Dylan Larkin, Juho Lammikko
1
Americký útočník Dylan Larkin v súboji s Fínom Juhom Lammikkom počas zápasu A-skupiny na MS v hokeji 2019. Košice, 13. máj 2019. Foto: SITA/AP.
13. 05. 2019 18:52 HokejSlovenskoHokej z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

• aktualizované 13. mája 18:52

KOŠICE 13. mája (WebNoviny.sk) – Prvým pondelkovým zápasom v „košickej“ A-skupine na MS v hokeji 2019 bol súboj medzi USA a Fínskom, v ktorom vyhral zámorský tím 3:2 po predĺžení.

Američania začali svoje účinkovanie na turnaji prehrou so Slovenskom (1:4), ale v nedeľu si napravili chuť siedmimi gólmi v sieti Francúzska. Reprezentácia „Suomi“ bola do pondelkového súboja s USA stopercentná, keď po úvodnom triumfe nad Kanadou (3:1) zdolala aj domácich hokejistov 4:2, keď sa hetrikom zaskvel Kaapo Kakko.

Fínsky 19-ročný tínedžer Kakko je zatiaľ hviezdou svetového šampionátu, okrem troch gólov v sieti Slovenska dvakrát skóroval aj v súboji  s Kanaďanmi. Kakko sa všeobecne považuje za najväčšieho protivníka Američana Jacka Hughesa v tohtoročnom drafte. Odborníci sa zhodujú, že kluby NHL po ňom siahnu hneď na začiatku už v prvom alebo druhom výbere.

Američanov čaká najbližšie zápas proti Britom v stredu 15. mája, Fíni si o deň neskôr zmerajú sily s Dánmi.

MS v hokeji 2019 (A-skupina)

USA – Fínsko 3:2 po predĺžení (2:1, 0:1, 0:0 – 1:0)

• hralo sa od 16.15

00:50 – 1:0 B. Skjei (A. DeBrincat, J. Eichel)
10:36 – 2:0 J. Gaudreau (J. Eichel)
19:05 – 2:1 H. Pesonen (S. Manninen, M. Koivisto)
39:28 – 2:2 N. Ojamäki (S. Manninen, O. Kaski)
63:47 – 3:2 D. Larkin (Q. Hughes, C. Keller)

Vylúčenia:
28:50 J. Tyrväinen – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
33:12 P. Kane – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
38:26 C. White – 2 min. (krosček)

strely na bránu: 27:26, vylúčenia: 2:1 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: J. Hribik (ČR), J. Romasko (Rus.) – G. Lazarev (Rus.), J. Ondráček (ČR), 7060 divákov

USA: Schneider – Suter, Martinez, Skjei, Hanifin, Q. Hughes, Fox, Wolanin – DeBrincat, D. Larkin, P. Kane – Eichel, J. Gaudreau, Kreider – J. Hughes, Keller, J. van Riemsdyk – D. Ryan, White, Glendening – Vatrano.
Fínsko: Vehviläinen – Lehtonen, Ohtamaa, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Koivisto, Hakanpää – Tyrväinen, Rajala, Kuusela – Kakko, Manninen, Pesonen – Savinainen, Ojamäki, Luostarinen – Anttila, Sallinen, Lammikko

Americký tím mal vynikajúci začiatok – niektorí fanúšikovia sa ešte ani nestihli usadiť na svoje miesta a fínsky brankár Veini Vehviläinen už inkasoval, od modrej čiary ho prestrelil Brady Skjei. V 11. min pridal zámorský tím druhý gól zásluhou Johnnyho Gaudreaua strelou zo „záporného“ uhla, ale Fíni sa nevzdali.

V poslednej minúte prvej časti skorigoval Harri Pesonen a necelú minútu pred druhou sirénou vyrovnal v početnej výhode Niko Ojamäki. Rozhodnutie prinieslo až predĺženie, v ktorom Dylan Larkin mal príliš veľa priestoru a po samostatnej akcii prekonal gólmana Vehviläinena.

Viac o MS v hokeji 2019

Video: Rusko má na MS v hokeji 2019 ďalšie víťazstvo, brankár Vasilevskij vynuloval Česko Video: Švajčiarsko vedie bratislavskú skupinu MS v hokeji 2019, zdolalo aj Lotyšsko

Ministerstvo sa najviac natrápilo so zastavením exekúcií, Gálovi prešli aj iné kľúčové zákony Výdatné raňajky, večera o ôsmej, ale aj niečo na dobrú noc. Kedy a čo jedia cyklisti na Tour de France? Video: Zemetrasenie poškodilo hinduistický chrám na Bali, evakuovali hotely aj nemocnicu Von der Leyen by umožnila ďalší odklad brexitu, ale Boris Johnson oddialenie odmieta Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter