Most už je pre Smer minulosťou, jeho partnerom je Kotleba, vyhlásil Budaj k voľbe ústavných sudcov

Ján Budaj
Poslanec za OľaNO-NOVA Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény

BRATISLAVA 16. februára (WebNoviny.sk) – Ani druhá voľba kandidátov na ústavných sudcov nepriniesla želaný výsledok. V diskusnej relácii Sobotné dialógy RTVS sa k téme vyjadril aj opozičný poslanec Ján Budaj (OĽanO).

Podľa neho je ústavný súd momentálne paralyzovaný, čo pripustil aj predseda vlády Peter Pellegrini. „Hlavným rukojemníkom je občan Slovenskej republiky,“ vyhlásil.

Lepšia je verejná voľba

Zároveň skonštatoval že pri voľbe kandidátov je lepšia verejná voľba, pretože občan má právo vedieť, ako hlasovali ním zvolení zástupcovia. Smeru podľa neho verejná voľba prekáža práve pre dohody s ĽSNS.

„Most už je pre Smer minulosťou, jeho partnerom je Kotleba,“ povedal Budaj. Zároveň skonštatoval, že cieľom Smeru a jeho predsedu Roberta Fica je „postraníčtiť“ ústavný súd.

Nová voľba

Parlament vo štvrtok v druhom kole nezvolil vo verejnej voľbe ani jedného kandidáta na ústavného sudcu. Poslanci za Smer-SD odovzdali prázdne hlasovacie lístky rovnako ako v utorok v prvom kole. Poslanci za SNS a Most-Híd dali hlas niektorým uchádzačom.

Vo štvrtok sa na hlasovaní, na rozdiel od utorka, zúčastnili aj poslanci za ĽSNS, čím zvýšili kvórum. Tí tiež odovzdali prázdne alebo neplatné hlasovacie lístky. Zo 138 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 49 neplatných a 89 platných. Keďže poslanci ani v dvoch kolách nezvolili žiadneho kandidáta, bude sa musieť uskutočniť nová voľba.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiÚstavný súd SR