MS v Čunove prinesú boj o olympijské miestenky

Michal Martikán
Michal Martikán Foto: Ilustračné foto SITA/Marián Peiger

Viac o MS vo vodnom slalome sa dočítate TU.

Nominácia SR na MS:

C1 muži: Michal Martikán, Alexander Slafkovský (obaja VŠC Dukla Liptovský Mikuláš), Matej Beňuš (ŠKP Bratislava)

K1 ženy: Elena Kaliská (VŠC Dukla Liptovský Mikuláš), Jana Dukátová (NŠC Bratislava), Dana Mannová-Beňušová (ŠKP Bratislava)

K1 muži: Martin Halčin (VŠC Dukla Liptovský Mikuláš), Marcel Potočný (ŠKP Bratislava), Ľubomír Janček (ŠKP Dolný Kubín)

C2 muži: Pavol a Peter Hochschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci (všetci ŠKP Bratislava), Tomáš Kučera, Ján Bátik (VŠC Dukla Liptovský Mikuláš)

C1 ženy: Katarína Macová (ŠKP Bratislava)

Historické majstrovstvá na Slovensku

MS sa konajú na Slovensku vôbec prvýkrát v histórii. Areál vodných športov v Čunove tvorí umelá trať vybudovaná v roku 1996 a je súčasťou vodného diela Gabčíkovo. Od roku 1997 sa tam uskutočnilo množstvo miestnych, národných aj medzinárodných pretekov najvyššieho rangu. Dvakrát sa tu bojovalo o tituly majstrov Európy (2002, 2010), štyrikrát o body do Svetového pohára (1997, 1999, 2003 a 2009), v roku 2000 sa v Čunove konali juniorské majstrovstvá sveta a v roku 2001 mládežnícke majstrovstvá Európy.

Program:

Prvýkrát v histórii bude šampionát päťdňový. Po kvalifikácii vo všetkých kategóriách, ktorá je naplánovaná na stredu a štvrtok, bude piatok vyhradený len pre semifinále, ktoré bude zároveň olympijskou kvalifikáciou. Víkend potom organizátori vyčlenili pre finálové súťaže. Slávnostné medailové ceremoniály budú v sobotu i nedeľu o 20.00 h na Eurovea námestí v Bratislave.

6. septembra (utorok):

Slávnostný otvárací ceremoniál (Eurovea námestie – Bratislava – 19.00)

7. septembra 2011 (streda)

kvalifikácia C2 muži, K1 ženy (13.00)

8. septembra 2011 (štvrtok):

kvalifikácia K1 muži (10.00)

kvalifikácia C1 ženy, C1 muži (14.30)

9. septembra 2011 (piatok):

OLYMPIJSKÁ KVALIFIKÁCIA NA OH LONDÝN 2012

semifinále C2 muži, K1 ženy (12.00)

semifinále K1 muži, C1 ženy, C1 muži (15.00)

10. septembra 2011 (sobota)

finále C2 muži, K1 ženy (12.00)

finále tímov C2 muži, K1 ženy (15.00)

11. septembra 2011 (nedeľa)

finále K1 muži, C1 ženy, C1 muži (12.00)

finále tímov K1 muži, C1 ženy, C1 muži (15.00)

Záverečný ceremoniál (Eurovea námestie – Bratislava 20.50)

ČUNOVO 6. septembra 2011 (WEBNOVINY) – V utorok 6. septembra 2011 sa o 19.00 h začne na dunajskom nábreží v Galerii Eurovea v centre Bratislavy slávnostný otvárací ceremoniál 34. majstrovstiev sveta vo vodnom slalome.

V Areáli vodných športov Divoká voda v Čunove sa potom od stredy 7. septembra začnú boje nielen o tituly majstrov sveta, ale aj o miestenky na budúcoročné Hry XXX. olympiády v Londýne.

Organizátori pripravili na slávnostný otvárací ceremoniál skutočnú umeleckú lahôdku. Slovenskú hymnu zaspieva tenor Slovenského národného divadla Tomáš Juhás, v programe vystúpia viacerí jeho kolegovia z operného súboru SND, svoje tanečné umenie i krásu slovenského folklóru predvedie Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK). Diváci budú môcť vidieť aj najlepších vodných slalomárov planéty v netradičných vzájomných dueloch s členmi tanečnej skupiny The Pastels. So slávnostnými prejavmi budú pripravení primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, predseda Slovenskej kanoistickej asociácie Ivan Cibák a predseda Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF) José Perurena López.

Boj o olympijské miestenky prinesie kvalitu

Na MS 2011 bude štartovať vyše 320 pretekárov z 57 krajín všetkých kontinentov. Slováci budú chcieť potvrdiť svoje postavenie lídrov svetového renkingu. Od roku 2008 pravidelne víťazia v medailovej bilancii na všetkých vrcholných podujatiach. Na domácej vode budú jednoznačnými favoritmi najmä v kategóriách C1 a C2 muži a K1 ženy. Pre nich to bude zároveň aj druhá časť nominácie do Londýna. V britskej metropole totiž bude môcť v každej kategórii štartovať z jednej krajiny iba jediná loď. V C1 mužov majú oprávnené olympijské ambície Michal Martikán, Alexander Slafkovský i Matej Beňuš, v C2 súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci i bratranci Ladislav a Peter Škantárovci, v kategórii kajakárok Elena Kaliská i Jana Dukátová, do ich súboja chce prehovoriť aj Dana Mannová-Beňušová. Napätie v ich súbojoch určite nebude chýbať.

Hochschornerovci
Foto: Ilustračné foto SITA/Marián Peiger

Slováci budú mať v hre 13 lodí

„Zvyšok sveta“ sa však určite nebude iba prizerať. Olympiáda je silnou motiváciou aj pre pretekárov z ďalších krajín. Svetová elita je sústredená najmä vo francúzskom, nemeckom i českom tíme. Nespornú kvalitu majú aj jednotlivci zo Slovinska, Rakúska, Veľkej Británie, Poľska, Talianska, v neolympijskej kategórii C1 žien sú o krok vpredu Austrálčanky.

Slováci budú mať v hre celkovo 13 lodí. V K1 mužov a žien a v C1 a C2 mužov naplno využijú maximálnu kvótu troch lodí, v C1 žien bude štartovať jediná zástupkyňa usporiadateľskej krajiny. Spolu je v slovenskej nominácii 16 pretekárov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander SlafkovskýElena KaliskáJán BátikJana DukátováKatarína MacováMartin HalčinMatej BeňušMichal MartikánMilan Ftáčnik