Most pri Kurimanoch druhý odstrel nevydržal

Riadené ostrelenie
Druhý pokus o riadené odstrelenie poškodenej dočasnej konštrukcie mosta na rozostavanom úseku diaľnice D1 Jánovce - Jablonov pri obci Kurimany v okrese Levoča sa vydaril. Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Druhý pokus o riadené odstrelenie poškodenej dočasnej konštrukcie mosta na rozostavanom úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov sa vydaril.

Opakovaný odstrel preložili zo stredy na štvrtok o 11:00 z dôvodu požiadaviek na bezpečnosť pri uložení nálože. Likvidácia dočasnej konštrukcie v treťom poli rozostavaného mostného objektu bola podľa ministerstva dopravy nutná pre bezpečnosť v okolí mosta.

Informáciu o úspešnom opakovanom odstrele pre agentúru SITA vo štvrtok potvrdil hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. Prvý pokus o odstránenie časti konštrukcie mosta v utorok nevyšiel podľa plánu, pretože bolo použité menšie množstvo priemyselnej trhaviny, ako bolo potrebné.

Obrazom: Riadený odstrel mosta pri Kurimanoch

Nešťastie pri stavbe mosta na prvom, deväťkilometrovom úseku diaľnice pri Levoči, keď pri betonáži zlyhala pevná podperná konštrukcia, si v piatok 2. novembra vyžiadalo štyri životy a jedenásť zranených robotníkov.

„Odstrel organizovaný zhotoviteľom bol naplánovaný v spolupráci s vyšetrovateľom tak, aby nedošlo k znehodnoteniu dôkazového materiálu. Pri odstraňovaní sa dbá na to, aby sa čo najmenej poškodili tie časti stavby, ktoré pôvodná nehoda nepoškodila. Náklady na tieto činnosti znáša zhotoviteľ,“ informoval ešte po prvom pokuse o odstrel dočasnej konštrukcie mosta Kóňa.

Pred odstrelom boli vykonané zabezpečovacie a prípravné práce, napríklad úprava prístupu z oboch strán mostného objektu, odstránenie dočasných objektov z blízkosti znehodnocovanej konštrukcie a uloženie separačnej vrstvy. Tá umožní jednoznačne triediť materiál pochádzajúci z kolapsu konštrukcie, riadeného odstrelu a následného odstraňovania.

S rozoberaním trosiek, ktoré zostali po odpálení dočasnej konštrukcie mosta na mieste nehody pri Iliašovciach, sa začne v nasledujúcich dňoch. Pre agentúru SITA to vo štvrtok potvrdil hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Video: Prvý nezdarený pokus o zrútenie mosta

https://www.youtube.com/watch?v=UotoyRgI1SI

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom