Most-Híd je stabilnou občianskou stranou, vyhlásil Bugár

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Béla Bugár
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár počas IX. snemu strany Most-Híd v Cisársko-kráľovskej jazdiarni. Nové Zámky, 12. november 2016. Foto: SITA/Martin Havran

NOVÉ ZÁMKY 12. novembra (WebNoviny.sk) – Most-Híd zostáva podľa predsedu strany Bélu Bugára stabilnou, stredopravou, občianskou stranou. Ako povedal Bugár v sobotu na tlačovej besede po skončení IX. snemu strany, ktorý sa konal v Nových Zámkoch, tento fakt je veľmi dôležitý najmä v súvislosti so vstupom extrémistických síl do slovenského parlamentu, ako aj ďalším nárastom populistických strán a politikov.

Bugár zároveň označil Most-Híd ako ich protiváhu. Snem zároveň podľa neho potvrdil, že strana Most-Híd bude aj naďalej vystupovať proti prejavom fašizmu, extrémizmu, xenofóbie, rasizmu, či diskriminácie rôzneho druhu, ako aj bezbrehého populizmu.

Strana si stanovovala ciele

Po dvoch rokoch od posledného snemu hodnotili predstavitelia strany aj uplynulé obdobie z pohľadu plnenia politických cieľov a plnenia programu. Jedným z hlavných bodov programu patrilo aj stanovenie konkrétnych cieľov strany na nasledujúce obdobie, a to prijatím strategického programového dokumentu Právny štát, rozvinuté regióny a ochrana menšín.

„Som presvedčený, že jedným z predpokladov nášho úspechu je plnenie našich programových priorít, ktoré sa nám podarilo z veľkej časti dostať aj do programového vyhlásenia vlády. Chceme nielen ostať pri tomto základe, ale chceme ísť ďalej,“ vyjadril odhodlanie strany jej predseda. Tento programový dokument rozpracoval tri programové piliere a je podľa neho akýmsi strednodobým plánom ich plnenia.

„Tu sme najsilnejší, tu máme našich predstaviteľov v exekutíve a tu očakávajú od nás výsledky naši voliči,“ doplnil Béla Bugár. Prvému kabinetu, ktorý sa týka právneho štátu, šéfuje Lucia Žitňanská. Druhý kabinet – pre rozvoj regiónov – vedie Sólymos a tretí – menšinovo občiansky kabinet Ábel Ravasz.

Snem sa zaoberal aj personálnym doplnením orgánov strany. Na uvoľnenú pozíciu podpredsedu navrhol Béla Bugár Ábela Ravasza, ktorý vedie politický kabinet strany týkajúci sa ochrany menšín a rozvoja občianskej spoločnosti. „Bolo logickým krokom, že som na uvoľnenú pozíciu navrhol práve Ábela Ravasza, ktorý sa prierezovo venuje občianskym a menšinovým otázkam,“ zdôvodnil svoj výber predseda Bugár. Podľa neho strana Most-Híd dáva priestor aj mladým. „Tí, ktorých sme posunuli do exekutívy, dokázali, že to vedia robiť. Aj takto chceme ukázať, že táto strana má veľa mladých, perspektívnych nasledovateľov – teda má budúcnosť,“ dodal Bugár.

Do predsedníctva sa dostal mladý starosta

Za členov predsedníctva snem zvolil mladého starostu Tvrdošoviec Mariána Tótha, ako aj prednostu mestského úradu v Tornali László Nagya. Za členov republikovej rady boli zvolení László Somogyi, Tomáš Agócs, István Kertész, Elemér Lakatos a Monika Šeďová. „Aj takto chceme ukázať, že nám záleží na regiónoch a je pre nás podstatné, aby sme mali informácie takpovediac z prvej ruky. Sme totiž presvedčení, že Slovensko môže byť úspešné len vtedy, ak budú úspešné jeho regióny a ľudia, ktorí v nich žijú,“ uzavrel Béla Bugár. Strana Most-Híd sa chce i naďalej sústreďovať na konkrétne výsledky svojej práce, byť nositeľom konkrétnych výsledkov.

Koalícia podľa Bugára viac rokuje a menej sa vytŕča pred kamerami. Aj tento týždeň mali koaličné rokovanie. Ocenil, že v súčasnej koalícii platia dohody. Naopak, za vlády Ivety Radičovej podľa neho rokovali v koalícii aj šesť hodín a dohody aj tak neplatili. Bugár verí, že bude k spokojnosti všetkých odkomunikovaný výsledok v kauze Bašternák. „Aj my očakávame výsledok vyšetrovania,“ povedal.

Delegáti si na sneme pripomenuli aj 27. výročie 17. novembra 1989 a prihlásili sa k jeho odkazu. „November 1989 znamenal boj proti totalite, boj za demokraciu a občianske slobody, boj za ľudské práva, boj za práva menšín a prihlásenie sa k európskej identite. Pre Most-Híd je dôležité sa prihlásiť k hodnotám Novembra, zvlášť v kontexte súčasnej doby, keď na Slovensku, ale aj v všade v západnom svete narastá vlna extrémizmu a populizmu, ktoré vždy ohlasujú možný návrat totality,“ uvádza sa vo vyhlásení snemu k výročiu Nežnej revolúcie.

Na sneme neboli pozvaní žiadni hostia. Zúčastnili sa ho však poslanci NR SR, ktorí vstúpili do poslaneckého klubu Most-Híd, ale nie sú členmi strany. Ide o poslancov, ktorí v lete opustili vládnu stranu Sieť na čele s Andrejom Hrnčiarom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ábel RavaszBéla BugárLucia Žitňanská
Firmy a inštitúcie Most-Híd