Najkrajšie momenty zo štvrťfinále MS v hokeji

PETROHRAD 19. mája (WebNoviny.sk) – Fínska hokejová reprezentácia potvrdila úlohu favorita a na 80. majstrovstvách sveta v Rusku zvíťazila vo štvrtkovom štvrťfinále nad výberom Dánska hladko 5:1. Zverenci trénera Kariho Jalonena na turnaji vyhrali doteraz všetkých osem zápasov, okrem štvrťfinálového aj sedem v základnej B-skupine. Fíni v semifinále šampionátu nastúpia v sobotu 21. mája proti víťazovi večerného moskovského štvrťfinálového duelu Rusko – Nemecko (hrá sa o 19.15 h SELČ).

Fíni si zahrajú v semifinále po ročnej pauze, v Česku 2015 vypadli v prvom zápase play-off s domácim výberom. Pre Dánov to bolo len druhé štvrťfinále v histórii, prvýkrát sa im podarilo postúpiť do vyraďovacej časti v Nemecku 2010.

Už od úvodu boli na ľade petrohradského Športového paláca Jubilejnyj aktívnejší hokejisti Fínska. V úvode druhej minúty však Jussi Jokinen z uhla netrafil odkrytú bránku súpera po odrazene strele Patrika Laineho. Neskôr nepochodil Laine, keď Sebastian Dahm dobre zasiahol lapačkou. Na opačnej strane pri hre štyroch proti štyrom neuspel Nicklas Jensen, skóre sa menilo až v 15. min – Dánom sa nepodarilo vyhodiť puk z obranného pásma, zmocnil sa ho Mikael Granlund a prekonal súperovho gólmana – 1:0. Po prvej prestávke zvýšil náskok Fínov Jarno Koskiranta, keď jeho pokus do brankára Dahma poslal do bránky vracajúci sa dánsky útočník Stefan Lassen. Dánske mužstvo zdramatizovalo duel v 32. min gólom Larsa Ellera, ktorý z pravého kruhu z prvej nedal šancu Mikkovi Koskinenovi. Ešte pred druhou sirénou však strelou švihom pridal tretí gól fínskeho výberu produktívny mladík Patrik Laine. V treťom dejstve sa Dáni ešte snažili aspoň skorigovať, no „Suomi“ si umnou hrou v defenzíve ustrážili náskok. V 58. min kouč dánskeho tímu odvolal gólmana a Jussi Jokinen presným zásahom do prázdnej bránky upravil na 4:1. Konečnú podobu výsledku dal o 21 sekúnd neskôr Mikael Granlund.

Obrazom: Najkrajšie momenty zo štvrťfinále MS v hokeji

Hokejisti Spojených štátov amerických postúpili do semifinále majstrovstiev sveta v Rusku. V prvom moskovskom štvrťfinálovom súboji vo štvrtok popoludní Američania zdolali Čechov 2:1 po samostatných nájazdoch. Hrdinom USA sa stal mladučký útočník Auston Matthews.

Už v 4. min šiel na trestnú lavicu Američan Matthews, ale českí hokejisti presilovku nevyužili. V 10. min Řepík vypálil z prvej tesne vedľa, ešte predtým dobiedzal pred Kinkaidom Červenka – bez úspechu. V 16. min bolo nariadené trestné strieľanie pre Čechov po faule na Zohornu, ktorý šiel sám na brankára Kinkaida. Zohorna v trestnom nájazde zamiešal puk, počkal si na pohyb amerického gólmana a s prehľadom skóroval – 1:0. Päťdesiatšesť sekúnd pred koncom prvej tretiny mohol v presilovke pridať druhý český gól Červenka, ale Kinkaida neprekonal. Američania trestali krátko po začiatku druhej tretiny. Mladučký talent, iba 18-ročný Matthews, naznačil blafák a zasunul puk medzi Furchove betóny – 1:1.

Útočník švajčiarskeho Zürichu strelil svoj štvrtý gól na MS 2016. Potom prišli ďalšie dve šance aktívneho Červenku, ale voči Kinkaidovi neuspel ani z úniku. V 38. min mal podobnú príležitosť Faksa, Kinkaid mu vypichol puk a k zakončeniu sa nedostal. Na začiatku tretej tretiny prežili Česi ťažké chvíle pri vylúčení Šimeka, ale Furch všetky americké šance zneškodnil. Sedem a pol minúty pred koncom tretej časti hry Pastrňák po výbornej prihrávke Červenku tesne minul pravú žŕdku americkej bránky. V závere tretej tretiny dostali Česi už šiestu možnosť zahrať si presilovú hru, ale opäť ju nezužitkovali.

V predĺžení so štyrmi korčuliarmi na oboch stranách mal prvú veľkú šancu Američan Schroeder, ale útočník Minnesoty proti Furchovi neuspel. Potom šiel na trestnú lavicu po zbytočnom faule Zohorna, ale jeho traja spoluhráči sa ubránili zväčša jalovému tlaku Američanov. V závere predĺženia mal rozhodnutie na hokejke Wideman, ale český obranca Kundrátek v poslednej chvíli tečoval jeho strelu smerujúcu do odkrytej bránky. Rozhodnúť napokon museli až nájazdy. Jediný premenil Matthews, ktorý naznačil blafák, ale napokon vystrelil a prekonal Furcha.

Štvrťfinále (Petrohrad):

Fínsko – Dánsko 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)

Góly: 15. Mikael Granlund (M. Koivu, Komarov), 22. Koskiranta (Pyörälä, Ohtamaa), 39. Laine (Hietanen, Jaakola), 58. J. Jokinen (M. Koivu), 59. Mikael Granlund – 32. Eller (Christensen, Ehlers)

Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fraňo (ČR), Kubuš (SR) – Fluri (Švaj.), Lazarev (Rus.)

Fínsko: Koskinen – Hietanen, Jaakola, Pokka, Lindell, Ohtamaa, Kivistö – Komarov, M. Koivu, Mikael Granlund – Laine, Lajunen, J. Jokinen – Aho, Koskiranta, Pyörälä – Rantanen, Sallinen, Pihlström – Pulkkinen

Dánsko: Dahm – M. Lauridsen, D. Nielsen, O. Lauridsen, Nicholas Jensen, Lassen, Mads Boedker, Kristensen – Ehlers, Eller, Hansen – Nicklas Jensen, M. Madsen, Storm – Poulsen, Morten Green, Christensen – P. Bjorkstrand, Starkov, Bau – Aagaard

Leo Komarov (útočník Fínska): „Očakávalo sa od nás víťazstvo a sami sme v tomto zápase chceli uspieť. Urobili sme si svoju prácu a teší nás to. Dnes sme asi ukázali svoj najlepší výkon na turnaji. Tešíme sa na semifinále a uvidíme, ako to dopadne. V semifinále nastúpime pravdepodobne proti Rusom a nebudeme to mať jednoduché. Aj vo štvrťfinále to mohlo vyzerať inak, ak by Dáni strelili gól ako prví. Musíme sa pripraviť na najbližší duel a od úvodného vhadzovania naplno bojovať. “

Lars Eller (útočník Dánska): „V prvej tretine sme mali dosť šancí na dva či tri góly. Fíni boli trochu nervózni, no potom sa rozbehli. Asi päť minút pred koncom duelu sme mohli znížiť na 2:3 a možno by sa to vyvíjalo inak. Vo štvrťfinále sme nepreviedli náš najlepší hokej na tomto turnaji, navyše, Fíni, pri všetkej úcte, neboli náš najťažší súper na týchto MS. Teraz je veľmi ťažké hodnotiť celý turnaj, prevláda v nás sklamanie z vypadnutia. Premárnili sme šancu na ešte lepší výsledok.“

Štvrťfinále (Moskva/Rus.):

Česko – USA 1:2 po sam. nájazdoch (1:0, 0:1, 0:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 16. Zohorna (trest. strieľanie) – 22. Matthews (Vatrano, Wideman), rozhodujúci nájazd Matthews

Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Wehrli (Švaj.), Öhlund (Švéd.) – Otmakov (Rus.), Philblad (Švéd.)

Česko: Furch – Jeřábek, Jordán, Kolář, Šimek, Kempný, Kundrátek, M. Doudera – Červenka, Plekanec, Pastrňák – Řepík, Jan Kovář, Birner – Kousal, T. Zohorna, Kašpar – Zaťovič, Faksa, Filippi – Koukal

USA: Kinkaid – Hanifin, Wideman, Murphy, McCabe, Wasofsky, Skjei, Santini – Larkin, Matthews, N. Foligno – Nelson, Hinostroza, Vatrano – Comprer, Schroeder, Motte – Hendricks, Maroon, Fasching – Wood

Nájazdy: Kašpar nedal – 0:0, Hendricks nedal – 0:0, Koukal nedal – 0:0, Matthews 0:1, T. Zohorna nedal – 0:1.

Hlasy (zdroj: RTVS, IIHF.com):

Dominik Furch (brankár ČR): „Mohli sme rozhodnúť v riadnom hracom čase. Bolo to vyrovnané od začiatku zápasu. Súper však premenil ako jediný nájazd a stačilo mu to. Matthews to urobil podobne ako zvykne náš Kašpar, čo k tomu viac povedať. Nervózni sme boli len na začiatku zápasu. Dobre sme hrali, boli sme možno aj lepší, ale čo už. Je koniec.“

Auston Matthews (útočník USA): „Pri nájazde som len chcel otvoriť brankárovi nohy. Podarilo sa mi to tam prepašovať, vyšlo to.

Keith Kinkaid (brankár USA): „Dnes to mohlo dopadnúť aj opačne. Boli sme sústredení, teraz máme šancu na medailu. Musíme si udržať energiu, ktorou disponujeme. Dnes je pre nás každý hráč hrdinom. Každý blokoval strely a odviedol maximum.“

Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk.