Dylan Larkin, Juho Lammikko
Americký útočník Dylan Larkin v súboji s Fínom Juhom Lammikkom počas zápasu A-skupiny na MS v hokeji 2019. Košice, 13. máj 2019. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 13. mája 18:52

KOŠICE 13. mája (WebNoviny.sk) – Prvým pondelkovým zápasom v „košickej“ A-skupine na MS v hokeji 2019 bol súboj medzi USA a Fínskom, v ktorom vyhral zámorský tím 3:2 po predĺžení.

Američania začali svoje účinkovanie na turnaji prehrou so Slovenskom (1:4), ale v nedeľu si napravili chuť siedmimi gólmi v sieti Francúzska. Reprezentácia „Suomi“ bola do pondelkového súboja s USA stopercentná, keď po úvodnom triumfe nad Kanadou (3:1) zdolala aj domácich hokejistov 4:2, keď sa hetrikom zaskvel Kaapo Kakko.

Fínsky 19-ročný tínedžer Kakko je zatiaľ hviezdou svetového šampionátu, okrem troch gólov v sieti Slovenska dvakrát skóroval aj v súboji  s Kanaďanmi. Kakko sa všeobecne považuje za najväčšieho protivníka Američana Jacka Hughesa v tohtoročnom drafte. Odborníci sa zhodujú, že kluby NHL po ňom siahnu hneď na začiatku už v prvom alebo druhom výbere.

Američanov čaká najbližšie zápas proti Britom v stredu 15. mája, Fíni si o deň neskôr zmerajú sily s Dánmi.

MS v hokeji 2019 (A-skupina)

USA – Fínsko 3:2 po predĺžení (2:1, 0:1, 0:0 – 1:0)

• hralo sa od 16.15

00:50 – 1:0 B. Skjei (A. DeBrincat, J. Eichel)
10:36 – 2:0 J. Gaudreau (J. Eichel)
19:05 – 2:1 H. Pesonen (S. Manninen, M. Koivisto)
39:28 – 2:2 N. Ojamäki (S. Manninen, O. Kaski)
63:47 – 3:2 D. Larkin (Q. Hughes, C. Keller)

Vylúčenia:
28:50 J. Tyrväinen – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
33:12 P. Kane – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
38:26 C. White – 2 min. (krosček)

strely na bránu: 27:26, vylúčenia: 2:1 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: J. Hribik (ČR), J. Romasko (Rus.) – G. Lazarev (Rus.), J. Ondráček (ČR), 7060 divákov

USA: Schneider – Suter, Martinez, Skjei, Hanifin, Q. Hughes, Fox, Wolanin – DeBrincat, D. Larkin, P. Kane – Eichel, J. Gaudreau, Kreider – J. Hughes, Keller, J. van Riemsdyk – D. Ryan, White, Glendening – Vatrano.
Fínsko: Vehviläinen – Lehtonen, Ohtamaa, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Koivisto, Hakanpää – Tyrväinen, Rajala, Kuusela – Kakko, Manninen, Pesonen – Savinainen, Ojamäki, Luostarinen – Anttila, Sallinen, Lammikko

Americký tím mal vynikajúci začiatok – niektorí fanúšikovia sa ešte ani nestihli usadiť na svoje miesta a fínsky brankár Veini Vehviläinen už inkasoval, od modrej čiary ho prestrelil Brady Skjei. V 11. min pridal zámorský tím druhý gól zásluhou Johnnyho Gaudreaua strelou zo „záporného“ uhla, ale Fíni sa nevzdali.

V poslednej minúte prvej časti skorigoval Harri Pesonen a necelú minútu pred druhou sirénou vyrovnal v početnej výhode Niko Ojamäki. Rozhodnutie prinieslo až predĺženie, v ktorom Dylan Larkin mal príliš veľa priestoru a po samostatnej akcii prekonal gólmana Vehviläinena.