Most pôjde do volieb so skúsenosťami a novými myšlienkami

Sprava: Podpredsedovia strany Most-Híd László Solymos, Lucia Žitňanská a predseda strany Béla Bugár. Foto: archívne, SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 20. novembra (WebNoviny.sk) – Kandidačná listina Most-Híd má byť postavená na kombinácii skúsenosti a nových myšlienok. V prvej dvadsiatke kandidátky budú všetci súčasní poslanci NR SR i viaceré nové tváre. Most-Híd povedie do marcových parlamentných volieb trojica Béla Bugár, Lucia Žitňanská a László Solymos.

Bugár stranu viedol aj pred štyrmi rokmi. Žitňanská prišla do strany z SDKÚ-DS počas volebného obdobia. Solymos bol trojkou na kandidátke aj pred štyrmi rokmi. Na štvrté miesto klesne podľa informácií agentúry SITA v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami Zsolt Simon. Ten bol v roku 2012 dvojkou po Bugárovi. Simon bo v roku 2014 ako líder kandidátky do eurovolieb. Do Európskeho parlamentu sa cez neho z druhého miesta dostal József Nagy. Päťkou bude Gábor Gál. Ten z piateho miesta kandidoval aj pred štyrmi rokmi. Kandidátku Mosta-Híd bude schvaľovať v sobotu Republiková rada.

Kandidovať do parlamentu už nemieni Rudolf Chmel, ktorý bol pred štyrmi rokmi na kandidátke na štvrtom mieste. Zo strany odišiel počas volebného obdobia Andrej Hrnčiar, ktorý bude v blížiacich sa voľbách kandidovať za Sieť. Most-Híd má v súčasnom volebnom období v parlamente 14 poslancov. S výnimkou Chmela sa všetci objavia na popredných miestach kandidátky. Do prvej dvadsiatky sa zmestí rómsky aktivista a starosta Rimavskej Seče Štefan Vavrek aj šéfka ženskej organizácie Mosta-Híd Irén Sárközy. Na prelome druhej a tretej desiatky má byť ústavný právnik Peter Kresák. V štvrtej by mal byť na kandidátke bývalý šéf volebného štábu prezidentskej kampane Radoslava Procházku Martin Dubéci.

Parlamentné voľby budú v sobotu 5. marca 2016. Voľby do národnej rady sa riadia novou volebnou legislatívou, zákonom o podmienkach výkonu volebného práva a zákonom o volebnej kampani. Politické subjekty, ktoré sa chcú uchádzať o hlasy voličov, musia kandidačné listiny podať do 6. decembra. Volebnú kampaň môžu podľa zákona začať dňom, v ktorom vyhlásenie volieb zverejnia v Zbierke zákonov SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej HrnčiarBéla BugárIrén SárközyJózsef NagyLászló SólymosLucia ŽitňanskáMartin DubéciPeter KresákRudolf ChmelZsolt Simon
Firmy a inštitúcie Most-Híd