MS v hokeji 2021 (štvrťfinále): Slovensko hladko podľahlo USA, po dva góly strelili Garland a Blackwell (video+foto)

MS v hokeji 2021: USA - Slovensko, Miloš Kelemen
Potýčka vo štvrťfinálovom zápase USA - Slovensko na MS v hokeji 2021. Riga, 3. jún 2021. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 3. júna 18:01

Slovenskí hokejisti prehrali s Američanmi 1:6 vo štvrťfinálovom zápase na svetovom šampionáte v lotyšskej Rige s turnajom sa lúčia. V trinástom vzájomnom súboji Slovákov a Američanov na majstrovstvách sveta sa zrodilo siedme víťazstvo zámorského mužstva (bilancia 5-1-7).

Viac o téme: MS v hokeji 2021

Najlepšími hráčmi duelu v Arene Riga boli obranca Adam Jánošík a dvojgólový útočník Colin Blackwell. Gólmana Adama Húsku vo štvrtok dvakrát prekonal aj Conor Garland a raz sa presadili Brian Boyle a Alexander Chmelevski. Jediný slovenský gól v Riga Arene v 33. minúte dosiahol za stavu 0:3 líder produktivity na šampionáte Peter Cehlárik.

Napriek prehre sa Slovensko s mladým tímom na MS 2021 dočkalo najlepšiemu umiestnenia na svetovom šampionáte za ostatných osem rokov. Zverenci Craiga Ramsayho skončia na siedmom alebo ôsmom mieste. Závisí to od toho, či Kanaďania vo večernom zápase zdolajú Rusov. Predtým naposledy si Slováci zahrali vo štvrťfinále MS v roku 2013 v Helsinkách. Nestačili vtedy na domácich Fínov 3:4.

MS v hokeji 2021 (Riga – Lotyšsko) – štvrťfinálové zápasy

• časy sú v SELČ

Švajčiarsko – Nemecko (15.15 / online)

USA – Slovensko (15:15 / online)

Fínsko – Česko (19.15 / online)

Rusko – Kanada (19.15 / online)

Zverenci trénera Craiga Ramsayho v základnej A-skupine nazbierali 12 bodov, keď mali skvelý vstup do turnaja – postupne zdolali Bielorusku (5:2), Veľkú Britániu (2:1) a prekvapujúco aj Rusko (3:1). Po debakli so Švajčiarskom (1:8) prišiel dôležitý triumf nad Dánskom (2:0) a nakoniec aj dve prehry (Švédsko – 1:3, Česko – 3:7).

Američania začali turnaj prehrou s Fínskom (1:2), ale v ďalších dueloch už nezaváhali (Kanada – 5:1, Kazachstan – 3:0, Lotyšsko – 4:2, Nórsko – 2:1, Nemecko – 2:0, Taliansko – 4:2). Celkovo tak zámorský tím nazbieral 18 bodov a ovládol B-skupinu.

Po štvrtkovom štvrťfinálovom zápase vyhlásili aj najlepších hráčov Slovenska na šampionátu, ktorými sa stali útočníci Marek Hrivík s Petrom Cehlárikom a obranca Mislav Rosandič.

MS v hokeji 2021 (Riga – Lotyšsko)

• štvrťfinále

USA – Slovensko 6:1 (3:0, 1:1, 2:0)

• Arena Riga

13:08 – 1:0 B. Boyle
15:25 – 2:0 C. Blackwell (K. Labanc, E. Robinson)
19:30 – 3:0 K. Garland
32:12 – 3:1 P. Cehlárik (R. Lantoši)
36:50 – 4:1 C. Blackwell (E. Robinson, K. Labanc)
45:15 – 5:1 A. Chmelewski (C. Wolanin)
58:45 – 6:1 K. Garland (C. Wolanin, T. Moore)

Vylúčenia:
2:43 R. Lantoši – 2 min. (podrazenie)
2:57 M. Grman – 2 min. (hákovanie)
21:44 Z. Jones – 2 min. (hákovanie)
48:28 Z. Jones – 2 min. (nedovolené bránenie)
56:29 A. Jánošík – 2 min. (hrubosť)
56:29 T. Moore – 2 min. (hrubosť)

strely na bránu: 31:27, vylúčenia: 2:4 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: A. Schräder (Nem.), R. Tscherrig (Švaj.) – J. Merten (Nem.), D. Obwegeser (Švaj.)

USA:  Petersen – Roy, Wolanin, Tennyson, Z. Jones, Mackey, Hellickson, Ch. Wideman – T. Moore, Robertson, Garland – Donato, Drury, Tage Thompson – Beniers, Blackwell, Labanc – Rooney, Chmelevski, Robinson – B. Boyle
Slovensko: Húska – Gernát, Kňažko, Nemec, Rosandič, Grman, Jánošík, Bučko, Ďaloga – Cehlárik, Hrivík, Lantoši – Studenič, Krištof, Slafkovský – Kelemen, Roman, Pospíšil – Buc, M. Sukeľ, Liška

Američania v prvej tretine potvrdili, že na tomto šampionáte výborne bránia a ľahko strieľajú góly. Slováci síce prečkali takmer dvojmininútové oslabenie troch proti piatim v úvodnej päťminútovke, ale v druhej polovici prvej tretiny už víťazi B-skupiny udreli.

Skvelý zákrok Adama Húsku v oslabení 3 proti 5

Do útoku zavelil kapitán Boyle, ktorý v 14. min strelou príklepom k vzdialenejšej žŕdke prekonal slovenského brankára Húsku – 1:0.

V 16. min Američania predviedli majstrovský protiútok, keď po predchádzajúcej slovenskej šanci Robinson skvelým spôsobom uvoľnil Blackwella a útočník NY Rangers zvýšil náskok zámorského tímu – 2:0. Pol minúty pred koncom prvej tretiny pridal ďalší gól Garland, ktorý predtým obral o puk obrancu Nemca – 3:0.

V druhej tretine sa hra Slovenska zlepšila. Gólu sa Ramsayho zverenci dočkali až v 33. min, keď pri avizovanom vylúčení amerického hráča Cehlárik z uhla prekvapil brankára Petersena – 3:1. Bol to už piaty gól a jedenásty bod najlepšieho slovenského útočníka na šampionáte v Rige.

Povestné „momentum“ sa však po góle neprenieslo na slovenské hokejky. Prešli štyri minúty a Blackwell svojim druhým zásahu v zápase opäť dostal tím USA do trojgólového náskoku – 4:1. Gólu predchádzal faul vysokou hokejkou na Lišku, ktorý nebol potrestaný.

„Musíme hrať jednoduchšie. Hráme zbytočne profesorsky, hádžeme si ‚žabky’… V prvej tretine to nebolo dobré, v druhej sme sa zlepšili a v tretej tretine musíme hrať čo najviac v súperovej obrannej tretine. Musíme na Američanov vyvinúť väčší tlak,“ uviedol útočník Marek Hrivík po druhej tretine pre RTVS.

Sympatický úvod tretej tretiny na slovenskej strane sa zastavil v 46. min, keď Chmelevski pridal ďalší gól USA po vyšachovaní slovenskej obrany – 5:1.

V polovici záverečnej dvadsaťminútovky Pospíšil nastrelil konštrukciu americkej bránky, ale gól z toho nebol.

Slováci už v zostávajúcom čase nezmiernili prehru, naopak, 75 sekúnd pred koncom Garland uzavrel gólový účet zápasu – 6:1.

Hlasy

• zdroj: RTVS

Ján Pardavý (asistent trénera SR): „Kľúčom k americkému úspechu bola prvá tretina. Hneď na začiatku sme hrali oslabenie troch proti piatim. Odohrali sme to dobre, ale akoby to určilo nastavenie zápasu. Američania boli rýchlejší a silnejší v súbojoch. V druhej tretine sme sa zlepšili, ale gól na 1:4 nás nalomil. Súper si zaslúži postup, lebo bol počas celého zápasu lepší. Celkovo sme málo strieľali na bránku, vymýšľali sme veci navyše… Prvá lajna bola naša najlepšia na týchto majstrovstvách sveta, ale nepridali sa k nej ďalšie, ktoré by strelili góly. Všetci hráči však príkladne bojovali a blokovali strely. Nedostali sme sa do semifinále, ale každý hráč môže byť na seba hrdý. Zanechali sme dobrú stopu na tomto turnaji. Väčšinu zápasov sme odohrali dobre tímovo, agresívne a obetavo, aj čo sa týka pohybu. Celkovo je štvrťfinále pre nás zaslúžené.“

Marek Hrivík (útočník SR): „Veľa ľudí od nás pred týmto turnajom veľa neočakávalo. Som hrdý na tento tím. Všetci hráči predviedli neskutočné výkony a posunú sa ďalej vo svojich kariérach. Verím, že fanúšikovia na Slovensku sú na nás hrdí.“