Mozambik sa pripravuje na ďalšie búrky a povodne, cyklón Kenneth zrejme zasiahne sever krajiny

Mozambik, cyklón
K Mozambiku sa blíži ďalší cyklón, krajina sa pritom zotavuje po ničivom cyklóne Idai, ktorý si tam pred šiestimi týždňami vyžiadal stovky mŕtvych Foto: archívne, SITA/AP

JOHANNESBURG 25. apríla (WebNoviny.sk) – Úrady varovali pred ďalším cyklónom, ktorý by mal v piatok ráno udrieť na severe Mozambiku. Krajina sa pritom zotavuje po ničivom cyklóne Idai, ktorý si tam pred šiestimi týždňami vyžiadal stovky mŕtvych.

Cyklón Kenneth by mal do severozápadného Mozambiku a južnej Tanzánie priniesť silný dážď a povodne. Podľa Tichomorského centra pre katastrofy by mal cyklón zasiahnuť pevninu severne od mesta Pemba.

Organizácia Spojených národov (OSN), Červený kríž a ďalšie humanitárne organizácie sa so správami o prichádzajúcom cyklóne pripravujú na ďalšiu veľkú humanitárnu operáciu, ktorá by sa podobne ako v prípade cyklónu Idai zamerala najmä na vidiecke oblasti.

Podľa Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí cyklón Kenneth ohrozuje oblasť v severnom Mozambiku, kde obyvatelia nie sú zvyknutí na silné búrky. To sa týka napríklad aj provincie Cabo Delgado, kde v uplynulých mesiacoch zaznamenali nárast smrteľných útokov militantov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov