Most-Híd bude rokovať s Hrnčiarom a odídencami zo Siete

Béla Bugár
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár počas TB po rokovaní Republikového predsedníctva strany Most-Híd. Bratislava, 16. august 2016. Foto: SITA/Monika Zaťková

BRATISLAVA 16. augusta (WebNoviny.sk) – Nespokojná pätica poslancov NR SR za stranu Sieť na čele s Andrejom Hrnčiarom, ktorá v utorok oznámila svoj odchod zo strany, mieri do poslaneckého klubu strany Most-Híd. Predseda Mosta bude s nimi už v stredu rokovať o ich možnom prijatí. Povedal to dnes na tlačovej besede v centrále strany Most-Híd.

Líder strany Most-Híd je diskusii s odídencami zo Siete otvorený. „Riešime situáciu, ktorá nastala po odchode poslancov zo strany Sieť, keďže sa jednoznačne vyjadrili, že chcú s nami spolupracovať,“ povedal Béla Bugár po rokovaní predsedníctva strany Most-Híd.

Hrnčiar bol jediný, ktorý vrátil mandát

„Členovia predsedníctva dostali splnomocnenie začať rokovania s týmito poslancami. Zajtra zavolám aj týmto poslancom a budem informovať predsedov koaličných strán. Chcem zabezpečiť stabilitu vládnej koalície,“ dodal Bugár s tým, že ak pätica vstúpi do klubu Mosta, ďalšie záležitosti budú už zodpovednosťou Koaličnej rady a premiéra Roberta Fica.

Bugár sa neobáva toho, že do svojho klubu prípadne vezme Hrnčiara, ktorý už v minulosti z toho istého klubu vystúpil. „Hrnčiar bol jediným poslancom, ktorý keď odišiel z nášho poslaneckého klubu, vrátil mandát. Momentálne začneme rokovať len o podmienkach, za akých sa bude dať s nimi pracovať,“ reagoval predseda Mosta.

Zároveň si Bugár nemyslí, že by Hrnčiar nástojil na tom, aby dostal miesto ministra dopravy. Taktiež Bugár odmieta, že sa budú prerozdeľovať posty medzi SNS a Mostom-Híd, keďže budú mať rovnaký počet poslancov. Ak by sa handrkovali, sklamali by voličov.

Piati poslanci nedostali ani od nového predsedu Siete Romana Brecelyho žiadne záruky na odstránenie dôvodov ich nespokojnosti, a tak zvolili odchod zo Siete. „Ani po sobotňajšom sneme sa v strane Sieť nič nemení, neexistuje žiadna garancia zmeny spôsobu doterajšej komunikácie a štýlu práce. Nemôžeme ďalej niesť zodpovednosť za dianie v strane,“ uvádza sa vo vyhlásení poslancov, ktoré v utorok poskytli agentúre SITA.

Odídenci chcú vstúpiť do klubu strany Most-Híd

Poslanci Andrej Hrnčiar, Eduard Adamčík, Katarína Cséfalvayová, Martin Fedor a Igor Janckulík, ktorí sú pod vyhlásením podpísaní, majú ambíciu na základe programovej blízkosti vstúpiť do poslaneckého klubu strany Most-Híd. „V rámci neho by sme chceli pokračovať v presadzovaní zodpovednej politiky a podieľať sa na plnení Programového vyhlásenia vlády SR,“ uvádza pätica poslancov.

Stranu Sieť od utorka zastupuje v parlamente iba poslanec Radoslav Procházka a Alena Bašistová. Na odchod pätice poslancov zo #Siete nie je podľa predsedu strany Romana Brecelyho žiadny relevantný dôvod. Ako povedal v utorok pre agentúru SITA, jedinou ich zásadnou výhradou bolo pôsobenie predchádzajúceho predsedu Radoslava Procházku, ktorý sa v záujme udržania jednoty strany na sneme vzdal svojej funkcie a dal tak priestor novej krvi.

„Žiadne ďalšie výhrady neodzneli ani na včerajšom stretnutí a dodnes mi nie sú známe. Z celej doterajšej komunikácie skupiny poslancov je zrejmé, že zo strany boli rozhodnutí odísť už dávno pred snemom a že ich jediným cieľom bolo vlastnej strane čo najviac ublížiť,“ vyhlásil Brecely.

Podľa pätice poslancov nedemokratické spôsoby vedenia strany, riadenie Siete ako súkromnej firmy, nekomunikácia s poslancami Siete, žiadna sebareflexia a hádzanie zodpovednosti na druhých boli veci, ktoré mu vnútri strany vyčítali. Poslanci považovali za potrebné o vzniknutej situácii v strane informovať predsedov koaličných strán.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena BašistováAndrej HrnčiarBéla BugárIgor JanckulíkKatarína CséfalvayováMartin FedorRadoslav Procházka
Firmy a inštitúcie Most-Híd