Most-Híd chce zvoliť chýbajúcich ústavných sudcov, podľa Gála je medzi kandidátmi dosť odborníkov

Gábor Gál
Minister spravodlivosti SR Gábor Gál Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Strana Most-Híd chce zvoliť chýbajúcich kandidátov na post ústavných sudcov. V mene strany to uviedol po stredajšom rokovaní vlády SR šéf rezortu spravodlivosti Gábor Gál.

Podľa neho je medzi 16 prihlásenými uchádzačmi dostatok kvalitných odborníkov. Štvrtú voľbu, respektíve jej súlad so zákonom spochybňuje šéf strany Smer-SD Robert Fico.

Údajná hrozba antidiskriminačných žalôb

Predseda strany Smer-SD tvrdí, že ak nevymenuje prezidentka Zuzana Čaputová zo zvolených deviatich kandidátov aspoň časť, hrozia žaloby neúspešných uchádzačov.

Gál tieto domnienky označil za hypotetické a verí, že sa koalícia na chýbajúcich šiestich menách  „Za našu stranu môžem povedať, že ideme určite do voľby ústavných sudcov, chcem zakrúžkovať ten počet kandidátov, ktorý je ešte potrebný na plné obsadenie Ústavného súdu SR,“ povedal Gál.

Na otázku, ako vníma vyjadrenia predsedu Smeru o hrozbe antidiskriminačných žalôb Gál odpovedal tak, že ide o hypotézy. „To sú hypotetické otázky. Dôležité je, aby NR SR zvolila dostatočný počet kandidátov a Ústava SR hovorí jasne, že parlament má zvoliť dvojnásobný počet uchádzačov. Predovšetkým sa musíme dohodnúť v koalícii,“ dodal minister.

Čaputová čaká na kompletný zoznam

Na kompletný zoznam chce počkať aj Zuzana Čaputová. Podľa nej môžu byť stále deviati zvolení kandidáti vymenovaní. Do súčasnosti NR SR zvolila 12 kandidátov z požadovaných 18 mien.

Čaputovej predchodca Andrej Kiska vymenoval iba troch uchádzačov, spomedzi ktorých vybral aj nového predsedu a podpredsedu súdu.

Ústavný súd SR však stále funguje v obmedzenom režime, keď chýba šesť sudcov z 13. Zákonodarcovia budú hlasovať o ďalších menách vo štvrtok po 17:00.

VIAC O TÉME: VOĽBA ÚSTAVNÝCH SUDCOV

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaGábor GálRobert FicoZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Most-HídMS Ministerstvo spravodlivosti SRNR SR Národná rada Slovenskej republikySMER-SDÚstavný súd SR