Najkrajšie momenty z tretieho dňa MS v hokeji
Ivan Telegin z Ruska cloní pred brankárom Kazachstanu Vitalijom Kolesnikom počas zápasu A-skupiny na svetovom šampionáte v Rusku. Moskva, 8. máj 2016. Foto: SITA/AP

MOSKVA 8. mája (WebNoviny.sk) – Hokejisti Ruska si pripísali prvé víťazstvo na domácom svetovom šampionáte. Jeden z najvážnejších adeptov na najcennejší kov si po piatkovej úvodnej prehre s Českom (0:3) poradil v nedeľňajšom stretnutí A-skupiny s Kazachstanom 6:4, hoci v 41. min ešte svietil nerozhodný stav 4:4.

Rusi tlačili, Kazachovia hrýzli

Súper Ruska bol síce pod takmer neustálym tlakom, musel sa brániť, ale v ofenzíve „hrýzol“ a až štyrikrát dokázal skórovať. V pozícii arbitrov sa predstavili aj dvaja Slováci – jeden z hlavných bol Jozef Kubuš a jeden z čiarových Peter Šefčík.

V moskovskom Ľadovom paláci padlo šesť gólov už v prvej dvadsaťminútovke, na oboch stranách rovnako. Po poltuctovej kanonáde prišla „chudobná“ druhá tretina a v nej iba jediný presný zásah, o ktorý sa postaral v 39. min ruský obranca Belov.

Húževnatí Kazachovia na úvod tretej časti vyrovnali zásluhou Semionova, ale strelecky disponovaný Belov a v 49. min aj Ľubimov sa predsa len postarali o triumf favorita. Rusi vyslali na bránku súpera až 49 striel, kým Kazachovia iba devätnásť.

Domáci tím sa posunul na 3. miesto v tabuľke A-skupiny. Kazachstan, ktorý v sobotu zvíťazil nad Švajčiarskom (3:2 po sam. nájazdoch), klesol na priebežnú piatu priečku.

Obrazom: Najkrajšie momenty z tretieho dňa MS v hokeji

Švajčiari vyrovnali 10 sekúnd pred klaksónom

Po sobotňajšej prehre s výberom Kazachstanu (2:3 po sam. nájazdoch) hokejová reprezentácia Švajčiarska nebodovala naplno ani v nedeľu, keď tímu Nórska podľahla 3:4 po predĺžení.

V moskovskom Ľadovom paláci síce „helvéti“ viedli od 3. min presilovkovým presným zásahom Samuela Walsera, ale v 15. min vyrovnal Ken Andre Olimb a v úvode druhej tretiny poslal Nórov do vedenia Martin Roymark. Necelé dve minúty pred druhou sirénou zvýšil na rozdiel dvoch gólov v početnej výhode Mathis Olimb, ale na začiatku III. tretiny skorigoval Simon Moser.

Švajčiari boli strelecky aktívnejší a podarilo sa im vyrovnať 10 sekúnd pred koncom III. tretiny, pri hre bez brankára skóroval Felicien Du Bois. V predĺžení využil početnú výhodu Nór Martinsen a zebezpečil svojmu mužstvu druhý bod. Na Nórov čaká najbližšie v utorok 10. mája duel proti Kazachom, Švajčiari takisto v utorok nastúpia proti Dánom.

Švédi prehrávali, ale otočili

Hokejisti Švédska inkasovali ako prví, ale napokon zdolali Dánov s prehľadom 5:2. Skóre duelu otvoril v početnej výhode v 16. min Nikolaj Ehlers, „Tre Kronor“ však potom využili až štyri presilovky. V druhej tretine dvakrát skóroval Mikael Backlund, po jednom zásahu pridali Robert Rosén a Magnus Nygren.

Tri asistencie dosiahol v prostrednej časti hry jeden z ofenzívnych lídrov Ufy v KHL Linus Omark. Už na 5:1 rovnako v presilovej hre zvýšil Gustav Nyquist, výsledkovú bodku namaľoval šesť sekúnd pred poslednou sirénou dánsky útočník Jesper Jensen. Švédi sú na čele tabuľky s rovnakým skóre ako takisto päťbodoví Česi.

A-skupina (Moskva):
Kazachstan – Rusko 4:6 (3:3, 0:1, 1:2)

Góly: 9. Boyd (Bochenski, Dawes), 10. Starčenko (Chuďakov, Rymarev), 20. Rymarev (Starčenko), 41. M. Semionov (Boyd, Dawes) – 7. Dadonov (Šipačov, Belov), 10. Ľubimov (S. Kalinin, Plotnikov), 12. Moziakin (Dadonov, Šipačov), 39. Belov (Daciuk, Antipin), 44. Belov (Čudinov, Moziakin), 49. Ľubimov (Belov, Daciuk)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 3:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš (SR), Sidorenko (Bielor.) – Lederer (ČR), Šefčík (SR)

Nórsko – Švajčiarsko 4:3 po predĺžení (1:1, 2:0, 0:2 – 1:0)

Góly: 15. K. A. Olimb (M. Olimb, Zuccarello), 24. Roymark (K. Forsberg), 39. M. Olimb (K. A. Olimb, Rosseli Olsen), 64. Martinsen (M. Olimb, Trygg) – 3. Walser (Y. Weber, Martschini), 44. Moser (Diaz, Niederreiter), 60. Du Bois (Diay, Ambühl)

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Piechaczek (Nem.), Rantala (Fín.) – McIntyre (USA), Ponomarjow (Nem.), 4515 divákov

Švédsko – Dánsko 5:2 (0:1, 4:0, 1:1)

Góly: 28. Rosén (Fantenberg, Ritola), 29. M. Backlund (Jimmie Ericsson, Omark), 38. Nygren (Omark, Sundström), 39. M. Backlund (Jimmie Ericsson, Omark), 50. Nyquist (Wennberg, Sjögren) – 16. Ehlers (J. Jensen, Eller), 60. J. Jensen (Bjorkstrand, M. Green)

Vylúčení: 5:8 na 2 min, presilovky: 4:1, oslabenia:0:0, rozhodovali: Gofman (Rus.), Iverson (Kan.) – Chartrand-Piche (Kan.), Nieminen (Fín.)

8. Nórsko 2 0 1 0 1 4:6 2

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.

Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk.