Mozartove symfónie vyháňajú vandalov zo železničnej stanice

Hudba
Foto: www.wallpaperdj.com

Dopravný podnik v austrálskom Perthe sa rozhodlo proti kriminálnikom a vandalom na železničných staniciach bojovať netradičným prostriedkom. Bezcieľne ponevierajúcich sa ľudí, ktorí znepríjemňujú cestujúcim čakanie na vlak, chce z okolia staníc vyhnať klasickou hudbou.

Mozart
Foto: www.minnesota.publicradio.org

Mozartove, Bachove či Haydnove symfónie sa ukazajú byť účinnou zbraňou proti flákajúcim sa tínedžerom, ktorí na stanici hlavne vo večerných hodinách spôsobujú rôzne problémy vrátane vandalizmu a krádeží. Púšťaním upokojujúcich melódií zo staničných reproduktorov chcú železnice zaistiť vyššiu bezpečnosť cestujúcich.

„Hudbu rotujeme na rozličných staniciach našej železničnej siete. Vyberáme ju náhodne a nastavujeme vopred, aby hrala v rôznych časových intervaloch,“ uviedol hovorca dopravného podniku.

Púšťanie klasickej hudby z reproduktorov sa už predtým osvedčilo aj v iných krajinách vrátane Veľkej Británie či Kanady. Na londýnskej stanici metra Elm Park sa v minulosti strojvodcovia obávali zastavovať v dôsledku vysokej kriminality. V roku 2003 z reproduktorov na stanici začala pravidelne hrať klasická hudba. Kriminalita v nasledujúcich 18 mesiacoch výrazne klesla – počet krádeží sa znížil o 33 percent, vandalizmus poklesol o 37 percent a počet útokov na zamestnancov metra klesol o 25 percent. Dnes symfónie naďalej hrajú na 30 rôznych staniciach metra.

Teórie, prečo má klasická hudba na tínedžerov a kriminálnikov odpudzujúci efekt, sa rôznia. Prevláda však názor, že takáto hudba nie je dostatočne moderná a „cool“, a tak núti mladých odísť inde.

www.thewestaustralian.com.au

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom