Most-Híd navrhol zdvojnásobiť daňový bonus na predškolákov, opozícia to navrhuje pre všetky deti

MOST HÍD
Zľava predseda strany Most-Híd Béla Bugár a vpravo Irén Sárközy. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Opoziční poslanci by radi videli dvojnásobný daňový bonus zavedený na každé vyživované dieťa, ktoré žije s daňovníkom v domácnosti. Reagujú tak na novelu zákona o dani z príjmov, ktorú predložili poslanci koaličnej strany Most-Híd.

Tá totiž predpokladá zdvojnásobenie daňového bonusu iba na deti do šesť rokov veku. Podobný pozmeňujúci návrh predložili v rozprave poslanci za hnutie OĽaNO ako aj poslanci za hnutie Sme rodina. Argumentujú pritom predovšetkým nevyhnutnosťou podpory rodinnej politiky a pôrodnosti.

Predškoláci to potrebujú najviac

Koaličný návrh, ktorý má nadobudnúť účinnosť od 1. apríla budúceho roku, však počíta so zdvojnásobením daňového bonusu oproti súčasnosti iba pri predškolákoch. Ešte pri jeho predstavovaní predkladateľka Irén Sárközy z Mosta-Híd argumentovala, že rodiny s predškolákmi si vybrali preto, lebo to najviac potrebujú.

Rozšírenie na deti všetkých vekových kategórii je podľa nej v súčasnosti limitované možnosťami rozpočtu. V praxi sa tak má zvýšiť v budúcom roku daňový bonus na predškolákov o 22,17 eura mesačne, teda o 266,04 eura ročne. Daňový bonus predstavuje sumu, ktorú si môžu pracujúci a samostatne zárobkovo činné osoby odpočítať priamo z daní.

Výnosy z daní z príjmov klesnú

Poslanec za SaS Eugen Jurzyca však pochválil, že si Most-Híd vybral pri podpore rodín práve cestu úpravy daňového bonusu. Okrem toho, že toto opatrenie považuje za adresné, je podľa neho dôležité, že sa nedá zneužiť, ako je to v prípade mnohých iných opatrení, ktoré pripravuje vláda. „Ťažko oklamete počet detí do šesť rokov,“ tvrdí.

Ak návrh prejde v parlamente v navrhovanom znení, rozpočtové výnosy z daní z príjmov v budúcom roku klesnú podľa odhadov strany Most-Híd o 39,7 mil. eur. Dopad zdvojnásobenia daňového bonusu na deti do šesť rokov v roku 2020 predpokladajú na úrovni 74,6 mil. eur a v roku 2021 v objeme 80,2 mil. eur.

Návrh novely zákona o dani z príjmov strany Most-Híd bol zároveň posledným bodom štvrtkového rokovania parlamentu, ktorý poslanci prebrali. Rokovanie Národnej rady SR bude pokračovať v piatok, keď sa na program dostane zákon roka, teda návrh štátneho rozpočtu na budúci rok a návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2019 až 2020.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eugen JurzycaIrén Sárközy
Firmy a inštitúcie Most-HídOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti