Sven Andrighetto, Eeli Tolvanen
2
Fínsky útočník Eeli Tolvanen v súboji so Švajčiarom Svenom Andrighettom počas štvrťfinálového zápasu na MS v hokeji 2018. Herning, 17. máj 2018. Foto: SITA/AP.
17. mája 2018 Hokej od Webnoviny.skSITA Diskusia()

• aktualizované 18. mája 7:57

HERNING 17. mája (WebNoviny.sk) – Hokejisti Švajčiarska vo štvrťfinále na 82. majstrovstvách sveta v Dánsku prekvapujúco vyradili Fínov.

„Helvéti“ triumfovali nad severanmi tesne 3:2, víťazstvo stanovili v priebehu 235 sekúnd v druhej tretine, keď strelili tri góly. Švajčiari sa medzi štvoricu najlepších prebojovali znovu po piatich rokoch, v sobotňajšom semifinále nastúpia proti Kanade.

Severania ovládli A-skupinu, keď jednoznačne triumfovali nad favorizovanými zámorskými tímami. Kanadu zdolali 5:1, nad hráčmi USA zvíťazili 6:2.

Nedarilo sa im proti papierovo slabším tímom, Nemcom podľahli 2:3 po predĺžení a s domácim Dánskom prehrali tiež 2:3. V ďalších troch súbojoch nedali súperom šancu (Nórsko – 7:0, Lotyšsko – 8:1, Kórejská republika – 8:1).

Švajčiarsko síce postúpilo až z posledného možného miesta A-skupiny, ale na šampionáte má najsilnejší tím za posledné roky, figuruje v ňom okteto hokejistov zo zámorskej NHL.

„Helvéti“ napriek tomu v základnej časti nezobrali body favoritom z Ruska (3:4) a Švédska (3:5), ale v súbojoch, ktoré potrebovali zvládnuť na postup do štvrťfinále, boli úspešní (Rakúsko – 3:2 po predĺžení, Slovensko – 2:0, Bielorusko – 5:2, Francúzsko – 5:1) a bod ukradli aj Čechom (4:5 po sam. nájazdoch).

MS v hokeji 2018 – štvrťfinále

Fínsko – Švajčiarsko 2:3 (1:0, 0:3, 1:0)

• hralo sa od 20.15

07:01 – 1:0 M. Nutivaara (M. Koivisto, M. Raantanen)
29:13 – 1:1 E. Corvi (K. Fiala, N. Niederreiter)
32:32 – 1:2 J. Vermin
33:08 – 1:3 G. Hoffmann (S. Moser)
48:20 – 2:3 M. Rantanen (V. M. Savinainen, S. Aho) – presilová hra

Vylúčenia:
25:28 T. Meier – 2 min. (hákovanie)
38:38 K. Fiala – 2 min. (podrazenie)
47:22 M. Fora – 2+2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)

strely na bránu: 34:27, vylúčenia: 0:4 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: A. Jeřábek (ČR), S. Reneau (USA) – G. Lazarev (Rus.), M. Lhotský (ČR), 5634 divákov

Fínsko: Säteri – Pokka, Heiskanen, Koivisto, Nutivaara, Kivistö, Honka, Riikola – Mikael Granlund, Tolvanen, Rantanen – Savinainen, Aho, T. Teräväinen – Kapanen, Jormakka, Manninen – Anttila, Mäenalanen, Pesonen – Palola
Švajčiarsko: Genoni – R. Diaz, Josi, Kukan, Untersander, Müller, Fora, Frick – Fiala, Niederreiter, Corvi – Meier, Vermin, Andrighetto – G. Hofmann, S. Moser, Haas – Baltisberger, Schäppi, Rod – Scherwey

Skóre zápasu podľa očakávania otvorili Fíni, v 8. min sa presadil obranca Columbusu Blue Jackets Markus Nutivaara – 1:0.

V prostrednom dejstve prišli hviezdne chvíle Švajčiarov. Najprv v 30. min vyrovnal Enzo Corvi – 1:1, o necelé tri minúty poslal „helvétov“ do vedenia Joel Vermin – 1:2 a o ďalších 36 sekúnd zvýšil na rozdiel dvoch gólov Gregory Hoffmann – 1:3.

Do tretej tretiny vstúpili Fíni s nutnosťou streliť minimálne dva góly. Ideálnu príležitosť dostali v 48. min, keď inkasoval trest na 2+2 min Michael Fora. Hráči „Suomi“ presilovku rýchlo využili, na rozdiel jedného gólu znížil Mikko Rantanen – 2:3.

V závere sa reprezentanti škandinávskej krajiny pokúsili vyrovnať pri hre bez brankára, ale výborného švajčiarskeho gólmana Leonarda Genoniho už neprekonali. Pre víťaza základnej B-skupiny sa tak vystúpenie na svetovom šampionáte v Dánsku skončilo vo štvrťfinále.

Hlasy

• zdroj: IIHF, iltalehti.fi

Roman Josi (obranca Švajčiarska): „Od druhej tretiny sme začali predvádzať našu hru. Dali sme niekoľko rýchlych gólov a to nás poriadne nabudilo. Na oslavy veľa času nemáme, ale užijeme si to. Čaká nás cesta späť do Kodane a príprava na semifinále. Nastúpiť proti Kanaďanom bude pre nás ďalšia veľká výzva.“

Raphael Diaz (obranca Švajčiarska): „Vedeli sme, že Fíni majú dve vynikajúco korčuľujúce útoky. Ich hráči sú technicky zdatní a dokážu rýchlo korčuľovať, sú lídrami klubov NHL. Museli sme si na nich dať pozor, pretože sa veľmi ľahko dostanú do šancí. Pokúsili sme sa o ich elimináciu, no v prvej tretine nám to nešlo. Dosiahli sme veľké víťazstvo pre celé Švajčiarsko!“

Sebastian Aho (útočník Fínska): „Existuje niekoľko dôvodom, prečo sme prehrali a vypadli. Jedným z nich je, že Švajčiarom sa darilo predvádzať ich hru a hrali efektívne. My sme v efektivite zlyhali.“

Video: Česko vo štvrťfinále MS v hokeji 2018 zmazalo dvojgólové manko, ale USA nakoniec neporazilo Slovensko na MS v hokeji 2018 získalo najviac bodov od Helsínk, ale opäť si nezahralo štvrťfinále