MS v hokeji 2019 (štvrťfinále): Fínsko - Švédsko
Švéd Marcus Kruger (vľavo) zráža na ľad Fína Sakariho Maninena počas zápasu štvrťfinále na MS v hokeji 2019. Košice, 23. máj 2019. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 23. mája 22:37

KOŠICE 23. mája (WebNoviny.sk) – Hokejisti Švédska na tohtoročnom svetovom šampionáte neobhája zlato, pretože vo štvrťfinále v gólovej prestrelke podľahli v severskom derby Fínom 4:5 po predĺžení.

„Tri korunky“ najprv prehrávali 0:1, potom stav otočili na 3:1, ale reprezentantom „Suomi“ sa podarilo vyrovnať na 3:3, aj na 4:4 a v predĺžení o ich triumfe rozhodol Sakari Manninen, ktorý bol aj najlepším hráčom duelu v košickej Steel Aréne spoločne s Erikom Gustafssonom.

Reprezentácia „Suomi“ skončila v základnej A-skupine v Košiciach na druhom mieste so ziskom 16 bodov. Nebyť zaváhania s Nemeckom (2:4) tešila by sa z prvenstva. Okrem tejto prehry ešte ťahala za kratší koniec v súboji s USA, ktorý prehrala 2:3 po predĺžení. V ostatných zápasoch už Fíni nezaváhali a porazili Slovákov (4:2), Dánov (3:1), Britov (5:0) aj Francúzov (3:0).

Obhajcovia prvenstva Švédi utŕžili v „bratislavskej“ B-skupine dve prehry a skončili na treťom mieste so ziskom 15 bodov. Zaváhali v zápasoch proti Čechom (2:5) a Rusom (4:7). V ostatných dueloch na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu zdolali Talianov (8:0), Nórov (9:1), Rakúšanov (9:1), Švajčiarov (4:3) aj Lotyšov (5:4).

MS v hokeji 2019 – štvrťfinále

• Košice

Fínsko – Švédsko 5:4 po predĺžení (1:2, 2:2, 1:0 – 1:0)

• hralo sa od 20.15

01:00 – 1:0 N. Mikkola (H. Pesonen, S. Manninen)
02:38 – 1:1 J. Klingberg (W. Nylander, A. Wennberg) – presilová hra
16:57 – 1:2 P. Hörnqvist (O. Ekman-Larsson, A. Larsson)
20:25 – 1:3 E. Pettersson (G. Landeskog, O. Ekman-Larsson)
25:04 – 2:3 P. Lindbohm (S. Manninen, H. Pesonen)
29:08 – 3:3 J. Hakanpää (S. Manninen)
39:35 – 3:4 E. Gustafsson (G. Landeskog, A. Wennberg)
58:31 – 4:4 M. Antilla (N. Ojamäki, M. Lehtonen)
61:37 – 5:4 S. Manninen

Vylúčenia:
02:06 Fínsko – 2 min. (veľa hráčov na ľade)
07:15 S. Manninen – 2 min. (hákovanie)

strely na bránu: 31:17, vylúčenia: 2:0 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: R. Gofman (Rus.), B. Iverson (USA) – B. Hancock (USA), D. Šišlo (Rus.), 6304 divákov

Fínsko: Lankinen – Ohtamaa, Lehtonen, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Hakanpää, Koivisto – Ojamäki, Tyrväinen, Rajala – Kakko, Manninen, Pesonen – Kuusela, Sallinen, Savinainen – Anttila, Lammikko, Kiviranta
Švédsko: H. Lundqvist – Ekman-Larsson, A. Larsson, Ekholm, J. Klingberg, E. Gustafsson, M. Pettersson, Hägg – W. Nylander, Wennberg, Hörnqvist – Landeskog, E. Lindholm, E. Pettersson – Eriksson, Lander, A. Kempe – Rasmussen, Krüger, Bratt – Lindblom

Severské derby prinieslo zaujímavý zápas plný zvratov. Fíni mali veľmi dobrý začiatok a už po minúte viedli 1:0, od modrej čiary sa presadil obranca Niko Mikkola.

Radosť „Suomi“ však trvala necelé dve minúty, pretože John Klingberg v presilovke z ľavého kruhu prestrelil Kevina Lankinena a bolo 1:1. V 17. min mali Švédi aj kus šťastia, keď si po pokuse Patrica Hornqvista puk za vlastného brankára zrazil korčuľou Henri Jokiharju.

Keď švédsky tím hneď v prvej minúte druhej tretiny pridal tretí gól zásluhou Eliasa Petterssona, zdalo sa, že „tri korunky“ budú hru kontrolovať. Opak bol však pravda. Najprv v 26. min Petteri Lindbohm delovkou od modrej skorigoval a o štyri minúty neskôr prekonal Henrika Lundqvista aj Jani Hakanpää.

Tesne pred druhou sirénou sa však Švédi opäť zdvihli a delovka Erika Gustafssona skončila vo fínskej bránke, čo však až neskôr potvrdil videorozhodca.

Fíni sa v tretej časti snažili o vyrovnanie, v závere siahli k hre bez brankára a 89 sekúnd pred koncom kapitán Marko Antilla gólom zariadil predĺženie. V ňom o postupe fínskeho mužstva rozhodol Sakari Manninen.