Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kurimany
Pri obci Kurimany sa 2. novembra 2012 zrútil betónový most vo výstavbe na úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka
2. novembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Most pri Kurimanoch padol pred dvoma rokmi, nikoho nestíhajú

KOŠICE 2. novembra (WEBNOVINY) – Polícia zatiaľ nikoho nestíha za pád mosta pri Kurimanoch, pri ktorom presne pred dvoma rokmi zahynuli štyria ľudia. „Doposiaľ nebola obvinená konkrétna osoba,“ uviedol košický policajný hovorca Alexander Szabó. Polícia stále čaká na odpoveď nemeckých orgánov, ktoré požiadali o pomoc.

Obrazom: V Kurimanoch sa zrútil most, zomreli štyria ľudia

Šesťstostranový posudok

„Na základe záverov znaleckého posudku bola zaslaná do Nemecka cestou generálnej prokuratúry žiadosť o právnu pomoc v súvislosti so spoločnosťou, ktorá navrhla a realizovala stavbu podpornej oceľovej konštrukcie,“ informovala polícia začiatkom októbra. Keď dostanú naši policajti výsledky z Nemecka, vyšetrovateľ rozhodne, čo ďalej.

Policajní vyšetrovatelia majú od novembra minulého roka v rukách vyše 600-stranový posudok Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity. Z posudku, ktorý získali Hospodárske noviny, vyplynuli oficiálne dôvody, prečo spadol rozostavaný most pri Kurimanoch.

Obrazom: Odstrel mosta pri Kurimanoch

Vina statika?

Časť dôležitých zamestnancov nemala dostatočnú odbornosť, podpery, ktoré mali držať most počas jeho výstavby, boli slabé, a ich statika nezodpovedala našim zákonom. Zamestnanci zodpovední za podpery údajne nemali navyše potrebné odborné osvedčenia. Podobné problémy mala vraj aj časť stavebného dozoru.

K prípadu Kurimany sa vyjadril na začiatku októbra aj minister dopravy Ján Počiatek. V relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy dostal od moderátora otázku, čo je pravda na informáciách, že vinu v prípade ponesie statik. „Mám aj ja takéto, ale veľmi neoficiálne informácie. Nemám tieto informácie priamo od vyšetrovateľov, pretože ich nemôžem mať, ale počul som tiež túto verziu,“ reagoval vtedy Počiatek.

Pri obci Kurimany pri Levoči

v piatok 2. novembra 2012 približne o 14:30 pri betonáži druhého poľa mostnej konštrukcie pri výstavbe prvého úseku diaľnice D1 Jánovce – Jablonov zlyhala podperná konštrukcia. Následkom toho sa zrútila betónová časť v dĺžke približne 25 metrov a šírke 15,25 metra.

Nešťastie si vyžiadalo štyri životy, jedenásť ľudí sa zranilo. Okamžite po tomto nešťastí vydal minister dopravy Ján Počiatek pokyn zastaviť všetky stavby na tomto úseku diaľnice.

Národná diaľničná spoločnosť musela preveriť všetky rozostavané mostné konštrukcie aj bezpečnosť práce na diaľničných stavbách. Okrem úsekov na D1 Jánovce – Jablonov skontrolovali aj 28 mostov na stavbe D1 Dubná Skala – Turany a 15 mostov na stavbe D1 Fričovce – Svinia.

.

Odporúčané články

Vyšetrovanie tragédie pri Kurimanoch sa neblíži ku koncu Pri tragédii v Kurimanoch zlyhali ľudia a systém

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...