MS v hokeji 2021 (finále): Kanada po predĺžení zdolala Fínsko, zlatý gól strelil Paul (video+foto)

MS v hokeji 2021 (finále): Fínsko - Kanada
  • aktualizované 6. júna 22:15

Hokejistom Kanady vyšla odveta za neúspešné finále v Bratislave 2019 a na majstrovstvách sveta v lotyšskej Rige získali zlaté medaily. Kým na predchádzajúcom šampionáte Kanaďania podľahli Fínom 1:3, tentokrát rovnakého súpera zdolali 3:2 po predĺžení.

Viac o téme: MS v hokeji 2021

Kanada si v histórii MS získala 27. zlato a v tomto smere sa vyrovnala Rusku resp. jeho predchodcom. Fínskemu tímu v nedeľu nestačilo ani to, že dvakrát viedol. Zámorský výber však v presilovkách dvakrát vyrovnal a v predĺžení Nick Paul z klubu zámorskej NHL Ottawa Senators rozhodol.

V úvode aktuálneho týždňa to s Kanaďanmi vyzeralo zle a hrozilo im, že ani nepostúpia do vyraďovacej časti. Výsledky duelov iných tímov im však „pomohli“, do štvrťfinále sa dostali a vo vyraďovacej časti si pripísali tri víťazstvá. Kanaďania sa stali prvý tímom, ktorý sa do finále MS dostal napriek tomu, že v predchádzajúcom priebehu turnaja zaznamenal až štyri prehry. Kanada sa zo zlata z MS teší po piatich rokoch, predtým najcennejší kov získala v Rusku 2016.

MS v hokeji 2021 (Riga – Lotyšsko)

• finále

Fínsko – Kanada 2:3 po predĺžení (1:0, 0:1, 1:1 – 0:1)

• Arena Riga

8:57 – 1:0 Ruohomaa (O. Kaski)

24:30 – 1:1 M. Comtois (C. Brown, S. Walker) / presilová hra

Adam Henrique v čase 36:01 skóroval, ale rozhodcovia gól neuznali

45:27 – 2:1 P. Lindohm (K. Nousiainen, M. Ruohomaa)

52:37 – 2:2 A. Henrique (M. Comtois, C. Brown) / presilová hra

66:26 – 2:3 N. Paul (C. Brown)

Vylúčenia:
4:15 J. Danforth – 2+10 min. (narazenie)
6:56 N. Paul – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
13:21 N. Bounting – 2 min. (napadnutie)
21:26 A. Ruotsalainen – 2 min. (hákovanie)
23:14 A. Ohtamaa – 2 min. (podrazenie)
31:27 O. Power – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
48:38 S. Walker – 2+10 min. (narazenie)
52:19 A. Ruohomaa – 2 min. (podrazenie)

strely na bránu: 31:26, vylúčenia: 2:5 na 2 min., navyše: J. Danforth a S. Walker obaja 10 min. za narazenie, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: M. Fraňo (ČR), J. Romasko (Rus.) – G. Lazarev (Rus.), N. Šalagin (Rus.)

Fínsko: Olkinuora – Sund, Koivisto, Kaski, Määttä, Pokka, Ohtamaa, Nousiainen, Lindbohm – Anttila, Björninen, Mäenalanen – Lundell, Ojamäki, Ruotsalainen – Innala, Kontiola, Pakarinen – Ruohomaa, Turunen, Sallinen
Kanada: Kuemper – S. Walker, Ferraro, Power, Stecher, Bernard-Docker, Beaudin, Schneider – Henrique, Co. Brown, Mangiapane – Vilardi, Bunting, Comtois – Danforth, N. Paul, Pirri – Foudy, Anderson-Dolan, Hagel – Perfetti

Prvá tretina finálového duelu bola mimoriadne vyrovnaná, na strely to bolo 8:8. Poznačili ju však dve presilovky Fínov v úvodnej desaťminútovke. Ani jednu z nich síce obhajcovia zlata nevyužili, gól však dali sekundu po návrate Kanaďana Nicka Paula na ľad, keď sa do streleckej listiny zapísal Mikael Ruohomaa.

V úvode druhej časti boli aktívnejší hokejisti Kanady, získali tým dve početné výhody a druhú z nich potrestal gólom Maxime Comtois.

Ešte pred druhou sirénou poslal puk do fínskej bránky aj kanadský kapitán Adam Henrique, analýza videozáznamu po výzve fínskeho kouča Jukku Jalonena však potvrdila postavenie mimo hry pri prechode do útočného pásma a skóre sa nemenilo. Fínov poslal do vedenia v 46. min Petter Lindbohm, ale zámorský tím sa nevzdal a v 53. min sa v početnej výhode dočkal Henrique.

Duel dospel až do predĺženia, v ktorom síce boli aktívnejší Fíni, no v 67. min prišla akcia so „zlatou“ koncovkou Paula.