Most-Híd chce poskytnúť olympionikom doživotnú rentu

Peniaze, euro
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 27. februára (WEBNOVINY) – Olympijským medailistom chce Most-Híd zabezpečiť zákonom doživotnú rentu. Podľa návrhu zákona o príspevku za zásluhy v športovej oblasti, ktorý predložili do parlamentu, by zlatí medailisti mali doživotne každý mesiac nárok na odmenu vo výške priemernej mzdy. Strieborní medailisti by dostali 60 percent tejto sumy a bronzoví 40 percent.

Priemerná mzda v treťom štvrťroku 2014 dosiahla 837 eur, 60 percent tejto sumy predstavuje 502,2 eur a 40 percent 334,8 eur. Odmena by nepodliehala zdaneniu. Okrem olympionikov zákon stanovuje rovnaké odmeny pre úspešných športovcov na paralympiádach, deaflympiádach a šachovej olympiáde.

Zákon pamätá aj na športovcov, ktorí v roku 1984 pre bojkot socialistických krajín nenastúpili na olympijských hrách v Los Angeles, do zoznamu relevantných športových podujatí totiž autori zaradili aj Hry priateľstva, ktoré sa ako náhrada za olympiádu uskutočnili v ZSSR.

Športovci viac opotrebúvajú svoje telo

Nárok na odmenu by bol v prípade schválenia podmienený vekom. Poslanci Mosta-Híd Arpád Érsek, László Solymos a Gabriel Csiacsai navrhujú dve alternatívne hranice, buď 35 alebo 40 rokov. Ak by odmenu dostávali 35-roční športovci, ako je to napríklad v Maďarsku, nárok na ňu by malo 80 až 90 osôb a štátna pokladnica by na renty ročne vynaložila 468,5-tisíca eur. V prípade hranice 40-rokov, aká je napríklad v Poľsku, by si 70 až 80 športovcov rozdelilo 390-tisíc eur.

Na odmenu aj v prípade schválenia budú musieť zabudnúť športovci, ktorým bolo ocenenie odňaté, boli právoplatne odsúdení za trestný čin, alebo sa opakovane dopustili dopingu. Renta bude určená len pre občanov Slovenskej republiky, ktorí medailu získali v československom alebo slovenskom drese.

Poslanci za stranu Most-Híd svoj návrh odôvodňujú tým, že športovci sa svojimi mimoriadnymi úspechmi na významných podujatiach zaslúžili o propagáciu a dobré meno Slovenska v zahraničí. „Každý štát však pre dosiahnutie takýchto úspechov musí vytvárať adekvátne podmienky,“ argumentujú.

Pripomínajú, že vrcholoví športovci pre nadmernú záťaž svoje telo opotrebujú skôr ako iní ľudia a pre tréning majú sťažené podmienky pripravovať sa na budúce povolanie. Od nového zákona si tiež sľubujú, že bude motivovať ďalších reprezentantov dosiahnuť skvelé výsledky, na základe ktorých by získali nárok na rentu. „Navrhovaná úprava by tak mohla prispieť aj k masovejšiemu rozšíreniu športu u mládeže,“ nádejajú sa.

Smer predložil vlastný návrh

Most-Híd už v tomto volebnom období predkladal identický návrh zákona, a to v máji 2012. Vládny Smer-SD ho vtedy neschválil s tým, že chce pripraviť komplexný zákon o športe, v ktorom vyrieši aj túto problematiku.

Po troch rokoch poslanci Smeru-SD vo februári 2015 predložili do parlamentu vlastný návrh zákona o príspevku športovému reprezentantovi, podľa ktorého medailisti z olympijských, paralympijských alebo deaflympijských hier a zlatí majstri sveta a Európy budú mať garantovaný minimálny dôchodok od 550 do 800 eur podľa medailového umiestnenia.

Most-Híd iniciatívu poslancov Smeru-SD komentoval slovami, že vládna strana vykráda opozičné návrhy a robí to zle. „Pánom poslancom Smeru neslúži ku cti, že zneužívajú zákonodarnú iniciatívu svojich kolegov,“ reagoval hovorca Mosta-Híd Gabriel Gilányi. Zdôraznil, že komplexný zákon o športe Smer do parlamentu stále nepredložil. Oba návrhy o odmeňovaní športovcov prerokuje parlament na marcovej schôdzi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Árpád ÉrsekLászló Sólymos
Firmy a inštitúcie Most-HídSMER-SD