Najkrajšie momenty z deviateho dňa MS v hokeji
Magnus Nygren (vľavo) zo Švédska a Martin Roymark z Nórska počas zápasu A-skupiny na svetovom šampionáte v Rusku. Moskva, 14. máj 2016. Foto: SITA/AP

MOSKVA 14. mája (WebNoviny.sk) – Hokejisti favorizovaného Švédska zdolali reprezentantov Nórska tesne 3:2 v sobotňajšom zápase moskovskej základnej A-skupiny na majstrovstvách sveta v Rusku.

Nóri v závere už len znížili

„Tri korunky“ nasmeroval za víťazstvom v 21. min kanonier Detroitu Gustav Nyquist. Na začiatku tretej časti hry zvýšil vedenie Švédov v oslabení Martin Lundberg a vyzeralo to na suverénne víťazstvo zverencov Pära Martsa. Po necelej minúte však znížil na 1:2 Nór Mats Rosseli Olsen.

V 52. min Švédi využili presilovku, úspešným strelcom bol Robert Rosen. Nóri sa necelé tri minúty pred koncom uchýlili k hre bez brankára, no vyťažili z toho len jeden presný zásah Andreasa Martinsena na začiatku 59. min.

Obrazom: Najkrajšie momenty z deviateho dňa MS v hokeji

Rusi sú vo štvrťfinále

Ruská hokejová reprezentácia potvrdila pozíciu favorita v súboji so Švajčiarskom a zdolala ho 5:1. Tréner Oleg Znaroks do hry nasadil už aj trio hráčov Washingtonu vrátane hviezdneho Alexandra Ovečkina. Rusi viedli od 6. min gólom Ivana Telegina, ktorý pri úniku pretlačil puk za brankára Reta Berru. „Zborná“ mala v moskovskom Ľadovom paláci výraznú prevahu, ale druhý gól pridala až v 29. min.

Po prihrávke Ovečkina prenikol k bránke súpera jeho klubový spoluhráč Jevgenij Kuznecov a tiesnený z uhla zdvihol puk pod hornú žŕdku Berrovej bránky. Tretí gól pridal v 49. min opäť Telegin a štvrtý Sergej Širokov. Švajčiari potom skorigovali na 1:4 gólom Simona Mosera, no bodku za duelom dal presný zásah Sergeja Moziakina.

Rusi majú v tabuľke A-skupiny 12 bodov a posunuli sa na 2. miesto pred Švédov, pred sebou majú ešte dva zápasy a o postup do štvrťfinále môžu prísť už len matematicky. Švajčiari sú naďalej na 4. pozícii so ziskom 7 bodov.

Kazachstan sa lúči s elitou

Hokejisti Kazachstanu minimálne na rok opustia elitnú kategóriu majstrovstiev sveta. Rozhodla o tom ich prehra 1:2 s Lotyšmi.

Kazachstan síce v 5. min otvoril skóre duelu, Lotyšsko však v druhej tretine zmazalo manko a v záverečnej časti hry pridalo ešte jeden presný zásah, hrdinom bol Bičevskis. Kazachstan figuruje na poslednej, ôsmej priečke A-skupiny a už nemôže preniknúť vyššie, Lotyšsko je šieste.

A-skupina (Moskva):
Nórsko – Švédsko 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)

Góly: 44. Rosseli Olsen (Olimb, Johannesen), 59. Martinsen (Holos, Olimb) – 21. Nyquist, 43. Lundberg (Fransson, Sjögren), 52. Rosen (Gustafsson, Wennberg)

Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Gebei (Maď.), Mayer (USA) – Otmachov (Rus.), Ponomarjow (Nem.)

Rusko – Švajčiarsko 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)

Góly: 6. Telegin (Ľubimov), 29. Kuznecov (Ovečkin), 49. Telegin (Ľubimov), 55. Širokov (Zajcev), 60. Moziakin (Daciuk, Sannikov) – 59. Moser (Y. Weber, Niederreiter)

Vylúčení: 3:8 na 2 min, navyše: 45. Grossmann (Švaj.) 10 min za narazenie zozadu, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jeřábek (ČR), Rantala (Fín.) – McIntyre (USA), Šefčík (SR)

Kazachstan – Lotyšsko 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Góly: 5. Ivanov – 36. Daugaviňš, 55. Bičevskis (Indrašis, Cibulskis)

Vylúčení: 5:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Björk (Švéd.), Fraňo (ČR) – Chartrand-Piche (Kan.), Lederer (ČR)

8. Kazachstan 6 0 1 0 5 14:24 2 – istý zostup

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.

Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk.