MPSVR navrhlo zvýšenie prídavkov o dva centy

Dieťa
Foto: SITA

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Prídavok na dieťa sa od začiatku budúceho roka zvýši o dva centy na 22,01 eura. Vyplýva to z návrhu opatrenia, ktorý predložilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) do pripomienkového konania. Podľa novely zákona o prídavku na dieťa, ktorú presadila ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová, sa totiž prídavok na dieťa zvyšuje o rovnaké percento, o aké sa naposledy upravili sumy životného minima. Sumy životného minima sa od začiatku júla tohto roka zvýšia o 0,1 %. O jeden cent na 10,32 eura sa od začiatku budúceho roka zvýši príplatok k prídavku na dieťa, na ktorý majú nárok nepracujúci dôchodcovia, ktorí sú rodičmi nezaopatrených detí.

O 0,1 % sa od začiatku budúceho roka vzhľadom na tohtoročný nárast životného minima zvýšia aj sumy rodičovského príspevku. V prípade zvýšeného 256-eurového rodičovského príspevku pre rodičov s deťmi do dvoch rokov s nárokom na materské pôjde o nárast o 0,3 eura na 256,3 eura a nižší rodičovský príspevok pre rodičov s deťmi vo veku od dvoch do troch rokov sa zvýši o 0,18 eura na 164,4 eura.

Rovnako o 0,1 % sa smerom nahor od začiatku septembra tohto roka upravia aj príspevky na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa. Jednorazový príspevok dieťaťu pri jeho zverení do náhradnej starostlivosti vzrastie z 344,25 eura na 344,59 eura, jednorazový príspevok dieťaťu pri zániku náhradnej starostlivosti sa upraví zo 862,33 eura na 863,19 eura. V prípade opakovaného príspevku dieťaťu zverenému do náhradnej starostlivosti pôjde o nárast zo 129,17 eura na 129,29 eura, opakovaný príspevok náhradnému rodičovi sa má zvýšiť zo 164,22 eura na 164,38 eura, opakovaný príspevok náhradnému rodičovi pri starostlivosti o troch a viac súrodencov zo 116,81 eura na 116,92 eura a osobitný opakovaný príspevok náhradnému rodičovi zo 67,68 eura na 67,74 eura.

Podľa zákona o životnom minime sa životné minimum každoročne upravuje k 1. júlu o koeficient rastu čistých peňažných príjmov podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) alebo o koeficient rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností podľa toho, ktorý z týchto údajov je nižší. Rozhodujúcim obdobím, za ktoré sa zisťuje rast životných nákladov nízkopríjmových domácností, je obdobie od apríla minulého roka do apríla tohto roka. Podľa údajov ŠÚ bol rast životných nákladov nízkopríjmových domácností za rozhodujúce obdobie 1,4 %. Rast čistých peňažných príjmov na jednu osobu za prvý štvrťrok tohto roka v porovnaní s prvým štvrťrokom 2009 bol 0,1 %.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viera Tomanová