národa a potom to funguje. Môžeme sa ísť síce sťažovať prípadne do Maďarska, ale tu sa rozhoduje. Naša cesta sa ukazuje ako správna. Znížilo sa napätie,“ upozornil Bugár s tým, že ak sa vedia dohodnúť, snahy strany pochopí aj vládna garnitúra, tak je možné prijímať aj zákony, ktoré pomôžu riešiť situáciu tak, aby občania SR, ktorí nemajú slovenskú národnosť, sa rozvíjali a naďalej obohacovali Slovensko.

Slovenský a maďarský premiér sa podľa Bugára dohodli na nepísanej dohode, že chúlostivé menšinové otázky dajú nabok, teda ich nebudú riešiť. „O menšinových veciach nerokujú. Na riešenie dvojitého štátneho občianstva vytvorili komisiu, ktorá nič nevyriešila. Napätie však nevzniká. Snažia sa spolupracovať v hospodárskych alebo cezhraničných projektoch. Následne to chvália. Neriešenie problému však neznamená, že problémy neexistujú. Na druhej strane, treba kvitovať, že napätie v súčasnosti nie je. A to, dúfam, je aj vďaka pôsobeniu Most-Híd na politickej scéne,“ konštatoval Bugár.

Bugár priznáva, že pre väčšinu občanov Slovenska maďarskej národnosti dvojité občianstvo problém nie je. „Prieskumy hovoria, že občanov maďarskej národnosti trápi najmä nezamestnanosť, zdravotné služby, či sociálne otázky. To sú problémy, ktoré ich tlačia ako kohokoľvek iného,“ povedal. Menšinové témy a otázky slobôd sú dnes pre občanov národností podľa Bugára druhoradé. „Maďar, ktorý chce zostať Maďarom na Slovensku, potrebuje zabezpečiť najskôr svoje živobytie,“ povedal.

Takýto postoj však môže hroziť zrýchlenou asimiláciou. „Najmä vtedy, keď rodičia maďarskej národnosti sa rozhodnú zapísať svoje dieťa do školy s vyučovacím jazykom slovenským, a to len preto, aby sa dieťa naučilo po slovensky. Preto sme presvedčili ministerstvo školstva, aby spracovalo novú metodiku výučby slovenského jazyka na školách s maďarským vyučovacím jazykom, aby sa deti naučili lepšie komunikovať po slovensky.“

Odporúčané články

Bugár: Vláda prekrýva témou migrantov skutočné problémy SR Bugár by nebol rád, ak by koalícia bola príliš široká

Neprehliadnite

Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Slovensko opäť čaká horúci víkend, pre niektoré okresy platí výstraha prvého stupňa Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Na stavbu stožiara pred parlamentom môžu prispieť aj Slováci, niektorí údajne prejavili záujem Danko vyzýva veľvyslancov, aby svojou účasťou podporili aj pochod Hrdí na rodinu

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X