MS v hokeji 2021: Slovensko vyhralo dôležitý zápas proti Dánsku, Hudáček neinkasoval (video+foto)

MS v hokeji 2021: Slovensko - Dánsko, Marián Studenič
Dánsky brankár Sebastian Dahn zneškodňuje príležitosť Slovákov počas zápasu na MS v hokeji 2021. Riga, 29. máj 2021. Foto: SITA/AP

Slovenská hokejová reprezentácia na majstrovstvách sveta v lotyšskej Rige urobila ďalší dôležitý krok na ceste za postup do vytúženého štvrťfinále, keď v sobotu večer zdolala výber Dánska 2:0 gólmi Petra Cehlárika a Adama Jánošíka.

Zverenci trénera Craiga Ramsayho majú na svojom konte po piatich dueloch už 12 bodov, v tabuľke A-skupiny sú na 2. mieste o skóre za Rusmi a pred sebou ešte majú stretnutia proti Švédom a Čechom. Ďalší súboj absolvujú Slováci už v nedeľu 30. mája o 19.15 h SELČ proti „trom korunkám“.

Viac o téme: MS v hokeji 2021

V jubilejnom 20. vzájomnom stretnutí sa zrodilo pätnáste víťazstvo Slovákov, ďalších päť zápasov vyhrali Dáni. Tréner Ramsay v sobotu nemohol do hry nasadiť obrancu Mislava Rosandiča ani útočníka Kristiána Pospíšila, obaja totiž od disciplinárky šampionátu inkasovali dištanc na jeden duel za incidenty zo štvrtkového stretnutia proti Švajčiarom.

Zverenci trénera Craiga Ramsayho v prvých troch zápasoch nezaváhali, keď postupne zdolali Bielorusov (5:2), Britov (2:1) a prekvapujúco aj Rusov (3:1), ale vo štvrtok schytali debakel od Švajčiarov (1:8).

Dánsko v prvom súboji prekvapujúco zdolalo Švédsko (4:3), následne tesne podľahlo Švajčiarsku (0:1) a v utorok si do tabuľky pripísalo dva body za triumf 3:2 po predĺžení nad Veľkou Britániou. Gól nestrelili ani Rusku, s ktorým prehrali 0:3, ale v piatok vyhralo nad Bieloruskom 5:2.

MS v hokeji 2021 (Riga – Lotyšsko)

• A-skupina

Slovensko – Dánsko 2:0

• Olympijské športové centrum

47:13 1:0 – P. Cehlárik (M. Hrivík, R. Lantoši)

52:25 2:0 – A. Jánošík (R. Lantoši, M. Hrivík)

Vylúčenia:

11:33 M. Gernát – 2 min. (krosček)

17:00 J. Jensen – 2 min. (hákovanie)

55:27 M. Roman – 2 min. (seknutie)

59:59 M. Grman – 2 min. (seknutie)

strely na bránu: 34:24, vylúčenia: 2:1 na 2 min. presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: A. Ansons (Lot.), L. Heikkinen (Fín.) – H. Sormunen (Fín.), D. Zunde (Lot.)

Slovensko: J. Hudáček – Gernát, Kňažko, Bučko, Ďaloga, Grman, Jánošík, Gachulinec – Cehlárik, Hrivík, Lantoši – Studenič, Krištof, Faško-Rudáš – Skalický, Roman, Kelemen – Slafkovský, Buc, Liška – M. Sukeľ
Dánsko: Dahm – Lassen, M. Lauridsen, Jensen Aabo, O. Lauridsen, Kristensen, Nicholas Jensen, O. Larsen – Nicklas Jensen, Jakobsen, Meyer – Storm, Jesper Jensen, Hardt – From, True, Asperup – Olesen, Madsen, Poulsen

I. tretina

Slovenskí hokejisti boli počas úvodných dvoch tretín strelecky aktívnejší, no nedokázali v nich nájsť recept na dánsku defenzívu na čele s brankárom Sebastianom Dahmom. Už v 2. min nepochodil po chybe Dahma spoza bránkovej čiary Pavol Skalický, ten neskôr preniesol hru na Miloša Kelemena a jeho puk do bránkoviska tečoval Samuel Kňažko tesne vedľa.

V prvej časti neuspeli ani Martin Faško-Rudáš, Marián Studenič, Marek Hrivík či Adam Jánošík, na opačnej strane bol Július Hudáček pozorný pri príležitosti Nicklasa Olesena.

II. tretina

V druhej časti zneškodnil aj dve strely Markusa Lauridsena v 21. a 26. minúte. Dánsky gólman Dahm neinkasoval ani tesne pred druhým klaksónom po strele Róberta Lantošiho spomedzi kruhov.

III. tretina

V úvode tretej tretiny Dáni zatlačili Slovákov, ale gól z toho nebol. Slovenský tím sa napokon dočkal v 48. min, keď Lantoši poslal puk z toho pred bránku, ten sa odrazil od betónu Dahma k Cehlárikovi a ten ho poslal do hornej časti odkrytej súperovej svätyne. Dánsky tím sa potom nasťahoval pred Hudáčkovu bránku a zatlačil Slovákov, v ofenzívnom snažení ich však zastavil výpadok časti osvetlenia.

Nehralo sa niekoľko minút a to slovenský výber nielen vyslobodilo spod tlaku, ale Ramsayho zverenci sa dostali do útočnej tretiny a obranca Jánošík po odrazenej strele Lantošiho prepálil Dahma – 2:0. Dáni potom nevyužili presilovku a v záverečných minútach odvolali brankára Dahma, gól však už nepadol napriek príležitostiam na oboch stranách.

Hlasy

• zdroj: RTVS

Michal Handzuš (asistent trénera SR): „Vedeli sme, že musíme byť trpezlivý a hrať svoju hru. Dáni veľmi dobre bránia a neposkytujú priestor na veľa striel. Puky sme smerovali pred bránku a odtiaľ sme dali dva góly. Museli sme sa držať plánu a to sa nám vyplatilo. Aj keď v prevej tretine sme mali veľa šancí, aj v ďalšom priebehu sme sa museli držať svojej hry. Potešila aj hra v defenzíve, všetci plnili úlohy a obetovali sa pre mužstvo. Aj keď nás súper v istých fázach zatlačil, ustáli sme to. Potrebovali sme tri body z tohto duelu a chceme ich získať toľko aj v nedeľu proti Švédom.“

Peter Cehlárik (útočník SR, autor gólu): „Zostali sme trpezliví počas celého zápasu. Vedeli sme, že Dáni majú super obranu a budú chcieť využívať naše chyby, tie sme však veľmi nerobili. Podali sme super tímový výkon. Verím, ze týmto nekončíme a zajtra je nový zápas.