MS v hokeji 2022: Slovensko stratilo náskok 2:0, ale nakoniec Francúzsko o dva góly porazilo (video+foto)

MS v hokeji 2022: Francúzsko - Slovensko, Pavol Regenda
Slovenský útočník Pavol Regenda prekonáva francúzskeho gólmana počas zápasu A-skupiny na MS v hokeji 2022 vo Fínsku. Helsinki (Helsinki Ice Hall),13. máj 2022. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 13. máj 18:55

Slovenskí hokejisti vo svojom úvodnom zápase na tohtoročnom svetovom šampionáte vo Fínsku zdolali Francúzov 4:2. Najlepšími hráčmi duelu v Helsinki Ice Hall boli Yohann Auvitu a brankár Patrik Rybár, ktorý prispel k triumfu 16 zákrokmi.

Viac o téme: MS v hokeji 2022

Zverenci trénera Craiga Ramsayho viedli po góloch Pavla Regendu a Tomáša Tatara 2:0, ale o náskok v druhej tretine prišli. Víťazným bol napokon gól Samuela Takáča z 39. minúty. Slovenský triumf potom spečatil osem sekúnd pred koncom strelou do prázdnej bránky svojim druhým presným zásahom v zápase Regenda. Dva body si do štatistík za dve asistencie pripísal aj Juraj Slafkovský.

Slovensko zaznamenalo štvrté víťazstvo proti Francúzsku za sebou celkovo aj na svetových šampionátoch. Rovnakého súpera zdolalo aj v záverečnom prípravnom dueli pred MS 2022 v Žiline. Ďalší duel v Helsinkách odohrajú Slováci v sobotu od 19.20 proti Nemcom.

MS v hokeji 2022 / A-skupina

• Helsinki Ice Hall

Francúzsko Slovensko 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)

• hralo sa od 15.20 SEČ

10:23 – 0:1 P. Regenda (M. Grman, M. Roman)
21:54 – 0:2 T. Tatar (J. Slafkovský, R. Lantoši) / presilová hra
26:06 – 1:2 A. Rech (L. Boudon)
32:49 – 2:2 J. Perret (V. Claireaux, Y. Auvitu)
38:03 – 2:3 S. Takáč (A. Liška)
59:52 – 2:4 P. Regenda (J. Slafkovský, P. Čerešnák) / gól do prázdnej bránky

Vylúčenia:
10:53 D. Gachulinec – 2 min. (držanie)
18:10 K. Pospíšil – 2 min. (hrubosť)
18:10 Ch. Bertrand – 2 min. (hrubosť)
21:15 P. Crinon – 2 min. (zdržiavanie hry/vyhodenie puku)
28:25 V. Claireaux – 2 min. (seknutie)
39:05 A. Rech – 2 min. (podrazenie)
53:10 H. Corentin Buysse – 2 min. (zdržiavanie hry)

strely na bránku: 18:28, vylúčenia: 5:2 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: L. Heikkinen (Fín.), J. Rekucki (USA) – D. Beresford (V. Brit.), E. Seewald (Rak.)

Francúzsko: Buysse – Gallet, Auvitu, Bault, Chakiachvili, Crinon, Thiry, Llorca – Fleury, Texier, T. Bozon – Bertrand, Claireaux, Perret – Boudon, Treille, Rech – Leclerc, Ritz, Fabre – K. Bozon
Slovensko: Rybár – Čerešňák, Rosandič, Nemec, Ivan, Gachulinec, Jánošík – Lantoši, Krištof, Tatar – Regenda, Roman, Slafkovský – Pospíšil, Tamáši, Lunter – Takáč, Minárik, Liška

V úvode duelu sa mužstvá rozbiehali pomalšie a hralo sa opatrne z oboch strán. Slováci boli aktívnejší smerom dopredu, zatiaľ čo Francúzi hrali tvrdšie a viac napádali rozohrávku súpera.

Skóre stretnutia otvoril v polovici prvej tretiny Pavol Regenda, keď sa po prihrávke Grmana na dvakrát presadil pred bránkou Buysseho a strelil svoj prvý gól pri debute na seniorskom svetovom šampionáte – 0:1.

Pol minúty po ňom dostali Francúzi šancu vyrovnať stav v úvodnej presilovej hre. Na trestnú lavicu putoval Gachulinec za držanie. Slováci boli pod tlakom, ale Rybár predviedol niekoľko zákrokov a udržal si čisté konto. Prvú dvadsaťminútovku dohrávali obe mužstvá vo štvorici po tom, ako rozhodcovia vylúčili Pospíšila a Bertranda za potýčku pri francúzskej striedačke. Do kabín išlo Slovensko s najtesnejším náskokom.

Slováci hrali v úvode druhej tretiny prvú presilovú hru na turnaji a zužitkovali ju už po 39 sekundách zásluhou kapitána Tomáša Tatara. Ten pohotovo dorazil za francúzskeho gólmana strelu Lantošiho z opačného kruhu aj vďaka cloneniu Slafkovského – 0:2.

Francúzom sa podarilo vsietiť kontaktný gól o štyri minúty, Anthony Rech sa po vhadzovaní preštrikoval pred bránku a jeho bekhendové zakončenie z medzikružia skončilo za chrbtom Rybára – 1:2. Slováci hrali zakrátko druhýkrát v dueli v početnej výhode. Francúzov „zavreli“ v ich obrannom pásme, no nedokázali premeniť ani jednu zo šancí. Vypomstilo sa im to v 33. minúte, keď Francúzi vyrovnali – Jordann Perret nabral rýchlosť a kľučkou zblízka prekonal Rybára – 2:2.

Slovenský brankár o pár minút neskôr zneškodnil samostatný únik Texiera. V 39. minúte poslal Slovensko do vedenia Samuel Takáč, ktorý prekonal Buysseho bekhendovou dorážkou stojac chrbtom k bránke. Aj on skóroval pri premiére na MS – 2:3. Záver tretiny priniesol ešte tretiu presilovku Slovenska, ktorú predelila prestávka.

Slovenskí hokejisti začali tretiu tretinu hrou piatich proti štyrom, ale štvrtý gól v zápase nepridali. Počas záverečnej dvadsaťminútovky boli aktívnejší a mali viacero príležitostí na zvýšenie svojho náskoku, no francúzsky brankár odolal.

V 54. minúte však rozohral puk nedovoleným spôsobom a daroval Slovensku štvrtú presilovku v dueli. Napriek útočnému tlaku zostala nevyužitá.

Francúzi dve minúty pred koncom riadneho hracieho času odvolali Buysseho z bránky a pokúsili sa vyrovnať skóre pri hre šiestich proti piatim. Regenda osem sekúnd pred koncom spečatil triumf Slovenska – 2:4. Slováci prestrieľali Francúzov 28:18.

Hlasy

• zdroj: RTVS

Samuel Takáč (autor víťazného gólu SR): „Víťazstvo v prvom zápase je dôležité, máme sa od čoho odraziť. Klzisko je tu menšie, bolo to viac o súbojoch a o tom, kto viac chcel zvíťaziť. V tomto boli dnes Francúzi lepší ako vo vzájomnom súboji v Žiline, bolo to vidno počas celého duelu.“

Pavol Regenda (autor dvoch gólov SR): „V prvej tretine sme hrali dobre. Potom nám akoby došli sily, urobili sme chyby a súper vyrovnal skóre. Zabrali sme však ako tím a dokázali sme si vziať víťazstvo späť. Myslím si, že sme vyhrali zaslúžene. Nehrali sme však jednoducho a neposúvali sme si puky, mali sme zložitý prechod cez modrú čiaru, z čoho pramenili ich prečíslenia. Toho sa musíme vyvarovať. Robili sme chyby, o ktorých sme sa s trénermi bavili, no aj tak prišli. Nemcov poznáme, sú fyzicky zdatní, takže musíme dobre zregenerovať. Som rád, že hráme vo formácii spolu s Jurajom a Milošom. Tréneri vidia, že nám to ide, každý z nás má nejakú rolu. Juro má dávať góly a my mu máme prihrávať. Dúfam, že nám to tak pôjde aj ďalej.“

Tomáš Tatar (autor druhého gólu SR v presilovke): „Bol to náročný zápas, nikto doň nešiel s tým, že to bude jednoduché. Francúzi sú dobrí korčuliari a hrajú fyzicky, majú dobrý systém. Vedeli sme, čo nás čaká. Zo začiatku nám to išlo podľa predstáv, viedli sme. Napriek tomu, že sme stratili náskok, držali sme útočný tlak a napokon sme zvíťazili. Presilovkový gól nás nakopol a upokojil nás. Nemali by sa nám však stávať také chyby, po akých sme inkasovali. Sme šťastní za dobrý vstup do turnaja. Všetci súperi dnes hrajú dobre, väčšina z nás dostávala kŕče. Je to náročný turnaj a zajtra máme ďalší ťažký zápas. Dúfam, že sa nám podarí zregenerovať a podáme dobrý výkon. Ja chcem čo najviac pomôcť tímu a priniesť skúsenosti. Hrali sme dobre, body sú naše, sme spokojní.“