Most-Híd nepovažuje Matovičovcov za partnerov, SaS z časti

Bugad most hid
Zľava: Predseda strany Most-Híd, Béla Bugár a podpredseda strany, Zsolt Simon na TB o výsledkoch rokovania vedenia strany Most-Híd a predstaviteľov strany SMK. Bratislava, 30. máj 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Strana Most-Híd chce pripraviť vznik platformy spolupráce medzi stredopravými stranami.

Ako povedal v sobotu na tlačovej besede po rokovaní Republikového výboru predseda Most-Híd Béla Bugár, najbližšími priateľmi z hľadiska ideológie sú KDH a SDKÚ. Partnerom je aj SaS, s ktorou majú rozdielne pohľady len na niektoré európske otázky.

Bugár si nemyslí, že by dohoda so Smerom-SD na obsadení postu splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny bola prekážkou opozičnej spolupráce. „Našou psou povinnosťou je pri odvodovej reforme zachrániť maximum. Ale pre nás je dôležitá aj menšinová politika. Ak sme dostali možnosť zachrániť, čo sa dá, ako opozičná strana sme sa snažili presunúť splnomocnencovi kompetencie z úradu vicepremiéra. Keby sme to neurobili, mohli by sme byť právom kritizovaní, že sme pasívni. Nebude nás to brzdiť v kritike strany Smer-SD,“ vyhlásil Bugár.

Zároveň dodal, že o mene splnomocnenca pre národnostné menšiny nehovorili, pretože ešte nie je pripravený štatút jeho úradu. Podľa Bugára kým nebudú známe kompetencie splnomocnenca, do vtedy o mene hovoriť nebudú.

Matovičovcov Béla Bugár nespomenul

Most-Híd nehovorí o spolupráci s Obyčajnými ľuďmi a nezávislými osobnosťami, čo je dnes najsilnejší opozičný poslanecký klub. Podľa Bugára je to preto, že aj ich líder Igor Matovič povedal, že si majú pravicové strany vytvoriť čo chcú, že on
Igor matovic
Foto: SITA/Marián Peiger

sa od nich vyčlení.

Bugár zároveň oznámil, že Most-Híd má záujem sa začleniť do európskych straníckych štruktúr. Podľa neho je Mostu-Híd najbližšia Európska ľudová strana. Bugár chce tento rok začať rokovania, ktoré môžu viesť k prijatiu do tohto zväzku. Zo Slovenska sú členmi Európskej ľudovej strany KDH, SDKÚ-DS a neparlamentná SMK.

Republikový výbor rozhodol o zvolaní VII. snemu strany, ktorý sa bude konať 22. septembra v Rimavskej Sobote. Zároveň rozhodol o pribratí dvoch nových členov predsedníctva strany. Editu Pfundtner a Pétera Vörösa, ktorí zo strany po parlamentných voľbách odišli, nahradila Edita Nochtová a viceprimátor Rožňavy Pavol Burdiga.

Most-Híd si určil stratégiu do roku 2016

Výbor tiež odobril politickú stratégiu na roky 2012 – 2016. „Chceme upevniť naše postavenie stredopravej občianskej strany, ktorej časť programu bude tvoriť zastupovanie všetkých menšín,“ povedal Bugár s tým, že strana bude naďalej stavať na tolerancii, slušnosti a zodpovednosti.

Strana hodnotila aj parlamentné voľby a kampaň pred nimi. „Výsledok 6,9 percenta ovplyvnili vonkajšie a vnútorné vplyvy,“ konštatoval Bugár s tým, že medzi vonkajšie patrí pád vlády. „Ako koaličná strana sa ťažko presviedčalo, že to vieme robiť
Bugár
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

lepšie,“

uviedol. Pod výsledok sa podpísala aj kauza Gorila, ktorá bola intenzívne využívaná. „Vytvorila sa maďarská Gorila. Nedalo sa počítať s tým, že niekoľko dní pred voľbami niektoré médiá zasiahnu do kampane, čím odpudili pravicového voliča,“ upozornil predseda strany.

Vnútorné vplyvy na výsledok vo voľbách mali podľa Bugára dva dôležité aspekty. „Kampaň jednotlivcov presiahla určitú mieru. Volič dostal pol kila materiálu a nevedel vyselektovať to, čo je dôležité. Druhým dôležitým aspektom bol fakt, že štruktúry neboli za tri roky existencie dobudované,“ povedal s tým, že strana viedla šesť predvolebných kampaní. Ďalším aspektom bol fakt, že výsledky vlády nevedeli členovia sprostredkovať voličom, pretože štruktúry boli pri tom pasívne.

Republikový výbor tiež schválil vytvorenie postu riaditeľa pre vnútornú štruktúru, organizačného riaditeľa ktorý bude mať na starosti napríklad nadväzovať kontakty s tými, ktorí majú záujem vstúpiť do strany.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Béla BugárIgor Matovič
Firmy a inštitúcie Most-HídOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita