Mráz skomplikoval železniciam život, vlaky meškali 200 minút

Mráz
Foto: Archívne foto SITA, AP

BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) –

Železničnú dopravu v Tatrách komplikuje námraza, ktorá sa tvorí na trakčnom vedení. Je to dôsledok nepriaznivého počasia – hmly, dažďa, vetra a nízkej teploty. Od 3:05 ráno sa tvorila až 10 centimetrová námraza na trakčnom vedení v úseku medzi Liptovským Mikulášom a Spišskou Novou Vsou na asi 50 kilometrovom úseku.

„Vlaky nemohli vôbec premávať do 7:00,“ uviedla hovorkyňa Železníc SR Martina Pavlíková. Rýchliky mali meškanie 50 až 80 minút, osobné vlaky až do 200 minút.

Pracovníci ŽSR námrazu nepretržite obíjali, nasadili aj špeciálnu techniku. Námraza sa však naďalej vytvára. „Keďže predpokladáme, že nepriaznivé počasie bude aj naďalej pretrvávať, špeciálna technika, ktorú ŽSR nasadili, bude zabezpečovať prejazdnosť trati aj počas nasledujúcej noci a rána. Napriek tomu sa môže vyskytnúť meškanie vlakov,“ dodala hovorkyňa.

Aktuálna situácia

Situácia na železničných tratiach sa popoludní upokojila, od 15:30 hod sú úplne prejazdné obidve koľaje v úseku Liptovsky Mikuláš – Spišská Nová Ves. „Doprava je možná bez akýchkoľvek obmedzení na trati,“ uviedla hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Martina Pavlíková.

Upozornila, že napriek tomu musia cestujúci ešte počítať s istým meškaním vlakov, kým sa podarí nabehnúť do štandardného režimu dopravy.

Tatranská elektrická železnica nepremáva

Úplné ochromená zostava naďalej doprava na Tatranských elektrických železniciach (TEŽ), kde sa v dôsledku mrznúceho dažďa tvorí silná námraza. TEŽ od rána nepremáva. „Hoci sa pracovnici ŽSR cely deň snažili námrazu odstraňovať, aktuálne sa v Tatrách počasie opäť výrazné zhoršilo, mrznúci dážď a sneženie spôsobili, že námraza sa znovu vytvorila aj na miestach, kde už bola odstránená,“ konštatovala hovorkyňa.

TEŽ nebude v prevádzke najmenej do pondelka. Železnice SR prosia cestujúcu verejnosť o trpezlivosť a pochopenie. V úseku Štrba – Štrbské Pleso, Poprad Tatry – Smokovec zabezpečili náhradnú autobusovú dopravu, úsek Starý Smokovec – Tatranská Lomnica je teraz aj bez nej.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŽSR Železnice Slovenskej republiky