Možnosť vyhlásiť osobný bankrot volia častejšie muži, počet skrachovaných Slovákov stúpa

dlžoba, bankrot
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 10. novembra (WebNoviny.sk) – V októbri tohto roka zbankrotovalo na Slovensku 1 362 obyvateľov, ich počet v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástol o 7,08 %.

V medziročnom porovnaní bolo v októbri tohto roka vyhlásených o 57,27 % viac osobných bankrotov, než v rovnakom období vlaňajška s 866 osobnými bankrotmi. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, ktorá spravuje úverové registre bankových i nebankových inštitúcií.

Očakávaný jav

Od začiatku tohto roka do 31. októbra 2018 bolo na Slovensku vyhlásených 11 610 osobných bankrotov, čo je až o vyše 120 % viac ako za celý rok 2017.

Vlaňajšia úprava konkurznej legislatívy výrazne zjednodušila spôsob oddlženia ľudí formou osobného bankrotu, preto výrazný nárast ich počtu v tomto roku je v podstate očakávaným javom. Závažnejší je však fakt, že štyridsiatnici, ktorí dlhodobo predstavujú najpočetnejšiu skupinu dlžníkov s vyhlásenými osobnými bankrotmi, sú najmä u mužov dobiehaní dlžníkmi vo veku 30 – 39 rokov,“ upozornila hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

V októbri tohto roka bolo najviac osobných bankrotov vyhlásených v Banskobystrickom kraji – 305, najmenej v Trnavskom kraji – 72. Z dlhodobých štatistík spoločnosti CRIF SK vyplýva, že od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca októbra 2018 bolo u nás vyhlásených 19 767 osobných bankrotov.

V októbri 2018 bolo na Slovensku vyhlásených 1 362 osobných bankrotov, čo je po rekordnom máji s 1 390 osobnými bankrotmi ich druhý najväčší počet v jednom mesiaci v tomto roku.

Mužov bolo viac

Z celkového počtu osobných bankrotov, ktoré súdy vyhlásili v októbri vyplýva, že oddlženie formou konkurzu si zvolilo 1 355 dlžníkov (99,49 %), pre oddlženie formou splátkového kalendára sa rozhodlo 7 dlžníkov (0,51 %). Až 94,20 % osobných bankrotov bolo vyhlásených na majetok nepodnikajúcich fyzických osôb a 5,80 % ich bolo vyhlásených na majetok podnikajúcich fyzických osôb.

Na mužov pripadalo 808 (59,32 %) a na ženy 554 (40,68 %) bankrotov. Medzi mužmi, ktorí zbankrotovali v októbri 2018, malo 4,08 % dlžníkov vysokoškolské vzdelanie, medzi ženami malo vysokoškolské vzdelanie 3,43 % dlžníčok.

Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, resp. leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Spoločnosť bola založená v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie CRIF - Slovak Credit Bureau