MRÁZ: Devinská N. Ves robí všetko pre bezpečnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Streľba v Devínskej Novej Vsi
Foto: Ján Pešadík

BRATISLAVA 31. augusta (WEBNOVINY) – Podobným tragédiám, aká sa stala v pondelok v bratislavskej Devínskej Novej Vsi, by sa dalo predísť najmä súčinnosťou štátnej a mestskej polície, samosprávy a obyvateľov príslušnej mestskej časti. Pre agentúru SITA to dnes uviedol starosta Vladimír Mráz. Reagoval tak na pondelňajšiu streľbu v lokalite ulíc Jána Smreka, Pavla Horova a Štefana Králika, pri ktorej 48-ročný muž zastrelil sedem osôb, 15 zranil a nakoniec spáchal samovraždu. V praxi by to teda malo fungovať tak, že občania by sa nemali báť nahlasovať problémy či občianske spory, ktoré by časom mohli prerásť do tragédie, čiže občania by si mali viac všímať svoje okolie. Na druhej strane by zasa polícia nemala brať nahlásenie takéhoto prípadu na „ľahkú váhu“. Streľbu, ktorá poznačila začiatok týždňa, označil za extrémny prípad, zlyhanie človeka a konanie páchateľa za „absolútny amok“.

Podľa neho sa dá len ťažko povedať, kto je za tragédiu zodpovedný, podľa starostu Mráza však mestská časť robila a aj robí všetko, čo je v jej silách a finančných možnostiach, aby zabezpečila bezpečnosť občanov. Jeho vyjadrenie potvrdil aj poslanec Miloslav Šimkovič. Ten označil lokality Kostolné a Podhorské za dlhodobo problematické, zároveň však zdôraznil, že samospráva sa vo zvýšenej miere venuje bezpečnosti v mestskej časti. Situácia nie je totiž podľa neho úplne bezproblémová ani napríklad v okolí ulice Jána Jonáša, prezývanej Devínsky Bronx, i keď je lepšia ako v minulosti. V uplynulých rokoch napríklad samospráva investovala do kamerového systému, podľa poslanca taktiež vytvára vyhovujúce podmienky pre prácu štátnej polícii, ktorej napríklad dlhodobo prenajíma priestory za minimálne nájomné. „Prítomnosť policajta na ulici je však podľa mňa najlepšia prevencia,“ povedal Šimkovič. Pomôcť by teda mohlo zvýšenie počtu policajtov a vytvorenie priestorov, kde by sídlila štátna aj mestská polícia. Jej priestory momentálne absentujú, mestská časť má len dvoch okrskárov. Mestská časť pripravila pred časom projekt na vytvorenie priestorov, kde by mohli sídliť príslušníci z oboch polícií, projekt je však pre krízu a nedostatok financií dočasne pozastavený. Náklady na projekt boli vyčíslené na niekoľko desiatok tisíc eur. Samospráva sa ho však nevzdáva, pretože práve ním by sa mohol taktiež zefektívnil aj kamerový systém, keďže v súčasnosti polícia nemá dostatok kapacít na jeho pravidelné sledovanie.

Mestská časť v minulosti uvažovala aj nad vytvorením akejsi chránenej dielne, kde by sa do spolupráce zapojili aj hendikepovaní ľudia. Projekt sa však nepodaril, keďže rezort práce nemal financie na jeho podporu. Zatiaľ neúspešné boli podľa starostu aj žiadosti na zvýšenie počtu policajtov v tejto mestskej časti. Štátny rozpočet aj rozpočet ministerstva vnútra sú však podľa Mráza taktiež finančne obmedzené. Samospráva tak môže zatiaľ spolupracovať len s okrskármi, ktorých je však podľa starostu málo, podobne ako v iných mestských častiach, a so štátnou políciou. Spoluprácu s ňou si však samospráva pochvaľuje, príslušníci polície sa zúčastňujú napríklad na rokovaniach miestnej rady či zastupiteľstva, v školách sa tiež konajú prednášky. V mestskej časti taktiež pôsobí občianske združenie, ktoré sa venuje práci s mládežou.

Miestny úrad zároveň pripravuje k nedávnej tragickej udalosti mimoriadne zastupiteľstvo, termín ešte nie je známy. Podľa starostu Mráza je potrebné najprv poznať totožnosť obetí a ranených občanov. Okrem vyhlásenia mestskej časti k celej veci zvažuje samospráva aj poskytnutie sociálnej a finančnej pomoci postihnutým rodinám. Otvoriť by sa tiež mala otázka opatrení, ktorými by sa mohli eliminovať prípadné podobné tragédie v budúcnosti. Mestská časť vníma pondelňajšie udalosti „veľmi citlivo“.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia