MS v hokeji 2021: Slovensko v prvom zápase zdolalo Bielorusko (video+foto)

MS v hokeji 2021: Bielorusko - Slovensko
Slovenskí hokejoví reprezentanti oslavujú ďalší gól, ktorí strelili do bieloruskej brány počas zápasu na MS v hokeji 2021. Riga (Lotyšsko), 21. máj 2021. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 21. mája 22:29

Slovenskej hokejovej reprezentácii vyšiel vstup do majstrovstiev sveta v lotyšskej Rige, keď v piatkovom večernom súboji základnej A-skupiny zdolali výber Bieloruska 5:2.

Zverenci trénera Craiga Ramsayho rozhodli o zisku troch bodov už v prvej tretine, v ktorej v rozpätí necelých ôsmich minút zaznamenali tri góly.

Viac o téme: MS v hokeji 2021

V tretej tretine slovenský výber viedol už 4:0, v záverečnej desaťminútovke bieloruské družstvo súboj zdramatizovalo dvoma zásahmi, gólovú bodku za duelom však dali na konci Slováci.

V sobotu má tím SR voľno a v nedeľu od 11.15 h SELČ absolvuje duel proti Britom. Tí v sobotu popoludní ešte absolvujú stretnutie proti Rusom.

Slovenská reprezentácia odohrala proti Bielorusom 36. vzájomný duel a pripísala si 22. triumf, okrem toho má na svojom konte aj jednu remízu a 13 prehier. Platí, že Slováci tomuto súperovi zatiaľ naposledy podľahli ešte v decembri 2016 a odvtedy vrátane piatka zaznamenali štyri výhry.

Útočník Juraj Slafkovský sa vo veku 17 rokov a 52 dní stal v tíme SR najmladším hráčom, ktorý nastúpil v elitnej kategórii MS, maximum Mariána Hossu (18 rokov a 105 dní) prekonal o viac ako rok. Obranca Šimon Nemec (17 rokov a 95 dní) sa zase stal najmladším reprezentantom SR, ktorý bodoval na svetovom šampionáte.

MS v hokeji 2021 (Riga – Lotyšsko)

• A-skupina

Bielorusko – Slovensko 2:5 (0:3, 0:0, 2:2)

• Olympijské športové centrum

3:53 – 0:1 K. Pospíšil (Š. Nemec)

9:17 – 0:2 P. Cehlárik (M. Gernat, M. Studenič) – presilová hra

11:02 – 0:3 K. Pospíšil (M. Rosandić, M. Krištof) – presilová hra

45:05 – 0:4 M. Hrivík (R. Lantoši, P. Cehlárik)

53:25 – 1:4 M. Stefanovich (S. Kostitsyn) – presilová hra

54:22 – 2:4 Y. Sharangovich – presilová hra

59:15 – 2:5 P. Cehlárik (M. Grman)

Vylúčenia:

8:39 – M. Stefanovich – 2 + 2 min. (nebezpečná hra vysokou hokejkou)

15:27 – N. Komarov – 5 min. + DKZ (nedovolené bránenie)

19:55 – Y. Lisovets – 2 min. (zdržovanie hry)

24:16 – R. Lantoši – 2 min. (seknutie)

30:13 – M. Sukeľ – 2 min (hrubosť)

30:13 – S. Prince – 2 min. (hrubosť)

32:51 – A. Belevich – 2 min. (nebezpečná hra vysokou hokejkou)

39:22 – M. Ďaloga – 2 min. (nebezpečná hra vysokou hokejkou)

45:05 – Bielorusko 2 min. (zdržovanie hry)

51:35 – J. Slafkovský – 2 min. (podrazenie)

51:41 – B. Konrád – 2 min. (zdržovanie hry)

56:55 – A. Liška – 2 min. (držanie)

58:54 – Y. Sharangovich (trestné strieľanie) – samostatný nájazd nepremenený

strely na bránu: 32:35, vylúčenia: 6:6 na 2 min. + navyše Komarov: 5 min. + DKZ za nedovolené bránenie, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Ansons A. (Lat) – Heikkinen L. (Fin)

Bielorusko: Šostak – Bailen, Korobov, Značarenko, Antonov, Lisovec, Chenkeľ, Faľkovskij, Jerjomenko – Šarangovič, Paré, Prince – Demkov, N. Komarov, Drozd – Platt, S. Kosticyn, Belevič – Lopačuk, Stefanovič, Nesterov.
Slovensko: Konrád – Kňažko, Gachulinec, Jánošík, Grman, Nemec, Ďaloga, Gernát, Rosandić – Sukeľ, Liška, Slafkovský – Miloš Roman, Studenič, Faško-Rudáš – Skalický, Krištof, Pospíšil – Lantoši, Hrivík, Cehlárik.

Hlasy (zdroj RTVS):
Ján Pardavý (asistent trénera): „Je to dôležité víťazstvo, dosiahli sme ho v úvode turnaja proti silnému Bielorusku. Zvládli sme začiatok, v druhej tretine sme to trochu otvárali a nebolo to dobré. Štvrtý gól nas upokojil, po ňom sme ešte spravili chýb, čo sa nám nemôže stávať. Skomplikovali sme si to, chalani trochu poľavili pri náskoku štyroch gólov. Našťastie sme to zvládli. V príprave sme nedávali veľa gólov, dnes s piatimi musíme byť spokojní. Britov v nedeľu nemôžeme podceniť.“

Kristián Pospíšil (útočník SR, autor dvoch gólov): „Je to pekná, keď môžem reprezentovať Slovensko, vážim si to. Za celý tím môžem povedať, že máme za sebou veľmi dobrý zápas.“

Slovenský tím začal veľmi dobre, keď sa už v závere 4. minúty ujal vedenia zásluhou debutanta na tomto fóre Kristiána Pospíšila. Útočník fínskeho Lukka Rauma napriahol na osi hracej plochy ešte pred vrcholom kruhov a puk skončil za brankárom Konstantinom Šostakom.

O niekoľko minút neskôr nevyužil veľkú šancu Miloš Roman, no vzápätí dostal dvojnásobný menší trest Michail Stefanovič a to Slováci potrestali hneď dvakrát. Počas prvej dvojminútovky početnej výhody gólovo zakončil z pravého kruhu Peter Cehlárik a počas druhej vypálil Pospíšil a aj s prispením tienenia klubového spoluhráča Pavla Skalického upravil na 3:0.

Gólmana Šostaka potom nahradil Danny Taylor, ktorý si dlho držal čisté konto. V závere úvodnej časti putoval predčasne pod sprchy bieloruský útočník Nikita Komarov za nevyberavý zákrok na mladého obrancu Šimona Nemca, no tím SR dlhé presilovku nezužitkoval.

V druhej tretine spomenutý Taylor zneškodnil niekoľko dobrých príležitostí slovenskej reprezentácie, na opačnej strane si Branislav Konrád držal nepriestrelnosť. Raz síce prešiel puk do jeho bránky, ale po strele kapitána Jegora Šarangoviča rozhodcovia po videoanalýze gól Bielorusov neuznali pre postavenie Andreja Beleviča v bránkovisku.

Bieloruskí hokejoví reprezentanti pri potýčke so slovenskými hokejovými reprezentantmi počas zápasu na MS v hokeji 2021. Riga (Lotyšsko), 21. máj 2021. Foto: SITA/AP

Náskok Slovákov na rozdiel štyroch gólov upravil v 46. minúte Marek Hrivík, keď skutočnosť, že pri prechode do útočného pásma nebol v postavení mimo hry, preveroval na podnet kouča Michaila Zacharova aj videorozhodca.

Následnú presilovku tím SR nevyužil, na opačnej strane mali Bielorus početnú výhodu o dvoch korčuliarov v trvaní 114 sekúnd, ktorú na skorigovanie využil Michalil Stefanovič a znemožnil čisté konto pre brankára Konráda. Už v rovnovážnom stave potom duel zdramatizoval Šarangovič.

Bielorusi v závere duelu počas presilovky odvolali gólmana Taylora, slovenský brankár Konrád však výbornými zákrokmi vrátane trestného strieľania Šarangoviča nepripustil drámu. V poslednej minúte ešte gólom do prázdnej bránky spečatil triumf Slovákov druhým gólom v zápase Cehlárik.