Najkrajšie momenty z dvanásteho dňa MS v hokeji

MOSKVA 17. mája (WebNoviny.sk) – Hokejisti Česka sa stali víťazmi moskovskej A-skupiny na 80. majstrovstvách sveta v Rusku, keď v utorkovom dueli zdolali reprezentantov Švajčiarska 5:4.

Česi mali streleckú prevahu

Česi napriek streleckej prevahe inkasovali ako prví v 12. min, keď unikol Hollenstein a prekonal Francouza, ale do konca úvodnej tretiny dokázali vyrovnať presilovkovým zásahom Birnera. V druhej časti sa presadil len Kašpar z trestného strieľania a na začiatku tretej aj Zaťovič, šance Švajčiarov na štvrťfinále sa rapídne znížili.

Moser v 46. min v početnej prevahe síce upravil na 2:3, ale Česi dvoma gólmi z hokejok Zohornu a Jordána prakticky ukončili švajčiarske nádeje. V záverečných piatich minútach ešte reprezentanti krajiny helvétskeho kríža dali dva góly (4:5), na postup do štvrťfinále však potrebovali víťazstvo v riadnom hracom čase. Do štvrťfinále tak zo štvrtého miesta A-skupiny postúpili hokejisti Dánska.

Obrazom: Najkrajšie momenty z dvanásteho dňa MS v hokeji

Nóri preskočili Švajčiarov

Hokejisti Nórska zvíťazili nad výberom Lotyšska 3:1 a posunuli sa na konečnú piatu priečku. V celkovom hodnotení šampionátu obsadia Nóri 10. miesto. Lotyši skončili v A-skupine na predposlednej 7. pozícii.

Vo vyrovnanej prvej tretine sa vedenia ujali Lotyši gólom Miksa Indrašisa v presilovej hre, ale Ken André Olimb v 17. min vyrovnal. Nóri o svojom triumfe rozhodli v druhej časti, v ktorej sa do streleckej listiny zapísali Jonas Holös a Johannes Johannesen. V zostávajúcom priebehu stretnutia sa už viac bojovalo ako hralo a nórsky výber si víťazstvo nenechal ujsť.

Rusi s prehľadom vyhrali

Domáci reprezentanti zvíťazili nad Švédmi s prehľadom 4:1. V druhej polovici prvej tretiny dvakrát udrela tretia útočná formácia „zbornej“: najprv Jevgenij Dadonov a po ňom Artemij Panarin. V úvode prostrednej časti hry kapitán tímu Pavel Daciuk zvýšil na 3:0, štvrtý gól pridal v polovici duelu Roman Ľubimov.

Severania v úvode poslednej tretiny už iba znížili v presilovej hre zásluhou obrancu Mattiasa Ekholma. Jedným z dvojice hlavných rozhodcov bol Slovák Jozef Kubuš. Rusi ako druhý tím v konečnej tabuľke „áčka“ budú vo štvrťfinále šampionátu čeliť Nemcom, na Švédov čakajú obhajcovia titulu z Kanady.

A-skupina (Moskva):
Česko – Švajčiarsko 5:4 (1:1, 1:0, 3:3)

Góly: 17. Birner (Kempný, Řepík), 25. Kašpar (tr. strieľanie), 42. Zaťovič, 50. Zohorna (Kousal, J. Kolář), 55. Jordán – 12. Hollenstein (Andrighetto, Schäppi), 46. Moser (Du Bois, Trachsler), 56. Schneeberger (Moser, Hofmann), 60. Andrighetto (Hollenstein)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Björk (Švéd.), Piechaczek (Nem.) – Otmachov (Rus.), Šefčík (SR), 7101 divákov

Lotyšsko – Nórsko 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)

Góly: 12. Indrašis (Galviňš) – 17. K. A. Olimb (Rosseli Olsen), 21. Holös (Martinsen, Zuccarello), 21. Johannesen

Vylúčení: 3:8 na 2 min, navyše: Rosseli Olsen (Nór.) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gebei (Maď.), Mayer (USA) – Lederer (ČR), Ponomarjow (Nem.)

Rusko – Švédsko 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)

Góly: 15. Dadonov (Panarin, Šipačov), 18. Panarin (Šipačov, A. Marčenko), 22. Daciuk (Zajcev), 30. Ľubimov (Moziakin, Daciuk) – 42. Ekholm (A. Larsson, Wennberg)

Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš (SR), Rantala (Fín.) – Chartrand-Piche (Kan.), McIntyre (USA)

8. Kazachstan 7 0 1 0 6 15:28 2 – zostup

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.

Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk.