Anders Lee, Martin Nečas
Americký útočník Anders Lee v súboji s Čechom Martinom Nečasom počas štvrťfinálového zápasu na MS v hokeji 2018. Herning, 17. máj 2018. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 17. mája 20:52

HERNING 17. mája (WebNoviny.sk) – Hokejisti Spojených štátov amerických postúpili do semifinále majstrovstiev sveta v Dánsku po víťazstve 3:2 (2:0, 0:2, 1:0) nad hráčmi Česka.

Vo vyrovnanom štvrťfinálovom súboji v Herningu bol rozdielovým hráčom kapitán amerického tímu Patrick Kane, autor dvoch gólov. Česi priebežne vyrovnali z 0:2 na 2:2, ale na tretí zásah Američanov v 47. min z hokejky elitného útočníka Chicaga Kana už nedokázali odpovedať.

Tím USA sa v semifinále stretne s víťazom štvrtkového večerného štvrťfinále Švédsko – Lotyšsko. Američania dosiaľ získali 18 medailí z majstrovstiev sveta v hokeji, ale na zlato čakajú od roku 1960. Doteraz naposledy získali cenný kov v Prahe 2015, kde boli bronzoví.

Česi skončili v kodanskej A-skupine na treťom mieste. Na úvod otočili zápas proti Slovensku (3:2 po predĺžení), následne podľahli Švédsku (2:3), ale potom už nezavávahali ani v jednom súboji, keď postupne zdolali (Švajčiarsko – 5:4 po sam. nájazdoch, Rusko – 4:3 po predĺžení, Bielorusko – 3:0, Francúzsko – 6:0, Rakúsko – (4:3).

Američania v B-skupine prehrali iba posledný súboj o prvenstvo s Fínskom (2:6) a preto skončili na druhej priečke. V ostatných zápasoch sa tešili z víťazstiev (Kanada – 5:4 po sam. nájazdoch, Dánsko – 4:0, Nemecko – 3:0, Lotyšsko – 3:2 po predĺžení, Nórsko – 9:3).

MS v hokeji 2018 – štvrťfinále

USA – Česko 3:2 (2:0, 0:2, 1:0)

• hralo sa od 16.15

10:36 – 1:0 P. Kane (D. Ryan)
12:19 – 2:0 C. Atkinson (N. Bonino, J. Gaudreau)
24:56 – 2:1 M. Řepík (R. Faksa, R. Gudas)
30:55 – 2:2 M. Nečas (D. Pastrňák, F. Hromek) – presilová hra
46:58 – 3:2 P. Kane (D. Ryan)

Vylúčenia:
08:21 A. Martinez – 2 min. (podrazenie)
11:36 USA – 2 min. (veľa hráčov na ľade)
30:32 C. McAvoy – 2 min. (seknutie)
38:30 C. Murphy – 2 min. (seknutie)
41:09 J. Gaudreau – 2 min. (držanie hokejky)
41:09 D. Sklenička – 2 min. (držanie)
50:46 D. Larkin – 2 min. (podrazenie)

strely na bránu: 26:17, vylúčenia: 6:1 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: M. Kaukokari (Fín.), J. Kubuš (SR) – D. McCrank (Kan.), S. Suominen (Fín.), 4846 divákov

USA: Kinkaid – Martinez, McAvoy, Butcher, Murphy, Pionk, Jensen, Hughes – P. Kane, White, DeBrincat – J. Gaudreau, Bonino, Atkinson – Lee, Larkin, Kreider – Thompson, D. Ryan, Coleman – Milano
Česko: Francouz – Gudas, Šulák, Hronek, Moravčík ,Sklenička, Jordán, Polášek – Jaškin, Krejčí, Pastrňák – Červenka , Faksa, Řepík – Kubalík, Nečas, Hyka – Chytil, Plekanec, Horák – Kousal

Úvodný tlak tímu USA priniesol iba žŕdku Cama Atkinsona v 3. min, ale v polovici prvej tretiny sa už menilo skóre. Kapitán a jedna z najväčších hviezd amerického výberu Patrick Kane dosiahol siedmy gól na šampionáte – strelou k žŕdke prekonal Pavla Francouza – 1:0. Neprešli ani dve minúty a Atkinson sám pred českým brankárom zakončil parádnu akciu amerického tímu druhým gólom – 2:0.

V druhej tretine Česi zdvihli hlavy, ale Tomáš Plekanec v 23. min Keitha Kinkaida ešte neprekonal. O dve minúty neskôr však vrátil Čechov do hry Michal Řepík a znížil na 1:2.

V polovici stretnutia Martin Nečas vyrovnal a Česi boli lepším tímom – 2:2. Vzápätí mohli ísť zverenci Josefa Jandača aj do vedenia, ale kanonier Bostonu David Pastrňák trafil iba do bránkovej konštrukcie. Na druhej strane Francouz vychytal ďalšieho elitného amerického útočníka Johnnyho Gaudreaua.

V 47. min si Patrick Kane a Derek Ryan zopakovali gólovú spoluprácu z prvej tretine a Američania opäť viedli – 3:2. V 57. min mohol americké vedenie poistiť Dylan Larkin, ktorý sa po chybe Pastrňáka dostal do veľkej šance. Francouz však zasiahol lapačkou. V záverečných dvoch minútach sa český tím odhodlal k hre bez brankára, ale vytúžený tretí gól už z toho nebol. Zatiaľ čo Američania postúpili do hry o medaily, Česi v Dánsku končia.

Alex DeBrincat (útočník USA, zdroj: web IIHF): „To, že máme Patricka Kana, robí veľký rozdiel. Vie to naštartovať a dostať zápas pod kontrolu. Jeho vodcovstvo a herný štýl nám naozaj pomáhajú. Máme tu tento rok mnohých kvalitných hráčov, viac než obvykle. Každý chce vyhrať, neprišli sme na výlet.“

Anders Lee (útočník USA, zdroj: web IIHF): „Očakávali sme náročný súboj. Samozrejme, boli by sme radšej, ak by Česi nevyrovnali, no taký je hokej. Pokračovali sme v našej hre a na záver sa to vyplatilo.“

David Krejčí (útočník Česka, zdroj: iDNES.cz): „Veľa sa nedá hodnotiť. Ušiel nám začiatok, to sa niekedy stane. Vrátili sme sa do hry, tréneri spravili niekoľko zmien v systéme. Ukázali sme, že máme charakter, mali sme pár šancí na 3:2; žiaľ, nepadlo to tam. Prehrať vo štvrťfinále o gól, to bude mrzieť dosť dlho.“

Radko Gudas (obranca Česka, zdroj: iDNES.cz): „Je to hrozné. Myslím si, že sme na to mali. Žiaľ, trochu sme zaspali začiatok, asi sme mali zbytočný rešpekt. Potom sme začali viac korčuľovať a bojovať, prinieslo to ovocie. Žiaľ, v tretej tretine nám to nepadlo, gólman niečo chytil a stálo nás to zápas. Určite to je neúspech. Do zápasu sme išli s tým, že na to máme, že s nimi môžeme držať krok. Chlapci sa nemajú za čo hanbiť.“