Lotyšsko, MS v hokeji 2018
  • aktualizované 18. mája 7:58

KODAŇ 17. mája (WebNoviny.sk) – Lotyšskí hokejisti vo štvrťfinále na 82. majstrovstvách sveta v Dánsku potrápili dosiaľ suverénnych Švédov, ale nakoniec im podľahli 2:3. Reprezentanti „troch koruniek“ v semifinále nastúpia proti Američanom, ktorí v popoludňajšom súboji v Herningu tesne zdolali Čechov.

Švédi sú obhajcovia prvenstva spred roka, medzi elitné kvarteto sa prebojovali siedmykrát za ostatných desať šampionátov. Lotyši už prienikom do štvrťfinále zaznamenali veľký úspech, veď vo vyraďovacej fáze boli predtým naposledy na MS 2009 vo Švajčiarsku. Ani jednu z predchádzajúcich štyroch štvrťfinálových účastí nepremenili na postup do bojov o medaily.

Dosiaľ nekompromisní Švédi prešli A-skupinou ako nôž maslom – v siedmych zápasoch nastrieľali 31 gólov a inkasovali iba 9-krát. O jediný bod ich pripravili slovenskí hokejisti (3:4 po predĺžení). V ostatných zápasoch v „áčku“ nenašli premožiteľa (Bielorusko – 5:0, Česko – 3:2, Francúzsko – 4:0, Rakúsko – 7:0, Švajčiarsko – 5:3, Rusko – 3:1).

Lotyši cez B-skupinu len tesne prenikli medzi najlepšiu osmičku, keď v priamom súboji o postup zdolali domácich Dánov (1:0). Okrem nevydareného zápasu s Fínskom (1:8) vzdorovali aj favorizovaným tímom – Kanada nad nimi zvíťazila 2:1 po predĺžení, proti hráčom USA takisto padli až v predĺžení (2:3). V ostatných súbojoch v „béčku“ nezaváhali (Nórsko – 3:2 po predĺžení , Kórejská republika – 5:0, Nemecko – 3:1).

MS v hokeji 2018 – štvrťfinále

Švédsko – Lotyšsko 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)

• hralo sa od 20.15

26:36 – 1:0 F. Forsberg (A. Kempe, O. Ekman-Larsson)
31:59 – 1:1 T. Blugers (Rih. Bukarts)
41:49 – 2:1 V. Arvidsson (M. Ekholm)
46:27 – 3:1 O. Ekman-Larsson (A. Kempe, R. Rakell) – presilová hra
50:21 – 3:2 R. Balcers (R. Keniňš)

Vylúčenia:
27:36 Švédsko – 2 min. (veľa hráčov na ľade)
33:01 G. Nyquist – 2 min. (podrazenie)
33:07 O. Ekman-Larsson – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
37:15 P. Hörnqvist – 2 min. (podrazenie)
42:22 M. Janmark – 2 min. (držanie)
44:29 R. Abols – 2 min. (hákovanie)

strely na bránu: 34:24, vylúčenia: 5:1 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: T. Mayer (USA), K. Olenin (Rus.) – L. Kohlmüller (Nem.), A. Otmachov (Rus.), 12 490 divákov

Švédsko: A. Nilsson – A. Larsson, Ekman-Larsson, J. Klingberg, H. Lindholm, Wikstrand, Ekholm – Janmark, Zibanejad, Rakell – Nyquist, Backlund, Hörnqvist – V. Arvidsson, Kempe, F. Forsberg – J. de La Rose, Johan Larsson, Pääjärvi – Everberg, L. Andersson,
Lotyšsko: Merzlikins – Cibulskis, Galviňš, Freibergs, Siksna, Sotnieks, Rubins, Meija, Zile – M. Redlihs, Džeriňš, Indrašis – Rihards Bukarts, Blugers, Roberts Bukarts – Balcers, R. Abols, Keniňš – Razgals, Jevpalovs, Pavlovs

Prvá tretina stretnutia bola veľmi chudobná na strelecké pokusy aj šance, defenzívy oboch výberov si dávali veľký pozor. Najväčšiu šancu úvodnej dvadsaťminútovky premárnil v 15. min lotyšský reprezentant Robert Bukarts po prihrávke od svojho brata Rihardsa, gólman Anders Nilsson puk vytesnil mimo bránku.

Lotyši sa nevzdávali, no silnejúcemu tlaku favorita napokon neodolali – v 27. min si Filip Forsberg prebral puk a strelou zápästím prekonal Elvisa Merzlikinsa – 1:0. Kouč lotyšského tímu Kanaďan Bob Hartley ešte požiadal o preverenie videa, no záznam nepotvrdil avizované nedovolené bránenie gólmana.

Švédi sa vzápätí ubránili pri vylúčení za zlé striedanie, v rovnovážnom stave však inkasovali. Lotyši sa dostali do prečíslenia a Teodors Blugers ponad Nilssonovu lapačku vyrovnal – 1:1. „Tri korunky“ sa potom ubránili takmer dvojminútovej početnej prevahe súpera o dvoch korčuliarov, neskôr ustáli aj vylúčenie Patrica Hörnqvista.

Favorizovaní Švédi opäť získali najtesnejší náskok v 42. min, keď Viktor Arvidsson tečoval pokus Mattiasa Ekholma – 2:1. Vzápätí Lotyši dostali puk za A. Nilssona, ale video odhalilo, že do bránky ho Lotyši dostali úmyselným kopnutím útočiaceho hráča.

Švédsky tím hral prvú presilovku až v 45. min a podarilo sa im ju využiť na zvýšenie náskoku – v skrumáži pred Merzlikinsom sa najlepšie zorientoval Oliver Ekman-Larsson a rozjasal priaznivcov v žltých dresoch – 3:1. V 51. min stretnutie zdramatizoval Rudolfs Balcers, keď jeho pokus preletel ponad lapačku švédskeho brankára – 3:2.

V závere Loytši vrhli všetky sily do útoku a pristúpili aj k hre bez brankára, ale skóre sa už nezmenilo.

Hlasy

• zdroj: IIHF

Filip Forsberg (útočník Švédska): „Dôkladne sme sa pripravili na hru Lotyšov. V skupine previedli veľmi dobré výkony proti Američanom či Kanaďanom, duel proti Fínom bol pre nich sklamaním. Všetky ďalšie súboji mali veľmi tesné. Ich brankár chytá skvele, bolo náročné ho prekonať.“

Mika Zibanejad (útočník Švédska): „Brankár Lotyšov bol skvelý. Je jedným z dôvodom, prečo sa dostali tak ďaleko. Defenzíva pred ním bola tiež výborná, nedovolila nám nebezpečne strieľať a Merzlikins videl na všetky puky. Myslím si, že sme zápas zvládli celkom dobre.“

Miks Indrašis (útočník Lotyšska): „Švédi majú na tomto turnaji veľmi dobrý tím. Vypracovali sme si však hneď niekoľko dobrých šancí, Ak by som dokázal skórovať v presilovke piatich proti trom, bolo by to o niečom inom. Celkovo však môžem zhodnotiť, že s turnajom som spokojný. Na druhej strane ma trochu škrie, že sme vypadli. Túžili sme po postupe.“

Firmy a inštitúcie Lotyšská hokejová reprezentáciaŠvédska hokejová reprezentácia