MS v hokeji 2021 (semifinále): Fíni budú obhajovať zlato, na postup im stačili dva góly v prvej tretine (video+foto)

MS v hokeji 2021: Fínsko - Nemecko
Nemecký gólman Mathias Niederberger nechytil strelu fínskeho hokejového reprezentanta Iiroa Pakarinena počas semifinálového zápasu na MS v hokeji 2021 proti USA. Riga, 5. jún 2021. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 5. júna, 19:29

Finále majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v lotyšskej Rige v roku 2019 bude mať rovnaké obsadenie ako súboj o zlato spred dvoch rokov v Bratislave. O najcennejší kov v nedeľu večer zabojujú výbery Fínska a Kanady.

Viac o téme: MS v hokeji 2021

Obhajcom zlata Fínom na postup do finále stačili dva góly v prvej tretine. Nemci síce boli opticky lepší, no Suomi dve z piatich striel na brankára Mathiasa Niederbergera premenili na góly, do listiny strelcov sa zapísali Iiro Pakarinen a Hannes Bjorninen.

Nemci síce v zostávajúcom priebehu bojovali, v 32. min sa im v presilovej hre podarilo v početnej výhode skorigovať Matthiasom Plachtom, ale druhý gól už nepridali. Fíni as v sobotu prezentovali len sedemnástimi strelami na bránku súpera, Nemci ich zaznamenali 28.

MS v hokeji 2021 (Riga – Lotyšsko)

• semifinále

Fínsko – Nemecko 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

• Arena Riga

13:50 – 1:0 I. Pakarinen (A. Lundell, O. Kaski)

18:55 – 2:0 H. Bjorninen (M. Antilla)

31:03 – 2:1 M. Plachta (M. Seider)

Vylúčenia:
11:05 – K. Nousiainen (hákovanie)
28:11 – J. Muller (podrazenie)
30:47 – T. Sund (držanie)
34:00 – M. Ruohomaa (nebezpečná hra vysokou hokejkou)
47:49 – K. Holzer (podrazenie)
59:43 – Eisenschmid (hrubosť)
59:43 – A. Ohtamaa (filmovanie)

strely na bránu: 17:28, vylúčenia: 4:3 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: T. Bjork T. (Švédsko), M. Nord (Švédsko), D. Hynek (Česko), J. Ondráček (Česko)

Fínsko: Olkinuora – Koivisto, Sund, Antilla, Bjorninen, Maenalanen, Kaski – Maata, Ojamaki, Lundell, Ruotsalainen, Pokka – Ohtamaa, Pakarinen, Kontiola, Innala, Nousiainen – Lindbohm, Sallinen, Ruohomaa, Turunen, Sateri

Nemecko: Niederberger – Seider, Muller, Pfoederl, Reichel, Noebels, Holzer – Muller, Plachta, Kahun, Eisenschmid, Nowak – Wagner, Rieder, Loibl, Kuhnhackl, Gawanke – Peterka, Kastner, Krammer, Bruckmann – Tiffels

Reprezentácia Suomi zatiaľ v Rige zaváhala iba v súboji proti Kazachstanu (1:2 po sam. nájazdoch). V ostatných dueloch v B-skupine zvíťazila (USA – 2:1, Nórsko – 5:2, Taliansko – 3:0, Nemecko – 2:1, Lotyšsko – 3:2 po predĺžení, Kanada – 3:2 po sam. nájazdoch) a vo štvrťfinále vyradila Česko, keď jediný gól zápasu strelil Janne Innala (1:0).

Nemecko začalo turnaj tromi víťazstvami (Taliansko – 9:4, Nórsko – 5:1, Kanada – 3:1), ale v ďalších zápasoch už nezískali ani bod (Kazachstan – 2:3, Fínsko – 1:2, USA – 0:2). Postup do štvrťfinále si vybojovalo v záverečnom zápase B-skupiny proti Lotyšsku (2:1) a v tabuľke napokon obsadilo tretie miesto. Vo štvrťfinále následne vyradilo Švajčiarsko (3:2 po sam. nájazdoch).