Most navrhol preniesť aktíva Tiposu na Závodisko Bratislava

Tipos
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Peniaze Tiposu by mohol zachrániť presun časti aktív štátnej akciovky na inú spoločnosť. S takýmto riešením pomoci národnej lotériovej spoločnosti prišiel podľa Hospodárskych novín na pondelkovej Koaličnej rade Most-Híd. „Prehodilo by sa všetko, čo má hodnotu, ochranné známky, stávky, peniaze, majetok, z Tiposu by v podstate zostala len schránka so záväzkami,“ prezradil Hospodárskym novinám zdroj z prostredia koalície. Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd) podľa zistení denníka navrhol, aby spoločnosťou, na ktorú by sa aktíva Tiposu preniesli, bolo Závodisko Bratislava. Ide o štátny podnik, ktorý spadá pod jeho rezort a prevádzkuje na Slovensku dostihový šport a stávky na kone.

Tipos by tak podľa Hospodárskych novín zostal bez majetku a peňazí, čo by znamenalo, že cyperskej firme Lemikon by nemal z čoho zaplatiť vysúdené milióny. Práve vyplateniu 14 miliónov eur, ktoré priklepol Lemikonu Najvyšší súd, sa chce štát vyhnúť a preto koalícia hľadá akékoľvek možnosti. „Je to zatiaľ len vo forme návrhu, máte dobré informácie,“ potvrdil Hospodárskym novinám šéf Mosta-Híd Béla Bugár. Koalícia si vraj dala vypracovať k tejto možnosti analýzu, ktorá by vniesla viac svetla do toho, či je to vôbec možné. Podľa právnika z advokátskej kancelárie e/n/w/c Radovana Palu by tento spôsob nemusel byť legálny. Ak by sa mal celý proces uskutočniť štandardným spôsobom, tak by v rámci presunutia aktív na iný podnik mal podľa neho Tipos dostať za dané aktíva primeranú protihodnotu.

Presun aktív Tiposu je podľa Mikloša potrebné posúdiť

Možný presun časti aktív štátnej akciovej spoločnosti Tipos na inú spoločnosť si podľa ministra financií Ivana Mikloša vyžaduje posúdenie tak z právnej, ako aj ekonomickej stránky. „Strana Most-Híd prišla s nejakým návrhom a dohodli sme sa, že ten nejaký návrh posúdime, aj po právnej, aj po ekonomickej stránke,“ uviedol po skončení stredajšieho rokovania kabinetu minister financií. Právnici pritom podľa jeho slov posúdia aj možné právne riziká takéhoto postupu.

Tipos sa bráni všetkými dostupnými prostriedkami

Tipos sa bráni vyplateniu dovolacím súdom nariadených 14 mil. eur cyperskému Lemikonu všetkými dostupnými prostriedkami. Šéf národnej lotériovej spoločnosti Miloš Ronec minulý týždeň povedal, že Tipos pristúpi k jednostrannému započítaniu pohľadávok a bude naopak žiadať peniaze od Lemikonu. Navyše sa mala firma obrátiť aj na ústavný súd, pretože sa domnieva, že bolo porušené ústavou garantované právo na spravodlivé súdne konanie a to najmä v súvislosti s odôvodnením rozhodnutia dovolacieho senátu.

Tipos sa chcel ešte pred prebratím rozhodnutia dovolacieho senátu ochrániť pred veriteľmi, teda najmä cyperským Lemikonom, prostredníctvom reštrukturalizácie spoločnosti. Návrh na povolenie reštrukturalizačného konania však napokon Okresný súd Bratislava I odmietol pre procesné nedostatky. Predstavitelia národnej lotériovej spoločnosti sú však presvedčení, že Tipos podmienky na reštrukturalizáciu spĺňa a preto firma podala opakovaný návrh na povolenie reštrukturalizačného konania. Silnú pozíciu v rámci prípadnej reštrukturalizácie by mal pritom aj štát, ktorý si vlani odsúhlasil z Tiposu 40-miliónový odvod na protipovodňové opatrenia, z čoho má polovicu firma neskôr vyplatiť v splátkach. Pohľadávku si zabezpečil majetkom firmy.

Cyperská spoločnosť Lemikon Limited od Tiposu žiadala vyplatenie 66 mil. eur za neoprávnené užívanie know-how či ochranných známok. Najvyšší súd napokon koncom novembra minulého roka na základe mimoriadneho dovolania generálneho prokurátora rozhodol, že Tipos musí zaplatiť Lemikonu 14 mil. eur za neoprávnené užívanie ochranných známok, v ostatných bodoch dovolanie akceptoval a vrátil konanie opäť súdom nižšieho stupňa. Tipos už pritom v roku 2008 na základe pôvodného rozhodnutia Najvyššieho súdu SR a následnej dohody o urovnaní Lemikonu vyplatil zhruba 16 mil. eur.

Súdny spor Tiposu so spoločnosťou Športka sa začal v roku 2000, keď Športka podala žalobu na Tipos. Neskôr v roku 2008 postúpila spoločnosť Športka svoju pohľadávku cez spoločnosť Športka Invest, s.r.o. na cyperskú spoločnosť Lemikon Limited.

Tipos, národná lotériová spoločnosť, a.s. Bratislava vznikla zápisom do Obchodného registra SR v januári 1993 a s obchodným menom Tipos, a.s. pôsobila do júna 2005. Jediným akcionárom spoločnosti je Slovenská republika zastúpená Ministerstvom financií Slovenskej republiky. Venuje sa prevádzkovaniu lotériových a hazardných hier, prostredníctvom siete on-line obchodno-prevádzkových miest a aj prostredníctvom internetu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Most-Híd