Najkrajšie momenty zo štvrťfinále MS v hokeji

MOSKVA 19. mája (WebNoviny.sk) – Ruská hokejová reprezentácia prenikla do semifinále na domácich majstrovstvách sveta. Rusi zvíťazili vo štvrtkovom štvrťfinále v Moskve nad Nemcami 4:1, po prvej tretine mali priebežne manko 0:1.

„Zborná“ si v boji o finále zmeria sily s výberom Fínska, ktorý vo štvrtok zdolal Dánov 5:1. Druhú semifinálovú dvojicu utvoria USA a víťaz petrohradského večerného súboja Kanada – Švédsko (hrá sa od 19.15 h SELČ, Kanada v 54. min vedie 6:0).

Rusi, hnaní vpred množstvom fanúšikov, sa od úvodu usilovali prevziať iniciatívu. Ich postupové plány nahlodal Reimerov gól v 5. min. Zaskočení domáci hráči do konca prvej časti nedokázali odpovedať, no v úvode druhej časti hry ich vykúpil Šipačov a zrušil čaro nemeckého brankára Greissa. O sedem minút neskôr burácala moskovská aréna opäť, presadil sa Dadonov. Päť minút pred koncom druhého dejstva upokojil Rusov svojím druhým presným zásahom Šipačov, skvostne mu asistoval Telegin. V tretej minúte záverečnej tretiny prakticky spečatil postup domáceho mužstva hviezdny kanonier Ovečkin, Nemci už nedokázali zdramatizovať duel. Minuloroční finalisti MS v Česku Rusi svojich súperov výrazne prestrieľali (37:20).

Ruskí hokejisti na turnaji zaváhali vo svojom úvodnom vystúpení v základnej A-skupine (Čechom podľahli 0:3), no odvtedy zvíťazili sedemkrát v sérii. Nemci prenikli medzi najlepších osem tímov šampionátu z tretieho miesta osemčlennej B-skupiny, no v úvodnom kole vyraďovacej časti bol domáci výber nad ich sily.

Obrazom: Najkrajšie momenty zo štvrťfinále MS v hokeji

Hokejová reprezentácia Kanady má stále šancu na obhajobu titulu svetových šampiónov. Zverenci trénera Billa Petersa zvíťazili nad výberom Švédska hladko 6:0 a postúpili do semifinále. Kanaďania v ňom nastúpia v sobotu 21. mája o 19.15 h SELČ proti výberu USA, ktorý v moskovskom popoludňajšom štvrťfinále vyradil Čechov triumfom 2:1 po samostatných nájazdoch.

Hráči Kanady, ktorý v semifinále chýbali v rokoch 2010 – 2014, budú v Moskve bojovať o cenné kovy. Zaujímavosťou je, že na predchádzajúcom šampionáte v Rusku získali v roku 2007 najcennejšie medaily. Švédi medzi elitné kvarteto nepostúpili druhýkrát za sebou, pred rokom ich vo štvrťfinále eliminovali Rusi.

Kanaďania začali štvrťfinálový duel veľkým tlakom, ale švédska defenzíva statočne odolávala. „Tri korunky“ navyše vyrážali do rýchlych brejkov, ktoré však s prehľadom likvidoval brankár Cam Talbot. Skóre duelu otvoril v 19. min Mark Scheifele, ktorý tečoval strelu Ryana O’Reillyho. Druhý gól Kanady pridal v 27. min v početnej výhode obranca Matt Dumba delovkou od modrej čiary a v 33. min sa pred Jacobom Markströmom najlepšie zorientoval Brad Marchand – zámorský tím viedol 3:0.

Švédsky tréner Pär Maarts si vzal oddychový čas, no už o jedenásť sekúnd neskôr sa do útočného pásma dostal Sam Reinhart a po jeho prihrávke nemal Max Domi problém pridať štvrtý gól Kanady. Od 46. min mali Švédi 112-sekundovú presilovku o dvoch korčuliarov a odvolali aj brankára, ale až do návratu Markströma do svojej svätyne o viac ako tri minúty neskôr neprekonali pozornú kanadskú defenzívu. Klince do švédskej „rakvy“ ešte zatĺkli gólmi Mark Stone v 52. min a Derick Brassard o dve minúty neskôr.

