Motorkári v Christchurchi ponúkli pomoc moslimom, počas modlitieb chcú chrániť mešity

Christchurch, moslimovia
Smútiaci Moslimovia v Christchurch. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 21. marca (WebNoviny.sk) – Na bezpečnosť novozélandských moslimov chcú počas tohtotýždňových piatkových modlitieb dohliadať členovia miestnych motorkárskych gangov. Informuje o tom magazín Newsweek s odvolaním sa na denník The New Zealand Herald.

Podporu moslimskej komunite po minulotýždňovom útoku vo dvoch mešitách v meste Christchurch, pri ktorom zomrelo 50 ľudí, vyjadrili motorkári zo skupín Mongrel Mob, Black Power, King Cobras či Hells Angels a zároveň ponúkli pomoc.

Motorkárov pozvali do mešity

Šéf pobočky Mongrel Mob v regióne Waikato Sonny Fatu ponúkol ochranu mešite Jamia Masjib v meste Hamilton. “Budeme poskytovať podporu a pomoc našim moslimským bratom a sestrám, kým nás budú potrebovať,“ vyjadril sa pre novozélandský portál Stuff.

Nebudeme ozbrojení. Budeme len v pokoji chrániť vnútorný priestor,“ vysvetlil s tým, že ich cieľom je, aby sa členovia komunity mohli cítiť v bezpečí.

Predseda Waikatskej asociácie moslimov Asad Mohsin sa za túto ponuku poďakoval a motorkárov zároveň pozval do mešity. “Mám veľmi dobrý pocit z podpory, ktorú dostávame z najrôznejších častí spoločnosti, od ľudí s rôznymi záujmami a schopnosťami. Dáva nám to silu prekonať smútok,“ povedal pre NZME a zároveň motorkárom odkázal, že nemusia stáť vonku, ale môžu prísť dovnútra.

Boli by sme radi, ak by prišli všetci a nechceme, aby niekto ukázal strach. Nebojíme sa. Nemusíte stáť pred mešitou, chceme, aby ste boli vnútri s nami,“ doplnil.

Útok v Christchurchi

Novozélanďania po celej krajine v uplynulom týždni vyjadrovali podporu miestnej moslimskej komunite a prichádzali do mešít, aby ponúkli pomoc. Členovia austrálskych Mongrel Mob pritom tiež strážili mešitu v Sydney a motorkári z Black Power predviedli pred mešitou Al-Noor v Christchurchi tradičnú haku na poctu obetiam.

Pri piatkovom útoku 28-ročného austrálskeho extrémistu Brentona Tarranta zomrelo 50 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia. Strelec časť útoku vysielal naživo prostredníctvom sociálnej siete a svoje motivácie prezentoval v 74-stranovom manifeste.

Polícia potvrdila, že všetky obete sa medzičasom podarilo identifikovať. Pochovávať ich začali v stredu. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová ohlásila vo štvrtok okamžitý zákaz predaja vojenských poloautomatických a automatických zbraní, ako boli tie, ktoré použil strelec pri útoku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom