Most-Híd chce dvojnásobiť daňový bonus na deti, ale združenie miest a obcí s návrhom nesúhlasí

Béla Bugár
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš.

BRATISLAVA 22. novembra (WebNoviny.sk) – Hoci nápad koaličnej Most-Híd zdvojnásobiť daňový bonus na deti do šiestich rokov veku prešiel v parlamente do druhého čítania so širokou podporou koalície aj opozície, nie všetkým sa pozdáva.

Ak totiž návrh prejde, zníži sa výber z dane z príjmov fyzických osôb, ktorý je hlavným zdrojom príjmov samospráv. Združenie miest a obcí (ZMOS) preto navrhuje, aby sa v prerokúvaní tohto návrhu nepokračovalo.

Návrh má negatívny vplyv

Združenie sa v rámci pripomienkového konania so svojím stanoviskom odvoláva na uznesenie prijaté Radou ZMOS v októbri tohto roka, v ktorom k návrhu vyslovili odmietavé stanovisko.

„Predložený návrh zákona sa negatívne prejaví na hotovostnom výpadku dane z príjmov fyzických osôb, čo bude mať za následok zníženie výnosu dane z príjmov fyzických osôb do rozpočtov miest a obcí,“ uvádza sa v pripomienke združenia.

Očakávaný hotovostný výpadok výnosu dane z príjmov fyzických osôb pre mestá a obce sa po prijatí uvedenej novely zákona o dani z príjmov podľa ZMOS-u predpokladá v roku 2019 na úrovni 27,8 mil. eur. V roku 2020 by podľa združenia mestá a obce prišli o vyše 52 mil. eur a v roku 2021 o viac ako 56 mil. eur.

Návrh získal vysokú podporu

Šance, že by parlament v prerokúvaní tohto návrhu v druhom čítaní nepokračoval, sú však otázne. V prvom čítaní totiž návrh získal podporu 146 z 147 prítomných poslancov zo všetkých poslaneckých klubov. Koaliční poslanci z Mosta-Híd pritom v materiáli navrhujú zdvojnásobenie daňového bonusu na predškolákov od 1. apríla budúceho roka.

V praxi sa tak má zvýšiť v budúcom roku daňový bonus na predškolákov o 22,17 eura mesačne, teda o 266,04 eura ročne. Daňový bonus predstavuje sumu, ktorú si môžu pracujúci a samostatne zárobkovo činné osoby odpočítať z priamo z daní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Most-HídZMOS Združenie miest a obcí Slovenska