Štvrťfinále (Moskva/Rus.):

Rusko – Nemecko 4:1 (0:1, 3:0, 1:0)

Góly: 21. Šipačov (Dadonov, Belov), 28. Dadonov (Šipačov), 35. Šipačov (Telegin), 43. Ovečkin (J. Kuznecov, Ľubimov) – 5. Reimer

Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Björk (Švéd.), Rantala (Fín.) – Lhotský (ČR), McIntyre (USA)

Rusko: Bobrovskij – Vojnov, Jemelin, Orlov, Čudinov, Belov, Zajcev, Marčenko – Ovečkin, Širokov, J. Kuznecov – Moziakin, Daciuk, Sannikov – Panarin, Dadonov, Šipačov – Telegin, Ľubimov, S. Kalinin – Burmistrov

Nemecko: Greiss – Holzer, Ehrhoff, Reul, Müller, D. Boyle, Akdag, Braun – Kink, Y. Seidenberg, M. Goc – Reimer, Hager, Gogulla – Macek, Draisaitl, Nöbels – Flaake, Kahun

Hlasy (zdroj: IIHF.com, sport1.de):

Alexej Jemelin (obranca Ruska): „V úvode sme boli trochu nervózny. Svoju obrannú tretinu sme nemali pod kontrolou a to spôsobilo chybu, ktorá viedla ku gólu Nemcov. Počas prestávky náš tréner vôbec nebol nadšený. Spoločne sme sa pozreli na to, čo bolo zlé, a uvažovali, ako to napraviť. Do druhej tretiny sme už vstúpili v inom rozpoložení.“

Pavel Daciuk (útočník Ruska): „V prvej tretine sme chceli ihneď skórovať a z protiútoku sme inkasovali. V druhej časti sme sa upokojili a hrali disciplinovanejšie.“

Patrick Hager (útočník Nemecka): „Sme sklamaní, pretože bola šanca dostať sa ďalej aj cez mimoriadne silný ruský výber. Vytvorili sme si príležitosti, potrebovali sme však byť chladnokrvnejší, aby sme uspeli proti takémuto protivníkovi.“

Štvrťfinále (Petrohrad/Rus.):

Kanada – Švédsko 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)

Góly: 19. Scheifele (Ryan O’Reilly, Mark Stone), 27. Dumba (Mark Stone, Scheifele), 33. B. Marchand (Dumba, Scheifele), 33. M. Domi (S. Reinhart, Matheson), 52. Mark Stone, 54. Brassard (Gallagher, T. Hall)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, navyše: Burakovsky (Švéd.) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gofman (Rus.), Sidorenko (Biel.) – Ritter (USA), Suominen (Fín.)

Kanada: Talbot – Tanev, Rielly, Ellis, R. Murray, Ceci, Matheson, Dumba – Perry, Brassard, T. Hall – Duchene, McDavid, B. Marchand – Gallagher, S. Reinhart, Jenner – Mark Stone, Scheifele, Ryan O’Reilly – M. Domi

Švédsko: Markström – Larsson, Erik Gustafsson st., Lindholm, Ekholm, Fransson, Fantenberg, Erik Gustafsson ml. – Omark, Backlund, Ericsson – Burakovsky, Wennberg, Nyquist – Klasen, Sundström, Norman – Ritola, Sjögren, Lundberg – Rosén

Matt Dumba (obranca Kanady): „Švédi nehrali až tak zle, no vedeli sme, že musíme viac pracovať s pukom. V druhej tretine sme súpera zlomili tromi gólmi. Boli sme síce sklamaní z nášho výkonu proti Fínom, ale vedeli sme, že to nič neznamená a musíme zvládnuť play-off.“

Morgan Rielly (obranca Kanady): „Výborne nám zachytal brankár Cam Talbot. Ako celý tím sme odčinili posledný výkon, teda prehru s Fínskom. Teraz na nás čaká tím USA, isto to bude iné mužstvo ako na začiatku turnaja, keď sme ich zdolali 5:1.“

Johan Fransson (obranca Švédska): „Nevedeli sme skórovať, premárnili sme mnoho šancí. Kanaďania boli veľmi efektívni a tešia sa z postupu. Na celom turnaji sme nehrali dobre.“

Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk.