Najkrajšie momenty z jedenásteho dňa MS v hokeji
Kanaďan Boone Jenner sa snaží prekonať francúzskeho brankára Ronana Quemenera počas zápasu na svetovom šampionáte v Rusku. Petrohrad, 16. máj 2016. Foto: SITA/AP

PETROHRAD 16. mája (WebNoviny.sk) – Ani Francúzi nevzali Kanaďanom prvé body na svetovom šampionáte v hokeji v Rusku. Obhajcovia titulu z vlaňajšej Prahy bez väčších problémov vyhrali aj svoj šiesty zápas v B-skupine v Petrohrade, keď zdolali Francúzov 4:0 (1:0, 1:0, 2:0).

O kanadské góly sa v prvých dvoch tretinách postarali Mark Stone a Matt Duchene a v tej záverečnej Mark Scheifele a Corey Perry. Francúzi mohli v 51. min za stavu 0:3 streliť aspoň čestný gól, ale Stéphane da Costa neprestrelil kanadského brankára Calvina Pickarda. Ešte predtým v 22. min Charles Bertrand nepremenil trestné strieľanie po faule Ryana Ellisa. Kanaďania prevýšili Francúzov v strelách na bránku 46:13.

Kanadskí hokejisti natiahli sériu víťazných zápasov na majstrovstvách sveta na šestnásť a dostali sa späť na čelo B-skupiny zásluhou lepšieho skóre pred Fínov.

Kanadské víťazstvo zároveň znamená, že Francúzi sa už nemôžu dostať v tabuľke na štvrtú pozíciu zaručujúcu postup do štvrťfinále. Je teda isté, že o štvrté postupové miesto sa v utorok od 11.15 h pobijú v priamom súboji Američania a Slováci. Istými postupujúcimi sú Kanaďania a Fíni (dosiaľ neodovzdali ani bod) a tiež Nemci.

Obrazom: Najkrajšie momenty z jedenásteho dňa MS v hokeji

Hokejisti Maďarska prehrali s výberom Nemecka 2:4, no stále majú šancu na záchranu v elitnej kategórii. Zverenci trénera Richa Chernomaza musia čakať do utorka, od zostupu ich zachráni oba prípadná prehra výberu Bieloruska s Francúzskom v riadnom hracom čase.

Skóre pondelkového duelu otvoril maďarský útočník István Sofron, ktorého nepokryli nemeckí obrancovia. Nemci mali na ľade petrohradského Športového paláca Jubilejnyj streleckú prevahu, na vyrovnávajúci gól ju v 32. min využil Patrick Hager.

Už istý štvrťfinalista pridal druhý gól v 42. min, keď sa do listiny strelcov zapísal Denis Reul. Maďari však odpovedali o štyri minúty neskôr presnou delovkou obrancu Kevina Wehrsa. V 58. min pridal tretí gól Nemcov Constantin Braun a pri power-play súpera skóroval do prázdnej bránky Marcel Goc.

B-skupina (Petrohrad):

Kanada – Francúzsko 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Góly: 9. Stone (Hall, McDavid), 37. Duchene (Perry, Ellis), 44. Scheifele (Stone, Marchand), 55. Perry (O´Reilly, Gallagher)

Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0 rozhodovali: Jeřábek (ČR), Öhlund (Švéd.) – Kilian (Nór.), Suominen (Fín.)

Nemecko – Maďarsko 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)

Góly: 32. Hager, 42. Reul, 58. Braun (Akdag, L. Draisaitl), 60. M. Goc (Y. Seidenberg, Greiss) – 10. Sofron (Bartalis), 46. Wehrs (Magosi)

Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0 rozhodovali: Fraňo (ČR), Olenin – Lazarev (obaja Rus.), Kaderli (Švaj.)

8. Bielorusko 6 1 0 0 5 13:32 3

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.

Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk.