Motivácia pracovať sa má pre dlhodobo nezamestnaných zvýšiť

Peniaze, korupcia
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Ministerstvo práce a sociálnych vecí navrhuje zaviesť od začiatku budúceho roka súbeh príjmu z práce a poberania dávok v hmotnej núdzi. Nárok na pomoc v hmotnej núdzi majú mať pôvodne dlhodobo nezamestnaní ľudia, ktorí si našli prácu a ich zárobok nepresahuje dvojnásobok minimálnej mzdy, čo má byť v budúcom roku približne 760 eur.

„Cieľom je, aby ľudia, ktorí budú pracovať, mali vyšší príjem ako ľudia, ktorí zostávajú v hmotnej núdzi,“ povedal štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Jozef Burian.

Nárok na prídavok je počas prvého polroka

Prvých šesť mesiacov majú mať tieto osoby nárok na osobitný príspevok v sume 126,14 eura mesačne a ďalší polrok majú od štátu dostávať príspevok v sume 63,07 eura mesačne.

Ako príklad uviedol štátny tajomník ministerstva práce štvorčlennú domácnosť s dvomi školopovinnými deťmi, kde jeden z rodičov vykonáva malé obecné služby a druhý rodič sa zamestná za mzdu 380 eur.

V súčasnosti by táto rodina mala celkový príjem 537,81 eura, od budúceho roka by to malo byť 663,95 eura. Ak by žiadny z rodičov nepracoval, rodina by od štátu dostávala 410,14 eura.

Podľa Buriana ide o zaujímavú motiváciu

„Rozdiel medzi tým, kde pracuje aspoň jeden člen rodiny a rodiny, kde nikto nepracuje, je 253 eur,“ povedal Burian. Podľa neho ide o zaujímavú motiváciu pre to, aby človek mal záujem pracovať.

V súčasnosti má pôvodne dlhodobo nezamestnaný nárok na polročné poberanie osobitného príspevku v sume 63,07 eura v prípade, ak jeho hrubá mzda nepresahuje trojnásobok minimálnej mzdy, teda 1 056 eura.

Vylučuje sa však súbeh poskytovania pomoci v hmotnej núdzi a osobitného príspevku. Ak teda v súčasnosti dostane pôvodne dlhodobo nezamestnaný osobitný príspevok, nemá už nárok na čerpanie dávok v hmotnej núdzi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Burian